دلیل تغییرات قیمت کیوی در کرج

قیمت کیوی در کرج امروزه همانند سایر میوه و سبزیجات به صورت دائم در حال تغییر و نوسان است. شاید در ظاهر تغییرات قیمت میوه و سبزیجات مختلف آنچنان موضوع مهم و قابل توجهی به نظر نرسد اما در واقعیت تغییرات قیمت میوه و سبزیجات تا حد بسیار زیادی بر زندگی مردم عموم استان تاثیرگذار میباشد و بیش از آن کسب و کارهایی تحت تاثیر قرار میگیرد که در ارتباط مستقیم با تره بار میباشند، برخی از اصناف و مشاغل در جامعه وجود دارند که در حوزه خرید و فروش میوه و سبزیجات فعالیت میکنند که به مرور زمان با هر بار تغییر قیمت دچار چالش های مختلفی شده و چه بسیار افرادی که در سراسر این تغییرا قیمت کسب و کار خود را از دست میدهند. تغییرات قیمت کیوی در کرج و سایر استان های کشور یکی از هزاران تغییرات قیمت تره باری است که همه روزه شاهد آن هستیم. این نوسانات قیمتی برای بسیاری از افراد سوال برانگیز شده است اما شاید تا کنون هیچ یک از شما نتیجه درستی برای آن اخذ نکرده باشید. بار فروشی طهمورثی به عنوان یکی از برترین حجره های میوه فروشی در استان البرز با استفاده از نیروهایی خبره در حوزه خرید و فروش میوه توانسته است به برخی از مهم ترین دلایل و عوامل تاثیرگذار بر قیمت برخی از میوه و سبزیجات پی ببرد. اگر نوسانات و تغییرات قیمت این میوه نیز برای شما سوال برانگیز میباشد توصیه میکنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت کیوی در کرج 

در حالت کلی اگر بخواهیم تغییرات قیمت کیوی را مورد بررسی دقیق قرار دهیم باید بگوییم عوامل بسیاری بر تغییرات و نوسانات قیمتی آن تاثیرگذار میباشد. اگر بخواهیم به تک تک این عوامل بپردازیم و جزئیات هر یک را مورد بررسی دقیق قرار دهیم مجبور به تهیه مقاله ای طویل خواهیم بود. اما در این مقاله تنها به برخی از مهم ترین عوامل و دلایل تاثیرگذار بر قیمت کیوی در کرج اشاره خواهیم کرد.

  • اختلال در روند فروش دولتی
  • شرایط نگهداری درختان
  • واردات میوه و سبزیجات
  • محافظت از درختان
  • محافظت از شرایط آب و هوایی و جوی
  • و…

در این مقاله تنها به برخی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت کیوی در کرج اشاره خواهیم کرد.

محافظت از درختان

محافظت از درختان 

محافظت از درختان یکی از مهم ترین عواملی است که تا حد بسیار زیادی بر قیمت کیوی تاثیرگذار است. اما محافظت از درختان کیوی شامل جزئیات مختلفی میباشد. همانطور که همگان به این موضوع واقف هستند آفات مختلف هر لحظه در کمین برای به خطر انداختن سلامت درختان و میوه های مختلف هستند.

بسیاری از کشاورزان و باغدارن به جهت عدم آگاهی کامل از این عوامل در زمان مناسب به این آفات پی نمیبرند و این موضوع باعث میشود آفات مختلف مدت زمان بیشتری به درختان حمله کرده و نه تنها سلامت درخت تا حد بسیاری در خطر می افتد بلکه تا حد بسیار زیاد و قابل توجهی میوه های درختان نیز آسیب دیده و محصولات کشاورز و باغدار غیر قابل استفاده میباشد. قطعا تا الان متوجه این موضوع شده اید که نادیده گرفتن آفات و عدم توجه زود هنگام به آن چطور میتواند بر قیمت کیوی در کرج و سایر استان های کشور تاثیرگذار باشد.

بیشتر بخوانید : آدرس میوه و تره بار کرج کجاست؟!

اما حالت دیگری نیز وجود دارد، کشاورزان و باغداران در زمان مناسب متوجه وجود آفات شده و برای رفع آن تلاش میکنند. خریداری سموم مختلف که متناسب با آفت های مختلف باشد یک سمت قضیه است که کشاورز و باغدار با آگاهی از شرایط محافظت از درختان و آشنایی با افات مختلف باید سموم مناسب را خریداری نمایند و گذشته از آن از افراد متخصص برای انجام این امر یاری جویند. تمام این شرایط هزینه بر بوده و میتواند بر قیمت کیوی و حتی سایر میوه های مختلف تاثیر بگذارد. محافظت از درختان نه تنها شامل رسیدگی به آفات میباشد بلکه تمامی مواد مغذی که در قالب کودهای مختلف عرضه میشوند نیز از جمله امور ضروری و مهم در محافظت از درختان میوه تلقی میشود. که هر یک از این موارد باعث افزایش قیمت میوه ها و سبزیجات مختلف در بازار میوه و تره بار خواهند بود. در ادامه به یکی دیگر از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت کیوی در کرج اشاره خواهیم کرد.

واردات میوه و تاثیر آن بر قیمت کیوی در کرج

واردات میوه و تاثیر آن بر قیمت کیوی در کرج

یکی دیگر از عواملی که تا حد بسیار زیادی بر قیمت کیوی در کرج تاثیرگذار میباشد واردات است. همانطور که تمام افراد به این موضوع آگاهی دارند هرگونه وارداتی که در سطح بین المللی صورت میگیرد مطابق با ارز بین المللی است. در چند سال اخیر نرخ ارز بین المللی تا حد بسیار زیادی نوسان داشته و این موضوع بر ارزش و قیمت بسیاری از کالاهای وارداتی می افزاید و باعث نوسانات قیمتی بسیاری از کالاها میشود. اما دقیقا همین قانون در رابطه با میوه و سبزیجات وارداتی صدق میکند.

بیشتر بخوانید : دلایل تغییرات قیمت روز آلو شابلون

بسیاری از میوه ها و سبزیجات مختلف باتوجه به شرایط آب و هوایی کشور توانایی رشد و پرورش به صورت عادی و معمولی ندارند و بسیاری از کشاورزان و باغداران باتوجه به نیازهای بازار این میوه ها را شناسایی میکنند و برای تامین آن مجبور به واردات خواهند بود. بنابر این بسیاری از بذر و نهال میوه ها از طریق واردات منطبق با تمامی قوانین واردات کالا با استفاده از ارز بین المللی خریداری شده و به کشور وارد میشوند. همین موضوع خرید بذر و نهال تا حد بسیار زیادی بر قیمت میوه های مختلف تاثیرگذار میباشد. در رابطه با قیمت کیوی و نوسانات آن میتوان به این موضوع اشاره کرد. کشاورزان با خرید نهال های کیوی از کشورهای همسایه برای برآورد نیازهای میوه و سبزیجات تا حد بسیار زیادی باعث افزایش قیمت کیوی میشوند.

در این مقاله سعی داشتیم به مهم ترین و تاثیرگذار ترین عوامل بر قیمت کیوی در کرج بپردازیم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ حجره 25 “