آیا قیمت تمشک میدان تره بار ارزان تر است ؟

قیمت تمشک میدان تره بار چه تفاوتی با قیمت تمشک با سایر فروشگاه های عرضه کننده میوه دارد؟ سوالی که شاید برای بسیاری از شما همراهان بار فروشی طهمورثی وجود داشته باشد. عموما تصور بسیاری از افراد جامعه ارزان بودن میوه های مختلف در میدان تره  بار است. در واقع این تصور بسیار درست بوده و تفاوت قیمتی بسیار زیادی میان میوه هایی که میادین تره بار آن را توزیع میکنند و سایرفروشگاه ها و مراکز توزیع میوه وجود دارد. تیمی از کارشناسان بار فروشی طهمورثی برای رفع ابهامات قیمتی میوه ها و سبزیجات به دنبال یافتن دلایل این تفاوت قیمت بوده و در نهایت توانستند با تحقیقات بسیار به این دلایل پی ببرند. در این مقاله تنها به برخی از عوامل تاثیر گذار در قیمت تمشک میدان تره بار اشاره شده است که شاید مهم ترین عامل در تغییرات و نوسانات قیمتی این میوه باشد. اگر شما نیز به دنبال یافتن دلایل موثر بر تفاوت قیمت تمشک میدان تره بار و سایر فروشگاه ها و مراکز توزیع کننده میوه هستید پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مققاله همراه ما باشید.

چه عواملی باعث میشود قیمت تمشک میدان تره بار ارزان تر از سایر مراکز باشد؟

چه عواملی باعث میشود قیمت تمشک ارزان تر از سایر مراکز باشد؟

در حالت کلی عوامل متعددی در قیمت تمشک میدان تره بار تاثیر گذار است اما در این میان دو مورد را میتوان به عنوان اصلی ترین عوامل معرفی نمود که شاید سهم بیشتری در این تفاوت قیمتی داشته باشند. در قسمت های عد به دو مورد از مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل تاثیرگذار در تفاوت قیمت تمشک میدان تره بار با سایر مراکز اشاره خواهیم کرد.

خرید و فروش عمده

خرید و فروش عمده

نخستین عاملی که در تفاوت قیمت تمشک میدان تره بار مطرح است خرید و فروش عمده محصولات میوه و تره بار میباشد. میادین میوه و تره بار در تک تک استان های کشور ارتباط مستقیمی با تامین کنندگان میوه و سبزیجات برقرار نموده و محصولات را به صورت مستقیم از کشاورزان و باغداران خریداری مینماید.

پس اینطور که مشخص است میادین میوه و تره بار برای خرید میوه و سبزیجات با واسطه دیگری در ارتباط نبوده و به صورت مستقیم پل ارتباطی با تامین کننده برقرار می نمایند. همین خرید و فروش بی واسطه به خودی خود مهم ترین عاملی است که در تفاوت قیمت تمشک در میدان تره بار تاثیر گذار میباشد. انا این مورد تنها عامل تاثیرگذار در قیمت میوه ها و سبزیجات مختلف نیست بلکه اگر بخواهیم نگاهی ریز بینانه داشته باشیم میتوانیم به هزاران عامل که در تفاوت قیمت میوه و سبزیجات مختلف میادین میوه و تره بار با سایر مراکز فروش میوه دخیل خواهند بود. در ادامه به یکی دیگر از مهم ترین عوامل اشاره خواهیم کرد.

وجود بازار سیاه میوه

وجود بازار سیاه میوه و تاثیر آن در ارزانی قیمت تمشک میدان تره بار

بازار سیاه، عاملی منفی و به شدت تاثیرگذار در قیمت میوه و تره بار در سراسر کشور میباشد. همه ما در سراسر زندگی خود در جنبه های مختلفی با بازار سیاه مواجه شدیم و به خوبی تاثیرات منفی آن در زندگی را احساس کردیم. متاسفانه در جنبه های مختلف زندگی ردپایی از افراد سودجو میتوان یافت که تنها به منافع خود اهمیت داده و به دنبال اخذ سود بیشتر در هر معامله میباشند. متاسفانه این افراد سودجو بیش از هر صنف دیگری در خرید و فروش میوه فعالیت داشته و به همین جهت بیشترین تاثیرات منفی را در میوه و سبزیجات کشور دارند.

بیشتر بخوانید : فاکتورهای تعیین کننده قیمت زردآلو در کرج

در چند دهه گذشته به جهت سبک ساده زندگی مردم برای تامین مایحتاج میوه و سبزیجات خود به صورت مستقیم با تامین کنندگان که عموما کشاورزان و باغداران بودند ارتباط برقرار نموده و از این طریق به راحتی میتوانستند نیاز خرید میوه و سبزیجات را برطرف نمایند. در آن زمان به جهت این ارتباط هیچگونه افزایش قیمتی وجود نداشت و سطح خرید شهروندان نیز تا حد مطلوب بود.

 

اما به مرور زمان با ارتقاء سطح زندگی و تفاوت آن با سبک گذشته و گذشته از آن افزایش سطح توقع شهروندان دیگر مردم هر شهر توانایی برقراری ارتباط با باغداران و کشاورزان را نداشته و این مشکل به مرور زمان با گسترش شهرها و استان ها افزایش یافت. به مرور زمان دولت به فکر تشکیل سازمانی تحت نظارت دولت گرفت تا از این طریق بتواند علاوه بر جلوگیری از هرج  و مرج در بازار میوه و سبزیجات پاسخگوی نیازهای شهروندان جامعه باشد. به همین ترتیب در چند دهه گذشته سازمانی تحت عنوان میدان تره بار تحت نظارت شهرداری استان در هر شهر کشور تاسیس گردید تا با قیمت های مصوب دولت خرید و فروش میوه را به صورت عمده انجام دهد. همانطور که در قسمت قبل نیز به این موضوع اشاره شد قیمت تمشک میدان تره بار به جهت خرید و فروش عمده این سازمان بسیار متفاوت از سایر مراکز میباشد. اما این علی رغم این راهکار همچنان گروهی از افراد سودجو در جامعه فعالیت دارند که باعث بر هم زدن نظم و تعادل بازار میشوند.

 

در واقع بازار سیاه میوه را گروهی از افراد تشکیل میدهند که با خرید و فروش غیر دولتی تعادل بازار را بر هم زده و نظم را دچار اختلال میکنند. این افراد با تولید کنندگان میوه و سبزیجات که عموما کشاورزان و باغداران میباشند ارتباط برقرار نموده و با قیمت ناچیز که حتی پاسخگوی نیاز کشاورز نبوده میوه را خریداری نموده و با قیمتی چند برابر بیشتر آن را به بازار عرضه میکنند. با این کار نه تنها باعث افزایش قیمت میوه های مختلف شده بلکه این افزایش قیمت میوه ها باعث کاهش توان سطح خرید شهروندان میشود.

بیشتر بخوانید : آدرس میوه و تره بار کرج کجاست؟!

 

اما میادین میوه و تره بار به جهت آن که تحت نظارت دقیق دولت بوده باتوجه به قوانین وضع شده میوه و سبزیجات را با قیمتی عادلانه از تامین کننده خریداری مینمایند و در مقابل آن را با قیمت مصوب دولت به بازار عرضه مینماید. تمامی این عوامل باعث تفاوت قیمت تمشک میدان و تره بار و سایر میوه ها و سبزیجات شده است.

در این مقاله سعی داشتیم به دو مورد از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در تفاوت قیمت تمشک میدان و تره بار اشاره نماییم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ بار فروشی طهمورثی “