عوامل موثر بر قیمت میوه تهران

قیمت میوه تهران امروزه دارای نوسانات بسیاری میباشد و این نوسانات زندگی عموم مردم را خدشه دار نموده است. تاثیر میوه بر سلامت جسم بشر امری غیر قابل انکار میباشد. هر فرد برای حفظ سلامت جسمانی خود مجبور به استفاده روزانه مقدار مشخصی از میوه و تره بار میباشد. در صورتی که این مقدار مصرف میوه از حد نرمال کاهش یابد سلامت فرد به خطر خواهد افتاد. اما آیا باتوجه به شرایط اقتصادی موجود و نوساناتی که قیمت میوه تهران داشته است همه افراد با سطح اجتماعی مختلف توانایی تامین میزان مورد نیاز میوه و تره بار خواهند بود؟ طبیعتا اگر روند افزایشی که در قیمت میوه و تره بار وجود دارد ادامه دار باشد به مرور زمان شاهد افت سلامت جسمانی افراد جامعه خواهیم بود. اما این مسئله تنها یک سمت ماجرا است که افزایش و نوسانات قیمت میوه تهران بر آن تاثیرگذار است. موضوعی دیگر که در پی افزایش و به صورت کلی نوسانات قیمت میوه شاهد آن بودیم از بین رفتن کسب و کارهای خرد و کوچک بود. متاسفانه نوسانات قیمت میوه تا حد بسیار زیادی بر کسب و کارهایی که در حوزه خرید و فروش میوه فعالیت دارند تاثیرات منفی گذاشته است. خرده فروشان در طول روز میوه های خود را با قیمت های قبلی به فروش میرسانند و فردای آن روز هنگام خرید بار جدید با قیمت هایی چندین برابر مواجه شده و حتی توانایی خرید مجدد را نخواهند داشت به همین ترتیب این کسب و کارهای خرد و کوچک تا مرز ورشکستگی رسیده و میتوان گفت تغییرات قیمت میوه تهران تا حد بسیار زیادی بر این مشاغل تاثیرگذار است. اما این عبارت به این معنا نیست که تنها کسب و کاهای کوچک از این نوسانات قیمتی آسیب میبینند بلکه د حالت کلی میزان ضرر و زیانی که مشاغل مختلف در پی این تغییرات میبینند بسیار وسیع و غیر قابل انکار است. پس طبیعتا نوسانات قیمت میوه بر زندگی عموم مردم تاثیرگذار است و تبعات منفی آن دامن گیر زندگی بسیاری از مردم میباشد، به همین ترتیب اطلاع در رابطه با دلایل این نوسانات و آگاهی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت میوه برای جامعه مهم و ضروری است.

تمامی این عوامل باعث شد حجره طهمورثی به عنوان یکی از برترین و فعال ترین حجره های میوه فروشی در میدان تره بار کرج

با استفاده از کادر متخصص خود در رابطه با عوامل تاثیرگذار بر قیمت میوه تهران تحقیقاتی به عمل آورده و دلایل این تغییرات قیمت را روشن سازد. اگر آگاهی از این عوامل برای شما نیز سوال برانگیز میباشد پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

دلالان میوه 

دلالان میوه 

یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل بر قیمت میوه میتوان به وجود بازار سیاه اشاره کرد. امروزه شاهد نمونه های مختلفی از بازار سیاه در عرصه ها و حوزه های مختلف جامعه هستیم و متاسفانه همواره افراد سودجو با خودخواهی خود باعث ایجاد اختلال در نظم جامعه و مهم تر از آن باعث اختلال در آرامش افراد مختلف میشوند. متاسفانه طی یک دهه اخیر شاهد نمونه های بسیار زیادی از دلالان در حوزه میوه و تره بار هستیم. این افراد تنها با هدف سودجویی مطلق پای در عرصه میوه و تره بار نهاده و به راحتی با اختلال در چرخه تولید و فروش میوه باعث ایجاد اختلال در نظم عمومی میشوند. اما این افراد چگونه میتوانند بر افزایش قیمت میوه تهران تاثیرگذار باشند؟

بیشتر بخوانید : معرفی بار فروشی تهران

در چند دهه گذشته هنگامی که ارتباطات گسترش یافت و دیگر مردم و شهروندان به راحتی گذشته قادر به تامین مایحتاج زندگی خود نبودند میادین میوه و تره بار مطابق با نظر دولت مردان تاسیس گردید. با روی کار آمدن این مراکز تا حد بسیار زیادی خرد و فروش میوه تسهیل یافت. اما مشکلی که در این خصوص به وجود آمد فعالیت نا به جای دلالان بود. در این میان گروهی از افراد سودجود با ایجاد اختلال در چرخه خرید و فروش میوه باعث افزایش قیمت یکباره میوه و سبزیجات شدند. این گروه با خرید محصولات باغداران و کشاورزان با قیمت بسیار اندک و غیرمنصفانه و در مقابل عرضه آن به بازار خرده فروشان با قیمت های چندین برابر باعث ایجاد یک شکاف بزرگ در نظم جامعه میشوند. شاید بتوان از این مورد بتوان به عنوان مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل در افزایش قیمت میوه تهران نام برد.

واردات میوه و تاثیر آن بر قیمت میوه تهران 

واردات میوه و تاثیر آن بر قیمت میوه تهران 

اگر بخواهیم به یکی دیگر از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت میوه تهران اشاره نماییم باید از واردات میوه یاد کنیم. در حالت کلی واردات در تمامی عرصه ها جزء پر هزینه ترین پروسه ها محسوب میشود. در رابطه با میوه نیز قضیه به همین شکل میباشد و واردات میوه قسمتی از پروسه خرید و فروش میوه است که تا حد بسیار زیادی باعث افزایش قیمت میوه میشود. اما به نظر شما واردات میوه چگونه میتواند بر قیمت میوه تاثیرگذار باشد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم تمامی واردات در هر سطحی که انجام شود با استفاده از ارز بین الملل میباشد. در واقع تمامی تبادلات و خرید و فروش کالاهای مختلف با استفاده از ارز بین الملل بوده و کوچک ترین نوسانات قیمتی که در ارزش این ارز صورت گیرد باعث تغییرات قیمت کالاهای وارداتی میشود. میوه نیز جزء یکی از کالاهای وارداتی است که به شدت تحت تاثیر نرخ ارز بین الملل قرار دارد. هرچقدر در یک مدت زمان شاهد نوسان نرخ ارز بین الملل باشیم به همان میزان شاهد تغییرات قیمت میوه تهران و سایر استان ها خواهیم بود. اما این تغییرات تا حد بسیار زیادی در استان تهران مشهود بوده و دلیل آن نیز به جهت پایتخت بودن این استان میباشد و طبیعتا هر تغییری که در قیمت و ارزش کالاها در این استان صورت گیرد زنجیره وار در سایر استان ها نیز اتفاق خواهد افتاد.

در این مقاله سعی داشتیم به دو مورد از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت میوه تهران اشاره نماییم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ حجره 25 “