تغییرات قیمت روز نارنگی ناشی از چه عواملی است؟

قیمت روز نارنگی نیز همچون سایر میوه ها به صورت مداوم و همه روزه در حال تغییر و نوسان است به نحوی که این نوسانات قیمتی نه تنها زندگی تک تک شهروندان جامعه بلکه بسیاری از کسب و کارها را تحت تاثیر قرار داده است. شهروندان هر شهر و استان برای برآورد ساختن میوه و سبزیجات روزانه با تغییر قیمت روز نارنگی و سایر میوه ها و سبزیجات با مشکل مواجه شده و همه روزه از تغییرات قیمت میوه و سبزیجات متعجب میشوند و اما مهم تر از آن چه بسیار کسب و کارهایی که وابسته به خرید و فروش میوه و سبزیجات است و در اثر نوسانات قیمت نارنگی و به صورت کلی تمامی میوه ها و سبزیجات خدشه دار میشود. اگر شما نیز با هر جایگاه اجتماعی در معرض آسیب های ناشی از نوسانات قیمت میوه های مختلف هستید و از تغییرات قیمت میوه های مختلف همچون نارنگی متعجب هستید پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. بار فروشی طهمورثی به عنوان یکی از فعال ترین حجره های میوه و تره بار در کرج با استفاده از کارشناسان خبره خود توانسته است به برخی از دلایل تاثیرگذار بر قیمت روز نارنگی پی ببرد و برخی از این دلایل که جزء مهم ترین و تاثیرگذارترین موارد میباشد در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.

مهم ترین دلایل تاثیر گذار بر قیمت نارنگی

قیمت نارنگی امروزه به عنوان یکی از میوه های پرطرفدار پاییزی دچار نوسانات بسیاری است که این نوسانات ناشی از عوامل بسیاری میباشد. به این معنا که المان ها و فاکتورهای بسیاری بر قیمت این میوه پاییزی تاثیرگذار میباشد. اگر بخواهیم به تک تک این عوامل به صورت مجزا بپردازیم مجبور به تهیه مقاله ای طویل خواهیم بود. در این مقاله تنها به دو مورد از مهم ترین عوامل و فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت روز نارنگی اشاره خواهیم کرد. اما اگر بخواهیم به صورت جزئی به برخی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت نارنگی اشاره نماییم باید به موارد ذیل اشاره نماییم.

  • نگهداری از درختان نارنگی
  • واردات بذر و نهال های خارجی
  • وجود بازار سیاه میوه
  • عدم استفاده از روش های بهینه سازی و کاهش مصرف مواد اولیه
  • بلایای طبیعی
  • خشکسالی های سالیانه
  • و…

در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تر دو مورد از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت روز نارنگی اشاره خواهیم کرد و تاثیرات این عوامل را به تفصیل بررسی مینماییم.

خشکسالی سالیانه و تاثیر آن در قیمت روز نارنگی

خشکسالی سالیانه و تاثیر آن در قیمت روز نارنگی

خشکسالی های سالیانه یکی از موثرترین عوامل در افزایش قیمت میوه های مختلف میباشد. این موضوع در رابطه با نارنگی نیز صدق میکند و تا حد بسیاری افزایش قیمت روز نارنگی را میتوان ناشی از خشکسالی های سالیانه دانست. شاید شنیدن واژه خشکسالی برای شما موضوعی مضحک به نظر رسد زیرا با وجود آن که همواره از اخبارهای گوناگون واژه خشکسالی به دفعات شنیده ایم اما همه روزه در منازل ما به اندازه کافی آب شرب وجود دارد و از نظر یک شهروند عادی این به معنای یک زندگی دور از خشکسالی است و در چنین شرایطی خشکسالی در زندگی جای ندارد. اما از لحاظ کشاورزی و اصول باغداری هنگامی که بارش های سالیانه اعم از برف و باران کاهش یابد امکان خشکسالی تا حد بسیار زیادی افزایش میابد. در قوانین و اصول باغداری درختان ، بذرها ، نهال ها و به صورت کلی هر موجود زنده ای برای رشد به آب نیاز دارد و مهم ترین نیاز هر موجود در حال رشد دسترسی به آب میباشد. این نیاز برای گیاهان تا حد بسیار زیادی قابل اهمیت است زیرا عدم وجود آب نه تنها منجر به کمبود آب گیاهان میشود بلکه چرخه فراهم ساختن مواد مغذی نیز دچار اختلال میشود. به همین جهت کوچک ترین کاهش بارش های سالیانه برای کشاورزان و باغداران خطر آفرین تلقی میشود و به صورت مستقیم بر قیمت نارنگی تاثیرگذار میباشد.

بیشتر بخوانید : تغییرات قیمت گیلاس میدان تره بار

واضح است هنگام خشکسالی علاوه بر آن که درصد بسیار زیادی از محصولات کشاورزان به جهت اختلال در رشد آسیب خواهد دید آبیاری به روش های غیر طبیعی افزایش خواهد یافت و این افزایش آب مصرفی به صورت مستقیم بر قیمت نارنگی تاثیرگذار میباشد.

عدم استفاده از روش های بهینه سازی و کاهش مصرف مواد اولیه

عدم استفاده از روش های بهینه سازی و کاهش مصرف مواد اولیه

یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت نارنگی عدم استفاده از روش های بهینه سازی میباشد. امروزه با وجود پیشرفت هایی که مهندسی کشاورزی داشته است بسیاری از روش های نوین مراقبت از گیاهان و درختان روی کار آمده است که تا حد بسیار زیادی بر رشد درختان میوه و کاهش مصرف مواد اولیه تاثیرگذار است. کاهش مصرف مواد اولیه و انجام ساده تر رسیدگی به درختان یکی از عوامل تاثیر گذار در قیمت روز نارنگی میباشد. اگر بخواهیم به یکی از مثال های بارز در این زمینه اشاره نماییم باید از روش های آبیاری درختان میوه یاد کرد.

بیشتر بخوانید : وضعیت قیمت آلبالو میدان تره بار چگونه است؟

از دیرباز روش های آبیاری درختان تنها به روش های سنتی انجام میشد و البته این روش ها نیز باتوجه به هر درخت به خصوص متفاوت بود. اما امروزه روش های نوین دیگر که بسیار ساده است روی کار آمده است که امر آبیاری به درختان میوه را تسهیل بخشیده است. اما متاسفانه بخش اعظمی از کشاورزان و باغداران همچنان با وجود پیشرفت های بسیار تکنولوژی و صنعت پایبند به استفاده از روش های سنتی آبیاری میباشند و در این روش میزان آب مصرفی بسیار سرسام آور بوده و زحمات بسیار زیادی از سمت کشاورزان میطلبد و این اسفاده بی رویه در مصرف آب مستقیما بر قیمت نهایی محصولات تاثیر دارد به همین جهت میتوان یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت روز نارنگی را عدم استفاده از روش های بهینه سازی مصرف مواد اولیه دانست.

بیشتر بخوانید : دلایل تغییرات قیمت روز آلو شابلون

در این مقاله سعی داشتیم به برخی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت روز نارنگی اشاره نماییم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ حجره 25 ”