عوامل تاثیر گذار بر قیمت تمشک در کرج

قیمت تمشک در کرج و در سایر استان های کشور دارای نوسانات قیمتی است که این تغییرات برای همگان سوال بر انگیز بوده و بسیاری از شهروندان به دنبال یافتن دلایل و عوامل تاثیرگذار بر قیمت تمشک در کرج میباشند. بار فروشی طهمورثی به عنوان یکی از برترین حجره های میوه فروشی در استان البرز با استفاده از نیروهای مجرب خود در زمینه افزایش های مداوم قیمت میوه هایی همچون تمشک تحقیقاتی به عمل آورده و نتیجه این تحقیقات آگاهی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت تمشک در کرج بوده است. در این مقاله به برخی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت تمشک در کرج اشاره شده است. اگر این تغییرات قیمت برای شما نیز سوال برانگیز است پیشنهاد میکنیم این مقاله را تا انتها مورد بررسی قرار دهید.

مراحل کاشت و برداشت

مراحل کاشت و برداشت

یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت تمشک در کرج و حتی قیمت سایر میوه ها مراحل کاشت و برداشت است که کشاورزان و باغداران متحمل این زحمت میشوند. اما این دو مرحله به خودی خود شامل زیر دسته ها و جزئیاتی است که برای هر درخت میوه متغیر میباشد. باتوجه به آن که بوته تمشک دارای حساسیت های بسیاری میباشد طبیعتا شرایط نگهداری آن نیز منحصر به فرد خواهد بود.

کاشت بوته و بذر های تمشک یکی از حساس ترین امور باغداری میباشد و مستلزم مراقبت های ویژه میباشد. به همین جهت است که میتوان به عنوان نخستین عامل که به صورت کاملا موثر در قیمت تمشک در کرج تاثیرگذار میباشد از نحوه مراقبت از بوته تمشک یاد کرد. بوته تمشک نیز همچون سایر بوته ها و درختان میوه نیازمند آبیاری منظم میباشند. اما نوع آبیاری به این بوته ها بسیار مهم بوده و باغداران باید به روش های آبیاری احاطه کامل داشته باشند تا با استفاده از آن بتوانند بوته های سلامت به همراه میوه هایی درجه یک تولید نمایند. امروزه روش های آبیاری بسیاری روی کار آمده است که هر یک به نحوی در تولید تمشک های بینظیر موثر است. در واقع میتوان گفت روش های آبیاری جدید جایگزین مناسبی برای روش های قدیمی شده اند. اما به هر جهت اگر باغداران برای پرورش تمشک از روش های قدیمی و منسوخ شده استفاده نمایند در نهایت مجبور به پرداخت هزینه های سنگین برای میزان آب مصرفی میشوند و در حالت های ایده آل که باغداران با استفاده از روش های نوین آبیاری درختان خود را انجام میدهند نیز نسبت به خرید و تعمیرات دستگاه های آبیاری مجبور به پرداخت هزینه ای سالیانه میباشند.

بیشتر بخوانید : قیمت آلو در کرج دستخوش چه عواملی است؟

 

اما این عوامل تنها جزء کوچکی از موارد نگهداری و پرورش بوته های تمشک میباشد که منجر به افزایش قیمت این میوه های کوچک و لذیذ میشود. یکی دیگر از عواملی که باغداران و کشاورزان را با مشکلات عدیده ای رو به رو میسازد آفت هایی است که در کمین درختان میوه هستند. این آفت ها علاوه بر نابودی میوه ها به مرور زمان بوته تمشک را از بین برده و باعث نابودی کلی بوته میشوند. به همین جهت یکی از اصلی ترین مراقبت های کشاورزان و باغداران توجه به آفت ها و دور نگه داشتن آن از درختان و بوته های میوه میباشد. یکی از بهترین روش های رسیدگی به آفات سم پاشی است که تا حدی هزینه های اضافی برای باغداران به همراه خواهد داشت. در ادامه به یکی دیگر از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت تمشک در کرج اشاره خواهیم کرد.

تنوع تمشک و تاثیر آن در قیمت تمشک در کرج

تنوع تمشک و تاثیر آن در قیمت تمشک در کرج

یکی از مسائلی که در رابطه با میوه های مختلف صدق میکند تنوع آن گروه از میوه ها میباشد. اگر از مقاله ” انواع هلو ” بخاطر داشته باشید. هر یک از میوه ها دارای خانواده ای گسترده میباشد و هر یک از اعضای آن قابلیت پرورش در منطقه جغرافیایی به خصوص با شرایط آب و هوایی منحصر به فرد میباشند. این موضوع در رابطه با تمشک نیز صدق میکند. در حالت کلی تمشک یکی از انواع میوه هایی است که دارای تنوع بسیاری میباشد و به خودی خود دارای خانواده ای گسترده میباشد. هر یک از اعضای این خانواده بزرگ قابلیت رشد و پرورش در منطقه جغرافیایی خاصی باتوجه به شرایط محیطی مختلف میباشند. اما چرا از تنوع تمشک به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت تمشک در کرج و سایر استان های کشور یاد کردیم؟

بیشتر بخوانید : وضعیت قیمت شاه توت در میدان تره بار

 

واردات میوه و بذرها و نهال های میوه های مختلف یکی از روش هایی است که میتوان میوه های مختلف با تنوع بالا را به کشور وارد کرد. واردات انواع مختلف تمشک نیز همه ساله جزء بالاترین درصد واردات میوه بوده و بیشترین درصد را به خود اختصاص داده است. این واردات بر اساس ارز بین المللی انجام میشود و این ارز نیز روز به روز در حال نوسان و افزایش قیمت است. قاعدتا طبیعی است که هرچقدر ارزش ارز جهانی افزایش یابد تمام اجناس وارداتی اعم از بذرها و نهال های میوه ها نی افزایش قیمت میابند. به همین ترتیب میتوان وجود تنوع بالای تمشک را یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت تمشک در کرج و سایر استان های کشور دانست.

بیشتر بخوانید : میدان تره بار کرج

کاشت تمشک در ایران

اما خرید بذرها و بوته های تمشک و واردات آن به کشور تنها یکی از امور تاثیرگذار در قیمت این میوه میباشد و یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار مراقبت های این بوته ها و بذرهای وارداتی است که مستلزم شبیه سازی های دمایی میباشد. به همین ترتیب کشاورزان و باغداران نه تنها در ابتدا هزینه ای سرسام آور جهت خزید بذرهای تمشک خواهند داشت بلکه در نهایت برای پرورش بوته های خریداری شده نیز مجبور به استفاده از گلخانه ها با تجهیزات به خصوص میباشند که همه و همه بر قیمت تمشک در کرج تاثیرگذار خواهد بود.

در این مقاله سعی داشتیم دو مورد از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت تمشک اطلاعاتی ارائه دهیم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بار فروشی طهمورثی “