صادرات میوه

صادرات میوه  از جمله بایدهای هر کشور میباشد. درختان میوه یکی از حساس ترین درختان هستند که تا حد بسیار زیادی وابسته به شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی دارند. به همین جهت هر منطقه جغرافیایی باتوجه به آب و هوایی که دارد تنها قادر پرورش گونه به خصوصی از درختان و گیاهان میباشد.

امروزه نیز باتوجه به افزایش جمعیت در تمام نقاط جهان ارتباطات شکل دیگری به خود گرفته است و حال به راحتی میتوان در سراسر نقاط جهان ارتباط برقرار کرد. به همین جهت روزانه هزاران کالا و محصول در بین کشورهای مختلف در گردش است و این تبادلات به راحتی انجام میشود. میوه و سبزیجات نیز از این قاعده مستثنی نبوده و همچون هزاران کالا و محصول دیگر شاهد صادرات میوه های مختلف نیز هستیم. اما در رابطه با صادرات سبزیجات نکات قابل توجهی وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. اگر شما نیز علاقمند به آگاهی از نحوه صادرات سبزیجات و میوه هستید توصیه میکنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

انواع صادرات میوه

انواع صادرات میوه 

در حالت کلی به تمام انتقالات میوه، عنوان صادرات اختصاص میابد. اما این انتقالات در سطوح مختلف انجام میشود. در قسمت فوق به این موضوع اشاره شد هر منطقه جغرافیایی باتوجه به نوع آب و هوایی که دارد قادر به پرورش گونه های به خصوصی از گیاهان و درختان میباشد. این جمله به این معنا است که درختان به خصوص به صورت طبیعی میتوانند در مناطق مشخصی پرورش یابند. تنها در صورت وجود چنین مشخصات آب و هوایی درختان به مرحله باروری میرسند.

اما باتوجه به پیشرفت هایی که تکنولوژی داشته است امروزه ارتباطات بین انسان ها بسیار ساده تر از گذشته شده است و حال شاهد سطح بالایی از ارتباطات هستیم. امروزه پیشرفت صادرات را مدیون این ارتباطات قوی هستیم. اما به نظر شما صادرات سبزیجات در چه سطوحی انجام میشود؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چند نوع صادرات در کشور انجام میشود؟

بیشتر بخوانید : میادین میوه و تره بار

اگر بخواهیم با دیدی وسیع به قضیه بنگریم باید بگوییم صادرات سبزیجات و میوه ها به طور کلی به دو گروه صادرات میوه داخلی و خارجی تقسیم بندی میشود. همانطور که از نام آن مشخص است صادرات داخلی تنها در داخل کشور انجام میشود و محدود بین استان های کشور میباشد. این نوع صادرات در کشوری همچون ایران که جزء یکی از وسیع ترین کشورهای جهان به شمار میرود بسیار مرسوم است. زیرا در کشور ما مناطق مختلفی وجود دارند که از لحاظ آب و هوایی بسیار منحصر به فرد بوده و این ویژگی باعث شده است گیاهان و درختان به خصوصی در این منطقه پرورش یابد. به عنوان مثال در کشور ما میوه هایی همچون خرما تنها قابلیت پرورش در جنوب کشور را دارند و این موضوع به جهت شرایط دمایی این مناطق میباشد. همین عامل باعث شده است روزانه حجم بسیار زیادی از خرما از جنوب کشور به سمت قسمت های دیگر صادر شود. این نوع صادرات در زمره صادرات داخلی قرار دارد و در کشورهایی با وسعت بسیار به وفور به چشم میخورد.

صادرات میوه

بیشتر بخوانید : دلایل نوسانات قیمت روز آناناس

مورد دیگری از صادرات میوه که رواج آن بیشتر از سایر موارد میباشد صادرات خارجی یا به اصطلاح بهتر صادرات بین المللی میباشد. این نوع از صادرات در سطح وسیع تری انجام میشود. عموما کشورهای مختلف سالانه هزاران تن میوه به مناطق اطراف انتقال میدهند و به همین جهت این روش در بین عموم رسمیت بیشتری دارد. به عنوان یکی از مثال های بارز صادرات بین المللی میتوان به آووکادو اشاره کرد. این میوه یکی از محبوب ترین میوه هایی است که در حال حاضر بازار صادرات و واردات آن بسیار داغ است. از جمله مناطقی که در زمینه صادرات آووکادو فعالیت دارد کنیا است. سالانه هزاران تن آووکاو از کنیا روانه کشورهای اطراف میشود.

بار فروشی طهمورثی به عنوان یکی از فعال ترین حجره های میوه در میدان تره بار کرج با تلاش و پشتکار خود و با استعانت الهی و به کار گیری نیروهایی متخصص و متعهد توانسته است خود را به یکی از برترین و فعال ترین مراکز صادرات کرج تبدیل نماید.  حجره 25 نه تنها در زمینه صادرات سبزیجات بین المللی بلکه در زمینه صادرات داخلی و بین استانی فعالیتی دقیق و مستمر داشته است.

اما نکته ای که در رابطه با میوه و صادرات سبزیجات وجود دارد این است که آیا برای تکمیل سبد میوه و سبزجات کشور تنها باید صادرات میوه انجام داد؟ د پاسخ به این سوال باید بگوییم باتوجه به پیشرفت هایی که علم و تکنهولوژی داشته است امروزه صنعت کشاورزی تغییر و تحول عظیمی پیدا کرده است. این تغییر و تحول باعث شده است کشاورزان و باغداران برای تامین نیازهای میوه و سبزیجات دست به تولید زده و از واردات میوه صرف نظر نمایند و از این طریق تا حد بسیار زیادی از هزینه هایی که صرف واردات میوه میشود. امروزه صادرات سبزیجات و میوه جای خود را به صادرات نهال و بذرهای میوه و سبزیجات داده است. کشاورزان و باغداران به جای واردات و صادرات سبزیجات از واردات نهال ها و بذرهای میوه استفاده میکنند. به این ترتیب نهال های مختلف از میوه ها وارد کشور شده و برای پرورش آن از گلخانه هایی مجهز به تکنولوژی روز دنیا استفاده میشود تا از این طریق شبیه سازی آب و هوایی صورت گیرد. این موضوع باعث شده است امروزه کشور ما به عنوان یکی از فعال ترین نقاط صادرات سبزیجات و میوه شناخته شود.

شرایط صادرات  

شرایط صادرات میوه

طبیعتا برای همه شما عزیزان این سوال به وجود آمده است که چرا کشورها نیاز به صادرات سبزیجات دارند. کمی پیشتر به این موضوع اشاره شد. مناطق مختلف جهان باتوجه به شرایط آب و هوایی منحصر به فردی که دارند قادر به پرورش گونه های مشخصی از درختان میوه نخواهند بود. به ناچار برای تامین و تکمیل سبد میوه خود مجبور به واردات و صادرات سبزیجات و میوه خواهند شد.

امروزه صادرات سبزیجات در اقصی نقاط جهان به یکی از پردرآمدترین شاخه های کشاورزی و فروش میوه تبدیل شده است. خصوصا کشوری همچون ایران باتوجه به شرایط آب و هوایی مساعد سالانه میلیون ها تن میوه به سراسر جهان صادر میکند و این موضوع به عنوان یکی از درآمدهای کشور محسوب میشود.

در این مقاله سعی داشتیم شما را با صادرات میوه آشنا سازیم امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ حجره طهمورثی ”