دلایل تغییر قیمت گیلاس در کرج

قیمت گیلاس در کرج همه روزه در حال نوسانات و تغییرات بسیاری میباشد. از شهروندان عادی جامعه تا افرادی که کسب و کارشان در گروی قیمت میوه ها میباشد از این نوسانات قیمت گیلاس در کرج به ستوه آمده و همه به دنبال یافتن قیمت این میوه فصل میباشند. بار فروشی طهمورثی به عنوان یکی از بزرگ ترین صادر کنندگان میوه در استان البرز با استفاده از کادر مجرب خود در سدد ییافتن دلایل تغییرات و نوسانات قیمت گیلاس در کرج برآمد. در این مقاله قصد داریم به چند مورد از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت سالانه گیلاس بپردازیم. اگر شما نیز در زمره افرادی قرار دارید که علت تغییر قیمت گیلاس برایتان سوال برانگیز میباشد پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

واردات نهال گیلاس

واردات نهال گیلاس

همه ما به خوبی میدانیم که هر یک از میوه هایی که همه روزه با آن مواجه میشویم و مورد استفاده قرار میدهیم دارای خانواده ای گسترده میباشد. استفاده از هر یک از اعضای این خانواده دلچسب است. به همین جهت وجود طیف وسیعی از میوه و تهیه تمام انواع آن جزء ملزومات هر شهر میباشد.

بیشتر بخوانید : میدان تره بار کرج

استان البرز نیز به عنوان یکی از کلان شهر های کشور دارای نیازهای بیشتری جهت تامین میوه و سبزیجات میباشد و برای تامین این احتیاجات مجبور به واردات بذرها و نهال های میوه های مختلف از کشورهای همسایه میباشد. امروزه تمام ابزار و وسایل وارداتی تحت الشعاع تغییرات قیمت ارز جهانی میباشد. به این معنا که ارز جهانی هرچقدر نوسان داشته باشد به وضوح میتوان تاثیرات آن را در قیمت تمام ایزار وارداتی مشاهده کرد. در نتیجه تمامی بذرها و نهال هایی که از کشورهای همسایه به کشور وارد میشود تحت تاثیر این ارز بوده و هرچقدر ارزش ارز جهانی افزایش باشد باید انتظار افزایش این بذرها و نهال ها را نیز داشت.

بیشتر بخوانید : آشنایی با انواع هلو

میتوان از میوه گیلاس را به عنوان یکی از میوه هایی با تنوع بالا یاد کرد. به همین جهت همه ساله حجم انبوهی از بذرها و نهال های این میوه از کشورهای صادر کننده خریداری میشود. شاید بتوان این واردات را به عنوان یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل بر قیمت گیلاس در کرج و حتی تک تک استان های کشور معرفی نمود. در این مقاله منحصرا در رابطه با قیمت گیلاس در کرج به عنوان یکی از کلان شهر های کشور صحبت میشود. زیرا این استان همه ساله سهم بسیاری زیادی در انتقال میوه بین استانی دارد و میتوان از آن به عنوان بهترین مثال یاد کرد. اما در حالت کلی تمام جزئیات این مقاله را میتوان به نوعی مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت گیلاس در تک تک استان های کشور دانست.

بیشتر بخوانید : وضعیت قیمت میوه در میوه و تره بار چگونه است؟

اما واردات بذرها و نهال های گیلاس تنها یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت این میوه فصل میباشد. در ادامه نیز به یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت این میوه اشاره خواهیم کرد که سهم بسیار زیادی در قیمت گیلاس در کرج دارد.

شرایط آب و هوایی و تاثیر آن در قیمت گیلاس در کرج

شرایط آب و هوایی و تاثیر آن در قیمت گیلاس در کرج

درختان اعضای بسیار حساس طبیعت میباشند که کوچک نرین تغییراتی میتواند سلامت آن را در خطر اندازد. یکی از تاثیرگذارترین عوامل طبیعی که به شدت بر درختان تاثیر میگذارد شرایط جوی و آب هوایی است. اما چرا از شرایط جوی و آب و هوایی به عنوان یکی از تاثیرگذار ترین عوامل بر قیمت گیلاس در کرج یاد شده است؟

درختان گیلاس از درجه حساسیت بیشتری نسبت به سایر درختان برخوردار هستند. به این معنا که کوچک ترین سرما و گرمایی که در طبیعت و محیط اتفاق افتند مستقیما محصولات درخت را تحت تاثیر قرار داده و میتواند برای محصولات درخت خطرآفرین باشد. اما کشاورزان در مقابل این خطرات آگاهی دارند؟

طبیعتا از بین رفتن میوه های درختان باعث بروز خسارات بسیار زیادی به کشاورزان و باغداران میشود. اما نکته که در این خصوص وجود دارد عدم وجود امکانات کافی برای کشاورزان و باغداران برای محافظت از درختان میباشد. عموما این شرایط جوی به یکباره تغییر میابد. درختان گیلاس در فصل بهار شروع به جوانه زنی و شکوفه زنی میکنند. این زمان جزء یکی از حساس ترین مراقبت های درخت است. زیرا کوچک ترین آسیبی که به درخت و شکوفه ها آن ایجاد شود در نهایت از تعداد میوه ها کاسته میشود. اما مشکل دقیقا رویش جوانه ها و شکوفه ها در فصل بهار است. همه ما تجربه سرما و بارش باران های فراوان و حتی بارش برف را داشتیم. بارش باران با دمای محیط بسیار پایین و مهم تر از آن بارش های برف ناگهانی باعث از بین رفتن شکوفه های درخت میشود. بروز هر یک از این وقایع میتواند زحمات یک کشاورز و باغدار را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و باعث تخریب محصولات نهایی درخت شود. بدین ترتیب علیرغم تمام هزینه و مراقبت هایی که از درختان صورت گرفته است محصول نهایی که به نوعی برداشت کشاورز و باغدار است آسیب دیده و زحمات کشاورز از بین میرود.

بیشتر بخوانید : دلایل تغییر قیمت آلو شابلون در کرج

شاید این تغییرات جوی یکی از ناخوشایند ترین عوامل و شرایطی باشد که کشاورزان و باغدارانی که به پرورش گیلاس مشغول هستند  تجربه میکنند. تقریبا این شرایط جوی همه ساله دامن گیر محصولات باغداران میشود و به نوعی همه ساله حجم بسیاری از این میوه محبوب قربانی تغییرات یکباره آب و هوا است. به همین جهت میتوان تغییرات آب و هوا و شرایط جوی را به عنوان یکی از مهم ترین عواملی که تاثیرات مستقیمی بر قیمت گیلاس در کرج و سایر استان ها دارد یاد کرد. لازم به ذکر است تک تک استان های کشور همه ساله شاهد این تغییرات آب و هوایی هستند و نه تنها استان البرز سهم عظیمی از میوه های بهاره خود را در این تغییرات دمایی از دست میدهد بلکه در سراسر استان های کشور سالانه میزان میوه های بسیاری بر اثر این موضوع کاهش میابد.

در این مقاله سعی داشتیم شما عزیزان را با دو مورد از مهم ترین عواملی که باعث افزایش قیمت گیلاس در کرج میشود آشنا سازیم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : بلاگ حجره طهمورثی