آشنایی با انواع هلو

آیا با انواع هلو آشنایی دارید؟!

انواع هلو ؟! شاید شنیدن این عبارت کمی برایتان گنگ و نا مفهوم باشد. همه ما تاکنون تنها نسبت به دو یا سه نوع هلو آگاهی داشتیم و همه ما آنها را با نام هلو میشناختیم. اگر شما نیز مثل من آشنایی با انواع هلو برایتان جالب است پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

شاید اگر از ما بپرسن چند نوع هلو میشناسی نتوانیم به یکی دو مورد بیشتر اشاره کنیم اما جالبه بدونید نهال های مختلفی از هلو وجود دارد که باعث پرورش انواع هلو میشود که هر یک از لحاظ طعم و ظاهر متفاوت هستند.

خب خیلی سریع بریم سراغ اصل موضوع ، انواع هلو از نهال ها و بذرهای منحصر به فردی نشات میگیرد. امروزه در کشور ما انواع هلو و انواع نهال های هلو در دسترس باغداران قرار دارد که به راحتی با آگاهی از شرایط پرورش آن میتوان انواع هلو را برداشت کرد.

این مقاله تا حد بسیار زیادی پاسخگوی سوالات شما باغداران و کشاورزان است که با بهره گیری از مطالب آن به راحتی میتوانید نسبت به پرورش انواع هلو اقدام نمایید و از نتایج آن لذت ببرید. اولین قسمت از انواع هلو را به معرفی انواع هلو انجیری اختصاص میدهیم.

هلو انجیری زعفرانی اولین هلو در انواع هلو انجیری

اولین نوع هلو که از آن میتوان به عنوان یکی از انواع هلو اشاره کرد هلو انجیری زعفرانی است. قطعا همه ما با این هلو آشنا هستیم و بارها طعم آن را تجربه کردیم. از لحاظ ظاهر رنگ زد زعفرانی دارد و پایه آن شفتالو میباشد. یک نکته برای باغداران عزیز باید بگوییم در مورد دمای پرورش این نوع نهال، باغداران عزیز توجه داشته باشید که این نهال در دمای 25 الی 30 درجه پرورش میابد و تحمل گرما و سرمای بیش از حد را ندارد و تنها میتواند در دمای متعادل میوه دهد.

یکی از انواع هلو که به وفور در میادین میوه و تره بار به خصوص در میدان تره بار کرج یافت میشود این نوع هلو است.

هلو انجیری زعفرانی یکی از انواع هلو

هلو انجیری زودرس

هلو انجیری زودرس

این مورد هم چیزی شبیه به هلو انجیری است که فقط کمی از لحاظ طعم و ظاهر متفاوت تر است. این نوع هلو رنگی زرد متمایل به سرخ دارد و از لحاظ طعم طعم شیرین و بافتی سفت دارد. هلو انجیری زودرس همانطور که نامش بیانگر این موضوع است نسبت به سایر هلو انجیری ها زودتر به بار میشیند و تقریبا زمان برداشت آن اواخر خرداد ماه است. کشاورزان و باغداران عزیز که در مورد نحوه پرورش این نوع هلو نیاز به اطلاعات دارند باید بگوییم هلو انجیری زودرس در دمایی بین 25 الی 30 درجه رشد بهتری دارد و از لحاظ تحمل خشکی باید بگوییم نهال آن تا حدی تحمل خشکی را دارد و پرورش آن برای مناطق نیمه خشک ایران توصیه میشود. باغداران عزیز به خوبی میدانند که هر نهال طول عمر اقتصادی مشخصی دارد، در مورد طول عمر این نهال باید بگوییم چیزی حدود 20 سال میتوان از آن بهره اقتصادی برد. البته پیش از بهره برداری این نهال باید دو سال مراقبت های ویژه را پشت سر بگذارد. نوع کاشت و آبدهی این نوع نهال موضوعی بسیار قابل اهمیت است و توصیه میشود فاصله 3*3 را رعایت کرده و هفته ای 1 لیتر آبرسانی برای این نهال در نظر بگیرید و مطابق برنامه زمانی مشخص آبدهی را انجام دهید.

هلو انجیری پلنگی به عنوان یکی از انواع هلو

هلو انجیری پلنگی یکی از انواع هلوهایی است که شاید بارها و بارها طعم لذیذ آن را تجربه کرده باشید اما به جهت شباهت ظاهری که با هلو انجیری دارد قادر به تشخیص نوع آن نشده باشید. از لحاظ ظاهری مشابه هلو انجیری است با این تفاوت که خال هایی قرمز رنگ بر سطح آن وجود دارد. شرایط نگهداری این نهال مشابه سایر نهال های هلو است که تا کنون درباره آن صحبت کردیم. زمان برداشت میوه های این نهال اوایل مهرماه است و نکته حائز اهمیت آن مدت زمان نگهداری در انبار است که بسیار برای باغداران حائز اهمیت است. این میوه نسبت به سایر انواع هلوها بیشتری زمان ماندگاری در انبار را دارد. به راحتی میتوان 4 ماه در شرایط دمایی مناسب در انبار از این نوع هلو نگهداری کرد.

هلو انجیری پلنگی

هلو انجیری خونی

هلو انجیری خونی یکی از انواع هلو

یکی دیگر از خانواده های هلو انجیری، هلو انجیری خونی است. ظاهر آن دقیقا مشابه هلو انجیری بوده و از لحاظ رنگ قرمز میباشد. شرایط نگهداری و مراقبت از نهال کاملا مشابه سایر هلوهای قبل است و بهترین زمان برداشت محصول اواخر تیرماه است.

اگر شما نیز جزء باغدارانی هستید که به دنبال محصولات تابستانی با کیفیت بالا برای انتقال به شهرهای اطراف هستید این نهال بهترین گزینه است. زیرا به جهت بافت سفتی که دارد قابلیت تحمل حمل و نقل و ضربه های کوچک را دارد.

هلو انجیری عسلی

هلو انجیری عسلی نیز یکی از انواع هلو انجیری است. این هلو از لحاظ ظاهر زرد رنگ با بافتی سفت با قابلیت جابه جایی و تحمل ضربه های خفیف است. بهترین زمان برداشت میوه های این نهال اواخر تیرماه است و شرایط نگهداری از آن کاملا با هلو انجیری های دیگر میباشد.

هلو انجیری عسلی

هلو انجیری پاییزه

هلو انجیری خونی یکی از انواع هلو

این نوع هلو انجیری رنگی زرد رنگ دارد و شرایط نگداری از این نهال مشابه دیگر هلوها است و بهترین زمان برداشت محصول اوایل پاییز میباشد. از هلو انجیری پاییزه میتوان به عنوان آخرین گروه در خانواده انواع هلو انجیری نام برد.

هلو انجیری مالکی

از لحاظ ظاهر رنگی سبز با قسمت گوشتی سفید رنگ دارد. شرایط نگهداری این نهال نیز مشابه با موارد قبلی بوده و بهترین زمان برداشت آن اواسط مردادماه میباشد. این نوع هلو به جهت بافت سفتی که دارد بهترین گزینه برای انتقال به میدان های میوه و تره بار شهرهای اطراف میباشد.

هلو انجیری مالکی

حال که با انواع هلو انجیری به عنوان یکی از بزرگترین خانواده های انواع هلو آشنا شدیم نوبت به سایر گروه های انواع هلو میرسد. در ادامه در مورد انواع هلو و نحوه کاشت آنها اطلاعات تکمیلی بیشتری پیدا میکنید.

هلو فرانسه پیش رس

فرانسه پیش رس

از جمله انواع هلو فرانسوی میتوان به هلو فرانسه پیش رس اشاره کرد. همانطور که از نام این نهال مشخص است مبدا آن کشور فرانسه است اما نگران نباشید اگر شما هم خواهان پرورش این نوع هلو هستید میتوانید در ایران نیز به پرورش این نهال بپردازید.

از لحاظ ظاهر پوشش قرمز تند با بافت تقریبا سفت دارد. اگر بخواهیم از لحاظ مدت زمان رسیدن این هلو را تفکیک کنیم باید بگوییم در گروه هلوهای زودرس قرار میگیرد. بهترین زمان برداشت محصول این نهال اواخر اردیبهشت یا اوایل خرداد میباشد. شرایط آبدهی این نوع نهال برنامه خاصی دارد و بهترین برنامه برای آن فروردین ، اردیبهشت ، خرداد هر ۱۰ روز یکبار و تیر ، مرداد ، شهریور ، مهر هر ۷ روز یکبار میباشد. در مورد طول عمر اقتصادی این نهال نیز باید بگوییم نسبت به سایر هلوها این نهال طول عمر اقتصادی کمتری دارد و چیزی حدود 8 سال میتوان از آن بهره اقتصادی برد.

هلو رد تاپ

یکی از حساس ترین و نایاب ترین انواع هلو در ایران هلو رد تاپ است. این نوع هلو از لحاظ ظاهر صورتی و قرمز تند است و گوشتی زرد دارد. هسته این نوع هلو نیز از گوشت آن جدا است و از لحاظ ظاهر بسیار شکیل است. اما چرا میگوییم که این نوع هلو در ایران نایاب است؟

شاید برایتان جالب باشد که مبدا این نوع هلو کشور آمریکا است و از لحاظ رشد نیز باید بگوییم قدرت رشد بالایی دارد. اما نایاب بودن این نوع میوه به معنای عدم پرورش آن نیست بلکه مطابق تجربه میتوان گفت گلدهی این نوع نهال در کشور ایران در اواخر فروردین است و تا زمان اواخر تیرماه میتوان از این نهال برداشت داشت.

این نوع هلو نیز همانند هلو سبز که کمی قبل در مورد آن توضیح دادیم بافت سفتی دارد که این امر حمل و نقل آسان آن را میسر کرده است. در رابطه با شرایط رشد این نهال باید بگوییم اگر شما قصد پرورش این نوع هلو را دارید باید بگوییم راه سختی در پیش دارید چون این نهال بسیار حساس است و نیاز به مراقبت های دمایی بالایی دارد. این نهال به شدت به سرمای بهاری که کم و بیش در ایران وجود دارد و گرمای تند تابستان حساس است .

رد تاپ

هلو سبز یکی از انواع هلو

هلو سبز

یکی دیگر از هلوهایی که میتوان نام آن را به عنوان یکی از انواع هلو قید کرد هلو سبز است. مطمئنا تعداد کمی از شما با این نوع هلو آشنایی دارید اما جالبه بدونید این نوع هلو نیز نهال به خصوصی دارد. این نوع نهال به قاره اروپا تعلق دارد اما این نهال در ایران نیز قابلیت رشد و برداشت را دارد و تنها نیاز به مراقبت و برنامه منظم دارد. از لحاظ ظاهر باید بگوییم این نوع هلو گرد و پرزدار است و رنگی سیز با لکه های قرمز دارد. از لحاظ مدت زمان رسیدن میوه های این نهال نیز باید بگوییم مرداد ماه بهترین زمان برداشت محصولات این نهال میباشد.

اگر شما به عنوان باغداران به دنبال یکی از انواع هلوهایی هستید که مقاومت بالایی دارند هلو سبز بهترین گزینه است. در واقع عموما باغداران و کشاورزان به دنبال میوه هایی با مقاومت بالا هستند تا در مسیر حمل آن دچار آسیب و خرابی نشود. هلو سبز بهترین پیشنهاد است زیرا این نوع هلو بافت سفت تری نسبت به انواع دیگر دارد. یکی دیگر از خصوصیات این نوع هلو حالت جدایی و تفکیک هسته از گوشت میوه است که باعث تمایز آن نسبت به سایر انواع هلو شده است.

هلو کاظمی

این نوع هلو نیز یکی از انواع هلو است که از لحاظ ظاهر درشت بوده و رنگ گوشت آن زرد رنگ میباشد. در مورد شرایط پرورش نهال که شامل فاصله کاشت ، آبیاری و درجه دما باید بگوییم تمام شرایط مطابق با هلو انجیری زودرس است و با اعمال این شرایط به راحتی میتوانید با اعمال این شرایط هلوهای درجه و با کیفیت به بازار عرضه کنید.

اما تنها موردی که با هلو انجیری زود رس متفاوت است زمان برداشت است. میوه های این نوع نهال در مرداد ماه با رشد کامل رسیده و قابل برداشت میباشد.

کاظمی

هلو گرین

هلو گرین

شاید نام این هلو برایتان بسیار تعجب آور باشد زیرا کمتر کسی این نام را شنیده است اما احتمالا هلو پاییزه نام آشنایی است که قطعا همه ما بارها طعم این میوه را تجربه کردیم. در رابطه با ظاهر آن باید بگوییم این نوع هلو ظاهری سبز با گونه هایی قرمز رنگ دارد. از لحاظ نکات باغداری و کشاورزی نیز دقیقا مطابق با هلو انجیری زودرس است و تنها در زمان برداشت با هلو انجیری زودرس تفاوت دارد. زمان برداشت این نوع هلو در اوایل پاییز است.

هلو گلدن کوئین

یکی از انواع هلو موجود که بسیار بازار پسند هلو گولدن کویین است. از لحاظ ظاهر زرد خوشرنگ با گوشت زرد رنگ است. مشخصات مربوط به پرورش آن نیز دقیقا مشابه سایر هلوهایی است که در مورد آن صحبت کردیم و زمان برداشت آن نیز اوایل تیرماه است.

هلو گلدن کویین از انواع هلو

هلو زعفرانی زودرس

هلو زعفرانی زودرس

این نوع هلو از لحاظ ظاهر زرد زعفرانی و طعم شیرینی دارد و از لحاظ شرایط پرورش نهال کاملا مشابه هلو انجیری زودرس میباشد و زمان برداشت میوه اواخر تیرماه است.

هلو سرخ آبی یکی از انواع هلو

این نوع هلو از لحاظ ظاهر صورتی پررنگ با گوشتی سفید رنگ میباشد. شرایط نگهداری و مراقبت از این نهال نیز دقیقا مشابه موارد قبل میباشد و زمان برداشت محصول نیز اواسط مرداد است.

هلو سرخ آبی

هلو جی اچ هل

هلو جی اچ هل از انواع هلو

خب نوبت رسید به عجیب ترین نوع از انواع هلو که نام آن برای خیلی از شما ها نا آشنا است. این هلو قرمز است و زمینه ای زرد رنگ دارد. در واقع میتوان گفت این هلو زرد رنگ با رگه هایی تو در تو قرمز رنگ است. شرایط نگهداری اعم از آبدهی و شرایط دمایی دقیقا مطابق با سایرهلوهایی است که تا کنون در مورد آن صحبت کردیم و بهترین زمان برداشت آن اواسط مهر ماه است.

هلو خونی از انواع هلو

هلوی خونی یکی از متفاوت ترین انواع هلو است. این نوع از انواع هلو بافت گوشتی قرمز خونی رنگ دارد. شرایط نگهداری این نهال دقیقا مشابه موارد قبل میباشد و زمان برداشت آن اواخر تیرماه است.

هلو خونی از انواع هلو

هلو دیر رس آلبرتا

هلو دیر رس آلبرتا

از لحاظ ظاهر این نوع هلو دارای پوستی پرزدار با رنگ زرد و قرمز است. نکته ای که در مورد پرورش این نوع نهال وجود دارد شک دمایی است. جوانه های این نوع نهال برای رشد بهتر به 400 الی 1000 ساعت سرمای منفی 7 درجه نیاز دارند. میوه های این نهال مقاومت بالایی نسبت به گرمای طاقت فرسای تابستان ایران دارند.

اگر قصد کاشت این نهال را داردی پیشنهاد میکنیم از پاییز شروع به کار کرده و اگر قصد پرورش این نوع هلو در مناطق گرم و معتدل دارید پیشنهاد میکنیم از زمان خواب نهال اقدام به کاشت نمایید.

هلو شصت روزه

آخرین نوع از انواع هلو که قصد داریم در مورد آن اطلاعاتی ارائه دهیم هلوشصت روزه است. البته میتوان آن را در زمره انواع هلو های زودرس نیز قرار داد . شرایط نگهداری از این نوع نهال دقیقا مشابه مواردی است که تا کنون به آن اشاره کردیم. اما بهترین زمان برداشت آن اواسط مرداد ماه است . از لحاظ ظاهر نیز باید بگوییم این نوع هلو سفید رنگ با گونه هایی قرمز است و دارای گوشت سفید با رگه های قرمز میباشد.

عموما تمامی هلوها مدت زمان مشخصی را میتوانند در انبار سپری کنند. در مورد هلو شصت روزه این مدت زمان حداکثر دو ماه است. همچنین از لحاظ حمل نیز باید بگوییم این نوع هلو نسبت به هلو انجیری خونی ، هلو رد تاپ و هلو سبز از تحمل کمتری نسبت به ضربه برخوردار است و باغدارانی که قصد ارسال این میوه به استان های اطراف هستند باید جوانب مختلف را در حمل آن در نظر گرفته و باتوجه به آن این نوع هلو را ارسال کنند.

هلو شصت روزه

شما باغداران و کشاورزان که در جای جای نقاط ایران فعالیت های کاشت درخت میوه دارید میتوانید متناسب شرایط محیطی خود بهترین و مناسب ترین نوع نهال را برای پرورش هلو انتخاب نمایید. امیدواریم با این مقاله توانسته باشیم اطلاعات اندکی در مورد انواع هلو و نحوه پرورش نهال های مختلف هلو را ارائه دهیم.

باغداران و میوه فروشان عزیز جهت استعلام قیمت میوه در کرج میتوانند از طریق تماس با میدان تره بار کرج با کارشناسان ما در ارتباط بوده و از این طریق همکاری را با این میدان تره بار آغاز نمایند.

تماس با میدان تره بار کرج

منبع : ” بلاگ حجره طهمورثی “