دلایل نوسانات قیمت روز آناناس

قیمت روز آناناس امروزه نوسانات بسیاری یافته است این نوسانات قیمتی بر زندگی عموم مردم تاثیرات به سزایی گذاشته است. این تغییرات تا جایی پیشرفت کرده است که امروزه شادی اکثر مردم جویای دلایل نوسانات قیمت میوه های مختلف باشند. از طرفی شهروندان عادی جامعه برای تامین مایحتاج روزانه خود با وجود نوسانت قیمتی میوه ها دچاز مشکل شده و این عامل باعث به خطر انداختن سطح سلامت آنها خواهد شد. از طرفی دیگر گروهی از کسب و کارها در ارتباط مستقیم با میوه و سبزیجات بوده و با هر بار افزایش قیمت میوه ها و سبزیجات مختلف این کسب و کارها خدشه دار خواهد شد. قیمت روز آناناس میتواند زندگی عموم مردم و بسیاری از شهروندان با سطح رفاه اجتماعی متوسط را دچار آسیب های بسیاری نماید و کسب و کارهای کوچک را نیز میتواند تا مرز ورشکستگی رساند. پس طبیعتا تغییرات قیمت آناناس و سایر میوه ها و سبزیجات میتواند موضوعی چالش برانگیز برای بخش اعظمی از افراد جامعه باشد. به همین دلیل بار فروشی طهمورثی به عنوان یکی از فعال ترین حجره های میوه فروشی در استان البرز با استفاده از گروهی از کارشناسان خود جویایی دلایل و عوامل تاثیر گذار بر قیمت روز آناناس شد. اگر تغییرات قیمت آناناس برای شما عزیزان نیز موضوعی سوال برانگیز میباشد پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

عوامل موثر در قیمت روز آناناس

همانطور که از سری مقالات قبلی به یاد داریم در حالت کلی عوامل و فاکتور های بسیاری بر قیمت روز میوه ها و سبزیجات مختلف تاثیرگذار میباشد. اما در میان این موارد تنها برخی از آنها به صورت مستقیم و با بیشترین تاثیر بر قیمت اقلام میوه و سبزیجات است. اگر بخواهیم به تک تک فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت آناناس اشاره نماییم مجبور به تهیه مقاله ای بلند بالا خواهیم بود. به همین جهت در این مقاله تنها به برخی از مهم ترین و تاثیرگذارترین فاکتورهای موثر در قیمت آناناس اشاره خواهیم کرد.

واردات

واردات

یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل بر قیمت روز آناناس واردات آن است. همه ما به خوبی با واژه واردات آشنا هستیم و روزانه با هزاران محصول وارداتی مواجه میشویم. آناناس نیز در زمره میوه های وارداتی قرار دارد که تمامی شرایط واردات کالا در برگیرنده آن است.

درختان میوه یکی از حساس ترین عناصر طبیعت هستند که با کوچک ترین تغییرات آب و هوایی فرآیند رشد آنها مختل میشود. هر یک از درختان میوه ها باتوجه به خصوصیاتی که دارند شرایط آب و هوایی مناسبی را برای رشد میطلبند و تنها در صورت تحقق این شرایط فرآیند رشد درختان و میوه دهی آنها تکامل میابد. آناناس نیز یکی از حساس ترین انواع بوته هایی است که قابلیت میوه دهی دارد اما همانطور که به آن اشاره شد این بوته نیز همانند سایر درختان میوه بارور بسیار حساس بوده و تنها در شرایط جوی و آب و هوایی منحصر به فردی قابلیت پرورش دارد. اما ارتباط این مسائل با قیمت روز آناناس و نوسانات آن چیست؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم برای تامین و تکمیل سبد میوه و سبزیجات در کشور باغداران و کشاورزان مجبور به تامین آناناس کشور میباشند و تنها راه این تامین نیاز واردات است و اغلب در این مورد بذرها و نهال های کوچک و یا میوه های نارس از کشورهای تولید کننده خریداری شده و به کشور وارد میشوند. تمامی واردات در سطح جهانی و بین المللی بر اساس ارز بین الملل است و همه ما به خوبی تاثیرات ارز بین المللی در قیمت محصولات وارداتی را درک کرده ایم. پس طبیعتا هرچقدر نرخ ارز بین المللی افزایش یابد قیمت محصولات وارداتی همچون قیمت آناناس نیز در کشورهایی که آناناس کشور را از طریق واردات تامین میکنند به شدت در حال نوسان است.

بیشتر بخوانید : قیمت روز شاه توت به چه عواملی وابسته است؟

اما واردات آناناس تنها دلیل تغییرات قیمت روز آناناس نیست و در ادامکه به یکی دیگر از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت این میوه اشاره خواهیم کرد.

پرورش آناناس در کشور و تاثیر آن بر قیمت روز آناناس

پرورش آناناس در کشور و تاثیر آن بر قیمت روز آناناس

یکی دیگر از دلایل افزایش و نوسانات قیمت آناناس نحوه پرورش این میوه است. میوه هایی همچون آناناس که تنها از طریق واردات به کشور وارد میشوند و قابلیت پرورش در محیط هایی با شرایط آب و هوایی منحصر به فرد را دارند بسیار حساس بوده و برای رشد صحیح میوه ها کشاورزان و باغداران مجبور به محیا نمودن شرایط آب و هوایی و دمایی به خصوصی هستند. اما کشور ما باتوجه به شرایط جغرافیایی و جوی که دارد آب و هوایی نامناسب برای رشد بوته های آناناس داشته و اگر کشاورزان قصد پرورش این بوته ها در شرایط جوی فعلی را داشته باشند به ناچار با شکست رو به رو خواهند شد. اما چاره چیست؟ آیا تنها باید میوه آناناس ذا از کشورهای دیگر وارد کنیم؟

بیشتر بخوانید : وضعیت قیمت پرتقال تره بار

در پاسخ به این سوال باید بگوییم امروزه باتوجه به پیشرفت هایی که علم و تکنولوژی داشته است و میزان ارتقاء سطح علمی مهندسان کشاورز بسیاری از امور غیر ممکن به ممکن تبدیل شده است و امروز میتوان بسیاری از میوه هایی که مناسب رشد در کشور نیستند را به راحتی پرورش داد. یکی از این میوه ها آناناس است. اما پرورش اتین میوه ها به آسانی میوه هایی داخلی و تولید داخل نبوده و قطعا یکی از چندین دلیل و فاکتور تاثیرگذار بر قیمت روز آناناس میباشد. امروزه باغداران میتوانند از طریق شبیه سازی محیطی و دمایی امکان پرورش آناناس در کشور را محیا سازند. تنها کافی است گلخانه هایی مجهز به دستگاه های شبیه ساز دمایی را تهیه نموده و در گلخانه هایی مجهز قرار دهند. اما موضوعی که وجود دارد میزان هزینه خرید و تعمیرات سالیانه این دستگاه ها است که باعث افزایش قیمت روز آناناس در کشور میشود.

در این مقاله سعی داشتیم به دو مورد از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت روز آناناس اشاره نماییم. امیدواریم این مقاله برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ حجره 25 “