بررسی عوامل موثر در قیمت کیوی تره بار

قیمت کیوی تره بار امروزه شاهد نوسانات بسیار زیادی بوده است که شاید دلایل این نوسانات قیمتی برای افراد بسیاری غیر قابل درک باشد. همه ما به خوبی میدانیم عموما قیمت میوه ها و سبزیجات گونان در میادین میوه و تره بار بسیار مقرون به صرفه تر از بازار های آزاد میباشد. اما به نظر شما چه میشود که قیمت کیوی تره بار افزایش پیدا میکند؟ اصلا دلیل این میزان از نوسانات قیمتی چه میباشد؟ تغییرات قیمت کیوه تره بار در سطح وسیع میتواند بر زندگی تمامی شهروندان جامعه تاثیرات مخرب و جبران ناپذیری برجای بگذارد همچنین بسیاری از کسب و کارهایی که مرتبط با خرید و فروش میوه هستند نیز در اثر این نوسانات و تغییرات قیمت روز به روز میوه و سبزیجات مختلف دچار آسیب های بسیاری میشوند.  دلایل این دسته از تغییرات قیمت عموما برای بسیاری از افراد مجهول است و بسیاری از افراد به دنبال یافتن دلایل و عوامل تاثیر گذار بر قیمت کیوی هستند. حجره طهمورثی به عنوان یکی از فعال ترین حجره های میوه و تره بار در استان البرز با استفاده از کارشناسانی خبره و فعال توانست برخی از دلایل و عوامل تاثیرگذار بر قیمت کیوه تره بار را بیابد و آن را در قالب مقالات مختلف در اختیار عموم قرار دهد. اگر شما نیز به دنبال یافتن دلایل و عوامل تاثیرگذار بر قیمت این میوه هستید توصیه میکنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

چه عواملی بر قیمت کیوی تاثیر گذارند؟

اگر بخواهیم به صورت کلی به قضیه افزایش قیمت کیوی بنگریم قطعا باید عوامل و دلایل مختلفی را ذکر کنیم. باردهی درختان کیوی نیز همانند سایر درختان میوه تا حد بسیار زیادی دستخوش آب و هوا و عوامل تاثیرگذار در رشد میباشد. در این قسمت به برخی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت کیوی تره بار اشاره میکنیم.

  • تغییرات دمایی
  • تغییرات جغرافیایی
  • خشکسالی
  • بلایای طبیعی
  • مسائل زیست محیطی
  • شرایط نگهداری درختان
  • عدم استفاده از تکنولوژی در نگهداری درختان
  • واردات میوه
  • بازار سیاه میوه و تره بار
  • و…

بیشتر بخوانید : قیمت زردآلو در میدان تره بار

این موارد جزء مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل تاثیرگذار در قیمت کیوی تره بار میباشند. طبیعتا توضیح تک تک این موارد امری دشوار است و نتیجه آن مقاله ای طویل خواهد بود. اما در ادامه این مقاله با جزئیات بیشتری به برخی از عوامل تاثیرگذار در قیمت کیوی میپردازیم.

بازار سیاه میوه و تاثیر آن در قیمت کیوی تره بار

بازار سیاه میوه و تاثیر آن در قیمت کیوی تره بار

در چند دهه گذشته خرید و فروش میوه برای شهروندان بسیار ساده بود. زیرا بسیاری از شهروندان به صورت مستقیم با تامین کنندگان میوه ارتباط برقرار میکردند و از این طریق نیازهای روزمره میوه و تره بار را برآورد میساختند. اما به مرور با پیشرفته شدن شهر های هر استان این ارتباط دیگر به صورت ساده نبود. به همین جهت دولت تصمیم بر تشکیل ارگان هایی دولتی گرفت تا با نظارت دقیق بر خرید و فروش میوه بتواند این امر را تسهیل بخشد. به همین ترتیب میادین میوه و تره بار در هر استان تشکیل گردید که تحت نظارت شهرداری بود. این مراکز به صورت عمده میوه و محصولات کشاورزان و باغداران را خریداری میکرند و در مقابل به مراکز خرده فروشی میوه و تره بار میفروختند. این موضوع تا حد بسیاری بازار خرید و فروش میوه را کنترل نمود اما این شرایط تنها تا زمانی طبق روال پیش رفت که افراد سودجو پای در این عرصه نگذاشته بودند.

متاسفانه امروزه وجود افراد سودجود در عرصه های مختلف زندگی باعث آسیب های جدی به جامعه شده است و خرید و فروش میوه نیز از این قاعده مستثنی نیست. این افراد سودجو به صورت مستقیم باعث افزایش قیمت کیوی تره بار میشوند. قطعا برایتان سوال برانگیز است که چطور وجود بازار سیاه میتواند بر قیمت میوه در ارگان های دولتی تاثیرگذار باشد.

بازار سیاه میوه و تره بار میوه ها را با قیمت ناچیز از کشاورز و باغداران که قشر زحمت کش جامعه هستند خریداری مینمایند و در مقابل این میوه ها که با قیمت های ناچیز از تامین کننده خریداری شدند را با قیمت هایی چندین برابر روانه بازار میشوند. در این میان تولید کنندگان رفته رفته از لحاظ اقتصادی دچار ضعف بیشتری شده و بازار هدف که مجموعه شهروندان میباشند برای خرید میوه و تره بار دچار مشکل میشوند. به همین ترتیب میتوان گفت وجود بازار سیاه میوه یکی از مهم ترین و تاثیرگذار ترین عوامل بر قیمت کیوی تره بار میباشد.

شرایط نگهداری از درختان

شرایط نگهداری از درختان

یکی از عواملی که همواره تاثیرات بسزایی در قیمت میوه و سبزیجات مختلف  دارد شرایط نگهداری است. در مورد قیمت کیوی تره بار نیز شرایط نگهداری از جمله مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل میباشد.

بیشتر بخوانید : قیمت آلو شابلون میدان تره بار دستخوش چه عواملی است؟

شرایط نگهداری درختان عوامل مختلفی را در برمیگیرد که از جمله آن میتوان به آبیاری درختان ، کوددهی ، هرس درختان ، سم پاشی و… اشاره کرد. هر یک از این عوامل در رشد درختان و میوه های آن بسیار موثر میباشند. به عنوان مثال اگر درختان در زمان مناسب آبیاری نشوند قطعا در چرخه مواد مغذی و مواد مورد نیاز برای رشد دچار مشکل خواهند شد و این موضوع به صورت مستقیم بر میوه ها و محصولات درختان تاثیرگذار میباشد. اما چاره کار آبیاری مداوم و منظم است. متاسفانه هنوز هم بخش اعظمی از کشاورزان باغداران ما از استفاده از روش های نوین نگهداری از درختان اجتناب میکنند و این موضوع به صورت مستقیم بر قیمت کیوی تره بار و سایر میوه ها و سبزیجات تاثیر گذار است. در این مورد نه تنها کشاورزان متحمل به پرداخت بهایی زیاد برای تامین میزان آب لازم میشوند بلکه اتلاف آب نیز معضل بزرگ دیگری است که به جامعه آسیب هایی جدی وارد میکند. به همین جهت میتوان گفت شرایط نگهداری و نحوه نگهداری از درختان میوه تا حد بسیار زیادی بر قیمت کیوی و سایر میوه و تره بار تاثیرگذار میباشد.

در این مقاله سعی داشتیم به برخی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت کیوی تره بار اشاره نماییم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ حجره 25 “