قیمت روز پرتقال تحت الشعاع چه عواملی است ؟

قیمت روز پرتقال امروزه همانند سایر میوه و سبزیجات دارای نوسانات قیمتی بسیاری است که این نوسانات قیمتی دلایل متعددی دارد و البته زندگی تمام شهروندان هر استان تا حد بسیاری به این نوسانات قیمتی بستگی دارد. از سویی مردم برای حفظ سلامت جسمانی خود مجبور به تامین مایحتاج میوه و سبزیجات بوده و این نوسانات قیمت روز پرتقال و سایر میوه ها باعث رنجش خاطر آنها شده و از سویی دیگر کسب و کارهای مختلف که وابسته به خرید و فروش میوه و سبزیجات میباشد تا حد بسیار زیادی با نوسانات قیمت میوه های مختلف آسیب دیده و این امر میتوان باعث از بین رفتن کسب و کارهای کوچک گردد.

پس طبیعتا نوسانات قیمت روز پرتقال میتواند میتواند سوال بسیاری از افراد باشد. بار فروشی طهمورثی که یکی از فعال ترین حجره های میوه فروشی در بازار میوه و تره بار استان البرز میباشد با استفاده از تیمی از کارشناسان خود در پی یافتن عوامل موثر در قیمت میوه های مختلف میباشد و در این زمینه با ارائه عوامل تاثیر گذار بر قیمت میوه ها و سبزیجات باعث افزایش آگاهی عمومی افراد میشود. تیم کارشناسان حجره 25 این بار نسبت به دلایل افزایش قیمت روز پرتقال تحقیق و پژوهش خود را آغاز نمودند و در این مسیر توانستند به برخی از مهم ترین عوامل در افزایش نرخ روزانه این میوه دست یابند. اگر تغییرات قیمت روز پرتقال برای شما عزیزان نیز سوال برانگیز بوده است پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

واردات نهال های پرتقال

واردات نهال های پرتقال

در میان عوامل مختلفی که در افزایش و نوسانات قیمت پرتقال تاثیر دارد میتوان به واردات نهال و بذرهای پرتقال اشاره کرد. بازار میوه و تره بار به تنوع بالای میوه ها برای پاسخگویی به نیازهای مردم جامعه احتیاج دارد. همانطور که همگان به این موضوع واقف هستید هر یک از میوه هایی که در طول روز آن را مصرف میکنیم دارای خانواده ای گسترده میباشند. پرتقال نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دارای خانواده ای بزرگ میباشد. طبیعتا بازار های میوه و تره بار برای برطرف ساختن نیازهای میوه و سبزیجات مردم جامعه به تهیه انواع و گونه های مختلف میوه ها روی می آورند. اما چرا باید از این مورد به عنوان یکی از المان های موثر در افزایش و نوسانات قیمت روز پرتقال یاد کرد؟

بیشتر بخوانید : معرفی بارفروشی کرج

در پاسخ به این سوال باید بگوییم گونه های مختلف از پرتقال شرایط آب و هوایی مختلفی را میطلبد که تنها در آن محیط قابلیت پرورش دارد. این موضوع به این معنا است که در کشور ما با وجود چنین آب و هوایی تنها برخی از گونه های به خصوص از پرتقال قابلیت رشد را دارند. و به موازات در کشورها و مناطق دیگر باتوجه به نوع آب و هوا و شرایط جوی گونه های دیگر از پرتقال قابلیت پرورش دارد. اما امروزه باتوجه به بهبود روند ارتباطات تبادلات بین شهری و بین کشوری بسیار آسان تر از گذشته شده است. پس طبیعتا هر یک از افراد در کشورهای دیگر میتوانند به راحتی محصولات مورد نیاز خود را از کشورهای مختلف با فواصل جغرافیایی متفاوت دریافت نمایند. به همین ترتیب بازار تامین کننده میوه و سبزیجات کشور که گروهی از باغداران و کشاورزان تشکیل دهنده آن میباشند برای تامین نیازهای افراد جامعه مجبور به واردات نهال ها و بذرهای گونه های مختلف از پرتقال میباشند. اما این مورد چطور میتواند بر قیمت روز پرتقال تاثیر گذار باشد؟

همه ما به خوبی میدانیم که تمامی خرید و فروش هایی که در سطح بین کشوری صورت میگیرد بر مبنای ارز بین الملل میباشد. این ارز بین المللی روز به روز افزایش قیمت پیدا میکند و این افزایش قیمت به طور کلی بر تمامی کالا و محصولات وارداتی تاثیرگذار میباشد. طبیعتا تمامی نهال ها و بذرهای گونه های مختلف پرتقال نیز با استفاده از این ارز بین الملل خریداری میشود و کوچک ترین نوسانی در آن باعث نوسانات قیمت روز پرتقال میشود. پس شاید بتوان گفت یکی از مهم ترین دلایل افزایش و یا به صورت کلی نوسانات قیمت روز پرتقال به عنوان میوه های محبوب ایرانیان میتواند همین نوسانات ارز بین المللی باشد که به صورت مستقیم بر قیمت روز این میوه تاثیر میگذارد.

بازار سیاه میوه و تاثیر آن بر قیمت روز پرتقال

بازار سیاه میوه و تاثیر آن بر قیمت روز پرتقال

یکی دیگر از مهم ترین عواملی که به صورت مستقیم بر قیمت روز پرتقال تاثیرگذار میباشد وجود بازار سیاه میوه است. متاسفانه بازار سیاه در حوزه های مختلف خردی و فروش وجود دارد و جای تاسف است که این گروه از افراد سودجو نیز دستی بر بازار میوه و تره بار داشته و در این خصوص نیز باعث ایجاد اخلال در نظم طبیعی شده اند.

بیشتر بخوانید : مشخصه های بار فروشی های معتبر کرج

همانطور که از این عنوان مشخص است گروهی از افراد سودجو بر خلاف نظم طبیعی و قانونی جامعه در عرصه میوه و تره بار وارد شده و با خرید و فروشی نا به جا باعث برهم خوردن تعادل این بازار شده اند. در چند دهه گذشته دولت برای آن که نظمی به خرید و فروش میوه دهد تصمیم به تاسیس ارگانی تحت نظارت دقیق دولت برای خرید و فروش قانونی میوه و تره بار به نام بازارهای میوه و تره بار گرفت. پس از روی کار آمدن این بازار تمامی خرید و فروش ها منطبق با نرخ مصوب دولت صورت گرفت. امروزه نیز قیمت روز پرتقال و سایر میوه ها در این مراکز منطبق با نرخ مصوب دولتی میباشد و با کوچک ترین بی نظمی مقابله خواد شد.

اما بازار سیاه میوه به راحتی این نظم را برهم زده و باعث ایجاد اخلال در خرید و فروش میوه شده است. افراد سودجو با قیمت هایی ناچیز محصولات کشاورزان و باغداران زحمت کش را خریداری کرده و در مقابل با قیمت های گزاف آن را روانه ی بازار هدف میکنند. نتیجتا وجود بازار سیاه میوه میتواند یکی از مخرب ترین و مهم ترین عوامل در قیمت روز پرتقال و سایر میوه ها باشد.

در حالت کلی عوامل و المان های متعددی بر قیمت روز پرتقال تاثیرگذار است اما ما در این مقاله تنها به دو مورد از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت این میوه اشاره کریدم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ حجره 25 ”