آشنایی با المان های تاثیرگذار بر قیمت آلبالو در کرج

قیمت آلبالو در کرج و سایر استان های کشور همه ساله سیر صعودی را طی میکند و این موضوع برای بسیاری از شهروندان و به خصوص برای افرادی که کسب و کار آنها در گروی قیمت میوه است تاثیرات بسزایی دارد. اما این تغییرات قیمت آلبالو در کرج و سایر استان ها به چه المان ها و عواملی وابسته است؟

گروهی از کارشناسان بار فروشی طهمورثی در حوزه میوه ها ی مختلف و تغییرات قیمت آنها تحقیقاتی همه جانبه به عمل آوردند تا ا این طریق بتوانند به شهروندان که جامعه هدف اصلی هستند و هم چنین افرادی که کسب و کار آنها به قیمت میوه ها و سبزیجات مختلف و نوسانات قیمتی این میوه ها و سبزیجات وابسته است آگاهی کامل دهد.

تغییرات قیمت آلبالو در کرج و استان های دیگر دستخوش عوامل مختلفی است که هر یک از این موارد تا حدی بر قیمت این میوه تابستانی تاثیرگذارند. اما در میان این عوامل شاید بتوان به مواردی اشاره کرد که بیشترین تاثیر را در افزایش و کاهش قسمت این میوه دارد. در این مقاله تنها به برخی از مهم ترین و تاثیرگذارترین المان ها در قیمت آلبالو اشاره خواهد شد. اگر سیر صعودی و نوسانات قیمت آلبالو برای شما عزیزان نیز سوال برانگیز میباشد پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

شرایط نگهداری درختان

شرایط نگهداری درختان

نگهداری درختان میوه یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین المان ها در قیمت هر نوع میوه ای میباشد. آلبالو نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نخستین عامل تاثیرگذار در نوسانات قیمت آلبالو در کرج را میتوان شرایط نگهداری این درخت میوه دانست. اما اگر بخواهیم شرایط نگهداری درختان میوه را تقسیم بندی کنیم باید بگوییم در حالت کلی شرایط نگهداری از درختان میوه به دو دسته تقسیم میشود. گروهی از درختان و میوه ها که با به شرایط جغرافیایی کشور سازگاری داشته و به راحتی میتوانند با این شرایط رشد کنند و گروهی دیگر از میوه ها که وارداتی بوده و با شرایط آب و هوایی کشور سازگاری ندارند.

بیشتر بخوانید : قیمت آلو در کرج دستخوش چه عواملی است؟

نخستین گروه از پرورش که مربوط به درختان سازگار با آب وهوای کشور است نسبت به دومین گروه شرایط بهتری داشته و نوسانات قیمتی آنها شدت زیادی ندارد. زیرا درختانی همچون آلبالو های داخلی که به راحتی با آب و هوای کشور سازگاری دارند در مناطق مختلف قابلیت رشد و پرورش دارند. اما گروه دوم باتوجه به ناسازگار بودن با شرایط جغرافیایی مستلزم مراقبت های بیشتری خواهد بود.

نکته قابل توجه در رابطه با درختان آلبالو سازگار با آب و هوای کشور این است که این درختان به آبیاری مداوم، کوددهی منظم، سم پاشی دائمی نیاز دارند تا بتوانند فرآیند رشد کاملی داشته باشند. تمامی این مراقبت ها به خودی خود هزینه بر بوده و در نهایت بر قیمت آلبالو در کرج تاثیرگذار میباشند.

بیشتر بخوانید : عوامل تعیین کننده قیمت روز زردآلو

حال باتوجه به این موارد میتوان تصور کرد شرایط رسیدگی به درختان آلبالو که سازگاری کامل با شرایط جوی کشور را ندارند چقدر هزینه هایی اضافی بر قیمت نهایی آلبالو می افزایند. زیرا این درختان نه تنها برای رشد به آبیاری ، کوددهی ، سم پاشی منظم نیاز دارند بلکه برای میوه دهی به مراقبت های بیشتر و شبیه سازی محیطی نیازمند میباشند. این شبیه سازی ها با استفاده از دستگاه ها و تجهیزاتی محقق میشود که بار اضافی از لحاظ هزینه برای باغداران به همراه خواهد داشت. کشاورزان و تولید کنندگان میوه برای فراهم ساختن شرایط جوی مناسب مجبور به خریداری و تعمیرات سالیانه ای هستند که باعث افزایش قیمت آلبالو در کرج و سایر استان ها میشود.

واردات گونه های مختلف و تاثیر آن در قیمت آلبالو در کرج 

واردات گونه های مختلف و تاثیر آن در قیمت آلبالو در کرج 

واردات یکی از اصلی ترین المان های تاثیرگذار بر قیمت هر محصولی میباشد. زیرا واردات بر اساس ارز جهانی بوده که روز به روز شاهد افزایش ارزش این ارز هستیم. طبیعتا هرچقدر میزان ارزش ارز جهانی در کشور افزایش یابد بر قیمت کالاهای وارداتی نیز افزوده خواهد شد. پس طبیعی است که تا حد بسیار زیادی افزایش قیمت آلبالو در کرج ناشی از واردات گونه های مختلف آلبالو باشد. زیرا کشاورزان و باغداران برای تامین مایحتاج شهروندان ناچار به پرورش گونه های مختلف از آلبالو هستند و طبیعتا برای پرورش این گونه های خاص از آلبالو هزینه هایی سرسام آور محول میکنند و این مورد یکی از تاثیرگذارترین المان ها در افزایش قیمت آلبالو میباشد.

بیشتر بخوانید : آدرس میوه و تره بار کرج کجاست؟!

همانطور که در مورد قبل به این موضوع اشاره شد رسیدگی به گیاهان و درختان میوه امری مهم بوده و تا حد بسیاری بر قیمت آلبالو  و سایر استان ها تاثیر گذار میباشد. این تاثیرات در رابطه با درختان سازگار بسیار کمتر بوده اما در مورد گونه های خاص که وارداتی هستند کشاورزان علاوه بر هزینه های ابتدایی که صرف خرید بذر و نهال گونه های خاص آلبالو میکنند هزینه ای سرسام آور نیز به پرورش این گونه ها اختصاص میدهند. به نوعی پرورش گونه های خاص آلبالو تا حد بسیاری بر قیمت آلبالو تاثیر گذار میباشد.

بیشتر بخوانید : مشخصه های بار فروشی های معتبر کرج

در این مقاله سعی داشتیم شما را با برخی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت آلبالو در کرج آشنا سازیم. نکته ای که در رابطه با این مقاله وجود دارد استفاده از استان البرز به عنوان مثال میباشد. تمامی این توضیحات میتواند در رابطه با استان ها و شهر های دیگر کشور نییز صدق کند. استان البرز همواره در تولید میوه ها سرآمد بوده و سالیانه درصد بسیاری از میوه های تولید شده را به سراسر نقاط ایران و حتی کشورهای همسایه انتقال میدهد. این برتری در حوزه تامین و پرورش میوه های مختلف باعث شده است در سراسر مقاله ها از استان البرز به عنوان یکی از مثال های بارز یاد کنیم.

امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد و از طریق آن توانسته باشیم شما را با مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت آلبالو در کرج آشنا سازیم.

منبع : ” بلاگ حجره طهمورثی “