عوامل تاثیرگذار بر قیمت گلابی در کرج

قیمت گلابی در کرج امروزه تغییرات بسیاری داشته است و این نوسانات قیمتی دلایل بسیاری دارد. در واقع قیمت گلابی نیز همچون سایر میوه ها همه روزه در حال نوسانات قیمتی است و متاسفانه این تغییرات به طور مستقیم زندگی افراد جامعه را تحت تاثیر قرار میدهد. باتوجه به نقشی که میوه ها و سبزیجات مختلف در حفظ و بهبود سلامت جسمانی انسان ها دارد در درجه اول افزایش و نوسانات قیمت گلابی در کرج میتواند سلامت جسمانی شهروندان را تحت تاثیر قرار دهد. زیرا با هر بار افزایش قیمت سطح توانایی خرید میوه توسط شهروندان مختلف کاهش میابد و پیرو این اتفاقات سلامت قسمت اعظمی از افراد به خطر خواهد افتاد. اما این مورد تنها آسیبی نیست که افزایش قیمت گلابی و سایر میوه ها میتواند بر جامعه داشته باشد. بلکه یکی دیگر از عوامل تاثیرات منفی این نوسانات قیمتی بر کسب و کارهای کوچک میباشد. زیرا هرگونه تغییری که در قیمت میوه های مختلف اتفاق می افتد به صورت مستقیم میتوان کسب و کارهای کوچک و خرده فروشی های مبوه و سبزیجات را تحت تاثیر خود قرار دهد. چه بسیار کسب و کارهایی که در نتیجه این نوسانات قیمتی از بین رفته و یا به مرز ورشکستگی نزدیک شده اند.

پس طبیعتا هرگونه تغییراتی که در قیمت گلابی در کرج و همچنین سایر میوه ها و تره بار اتفاق می افتد میتوان به صورت مستقیم بر روند پیشرفت زندگی بسیاری از افراد تاثیرات منفی داشته باشد و بسیاری از افراد را با آن درگیر نماید. مشخص است که دلایل این نوسانات قیمتی برای گروه از افراد جامعه جالب توجه خواهد بود. بار فروشی طهمورثی به عنوان یکی از فعال ترین بارفروشی های استان البرز در رابطه با تغییرات قیمت میوه های مختلف در سطح وسیعی تحقیقات خود را آغاز نموده است و در این مسیر از کارشناسان خبره خود برای تحقیقاتی صحیح و همه جانبه بهره گرفته است. اگر شما نیز به عنوان یکی از افرادی که کسب و کار و یا زندگی خود را متاثر از نوسانات قیمت میوه های مختلف همچون قیمت گلابی در کرج میدانید پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

شرایط آب و هوایی نامناسب 

شرایط آب و هوایی نامناسب 

یکی از مهم ترین عواملی که بر گیاهان و درختان خصوصا درختان میوه تاثیر گذار است شرایط آب و هوایی است که درختان در آن پرورش میابند. عوامل جوی مختلفی میتواند سلامت درختان و گیاهان را به خطر اندازد. از جمله این عوامل میتوان به  خشکسالی های پی در پی، بارندگی های شدید، افت یکباره دما، آتش سوزی های مختلف در اثر افزایش دما و… همه و همه از جمله مهم ترین عواملی است که میتوان گفت تاثیرات مستقیمی بر قیمت گلابی در کرج دارد.

بیشتر بخوانید : دلایل نوسانات قیمت نارنگی تره بار

جالب است بدانید میوه های فصلی که عموما جوانه زنی آن در فصل بهار و میوه دهی آن در تابستان میباشد تا حد بسیاری تحت تاثیر این عوامل قرار دارد. زیرا در چند سال گذشته به جهت تغییرات آب و هوایی شاهد آسیب های بسیاری به درختان بودیم و میتوان از این موضوع به عنوان مهم ترین عامل در قیمت میوه های مختلف خصوصا میوه گلابی که در زمره حساس ترین میوه های تابستانی قرار دارد اشاره نماییم.  اما شاید این موضوع برایتان سوال برانگیز باشد که این عوامل چگونه میتوانند باعث افزایش قیمت گلابی در کرج شوند. در پاسخ به این سوال لازم است مثالی مطرح نماییم.

یکی از شایع تری مشکلاتی که کشاورزان همه ساله با آن دست و پنجه نرم میکنند افت شدید دما در فصل جوانه زنی است. در سال های اخیر این عامل به عنوان یکی از عوامل مخرب معرفی شده است که تا حد بسیار زیادی سلامت درختان و میوه ها را تحت تاثیر قرار میدهد. عموما در اوایل فصل بهار که شرایط جوی و آب و هوایی مناسب برای شکوفه زنی و جوانه زنی درختان میوه میشود شاهد افت شدیدی از دما هستیم و این افت دما به شدت به شکوفه ها و جوانه ها آسیب هایی وارد میکند. این افت دمایی به نوعی شوک برای درختان میوه محسوب میشود و تا حد بسیار زیادی شکوفه ها از این تغییرات دما آسیب میبینند. در نتیجه میزان باردهی این درختان نیز تحت تاثیر قرار میگیرد و تا حد چشم گیری کاهش میابد. در نتیجه تمامی زحماتی که کشاورزان و باغداران صرف پرورش نهال و درخت کرده اند با این کاهش میوه ها به هدر میرود. در واقع میزان هزینه های کشاورزان که صرف پرورش درختان میوه کرده اند جبران نخواهد شد و باغداران مجبور به افزایش قیمت میوه های خود خواهند بود. شاید بتوان از این عامل به عنوان مهم ترین و تاثیرگذار ترین فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت گلابی در کرج یاد کرد.

عوامل مراقبتی درختان

عوامل مراقبتی درختان

عوامل مراقبتی درختان نیز از جمله مهم ترین و تاثیرگذار ترین موارد در پرورش و رشد صحیح هر گیاهی میباشد. البته عوامل مراقبتی شامل موارد بسیاری میباشد که هر یک به نحوی در رشد صحیح و سلامت درختان و میوه ها تاثیرگذار میباشند. در ادامه توضیحات تکمیلی در این خصوص ارائه خواهیم داد. از جمله این عوامل میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

بیشتر بخوانید : چگونگی تغییرات قیمت شاه توت در کرج

  • آبدهی
  • کوددهی
  • سم پاشی
  • شرایط دمایی مناسب
  • و…

آبدهی از جمله مهم ترین عامل در رشد گیاهان میباشد. متاسفانه یکی از ضعف هایی که در حوزه کشاورزی به وفور یافت میشود استفاده از روش های قدیمی و منسوخ شده میباشد. خصوصا این مورد میتواند در آبدهی به درختان از جمله مهم ترین عوامل باشد که بر قیمت گلابی در کرج تاثیرات مستقیمی دارد. روش های آبیاری سنتی نه تنها باعث هدر دادن آب میشود بلکه تا حد بسیار زیادی باعث افزایش هزینه های باغدارن خواهد شد. کوددهی و سم پاشی نیز از جمله موارد ضروری در پرورش درختان بوده و همچنین جزء عواملی است که بر قیمت میوه های مختلف تاثیرگذار میباشد.

در این مقاله سعی داشتیم به برخی از مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار در افزایش و به صورت کلی نوسانات قیمت گلابی در کرج اشاره نماییم. امیدواریم تا حد بسیار زیادی توانسته باشیم ابهامات شما عزیزان در این خصوص را برطرف نموده باشیم.

منبع : ” بلاگ حجره 25 “