قیمت روز گلابی امروزه دارای نوسانات بسیاری است. شاید در لحظه به این موضوع فکر کنید که قیمت روز گلابی چه تاثیری بر زندگی دارد. اما بار فروشی طهمورثی به عنوان یکی از فعال ترین و قدیمی ترین حجره های میوه فروشی در استان البرز خود را در قبال کوچک ترین تغییراتی که در کیفیت و قیمت میوه و سبزیجات مختلف رخ میدهد مسئول دانسته و برای یافتن دلایل آن تحقیقاتی به عمل می آورد.

قیمت روز گلابی

اگر بخواهیم در مورد تاثیرات قیمت روز گلابی بر جامعه صحبت کنیم لازم میدانیم در درجه اول به سلامت جسمانی شهروندان اشاره نماییم. میوه و سبزیجات یکی از اصلی ترین مواد غذایی هستند که انسان برای بهبود سلامت جسمانی خود نیاز به استفاده از آن دارد. اما به این موضوع فکر کنید اگر قیمت گلابی و هر میوه دیگری که در زمره میوه و سبزیجات قرار دارد به صورت مداوم تغییر پیدا کند و اگر این تغییرات قیمت، سیر صعودی طی کند. سطح توان شهروندان برای خرید میوه و سبزیجات پایین خواهد آمد. افراد در سطوح اجتماعی مختلف با سطح درآمد مختلف دیگر قادر به خرید میوه و سبزیجات نخواهند بود. در واقع سطح توان مردم برای خرید صیفی جات به شدت ارتباط مستقیمی با قیمت این محصولات دارد. مطابق تحقیقات صورت گرفته از زمانی که نوسانات قیمتی در مورد سبزیجات و میوه های مختلف به وجود آمده است سطح سلامت مردم نیز به همان میزان کاهش یافته است. در این تحقیقات به ارتباط مستقیمی که میان میوه و سلامتی وجود داشت اشاره شد و میوه ها و سبزیجات به جهت انبوهی از ویتامین هایی که در اختیار بدن انسان قرار میدهند به عنوان مهم ترین راز سلامت شناخته شدند. اما این تنها تاثیرات قیمت میوه بر جامعه نیست. اگر بخواهیم از جنبه های اقتصادی نسبت به تغییر قیمت روز گلابی بنگریم به خوبی میتوان دریافت که تغییرات قیمت روز این میوه به شدت در اقتصاد کشور تاثیرگذار خواهد بود. شاید در این لحظه به این فکر کنید که تغییرات قیمت گلابی و هر نوع میوه دیگر چطور میتواند باعث تغییر وضعیت اقتصادی کشور شود؟ برای پاسخ به این سوال مثالی مطرح خواهیم کرد تا زوایای مختلف این موضوع برایتان روشن گردد. کسب و کاری کوچک و نوپا را در نظر بگیرید که در زمینه فروش میوه های مختلف فعالیت دارد. حال اگر به یکبار قیمت روز میوه های مختلف همچون قیمت روز گلابی افزایش یابد و این فروشنده دیگر قادر به خرید میوه های مورد نیاز برای فروش نباشد چطور میتواند در بازار دوام داشته باشد؟ پس از تغییرات یکباره ای که در رابطه با نرخ خرید و فروش میوه ها ایجاد میشود اغلب کسب و کارهای کوچک که در زمینه میوه و سبزیجات فعالیت دارند به شدت آسیب دیده و چه تعداد کسب و کارهایی که در اثر این تغییرات قیمتی روندی رو به ورشکستگی را طی کرده اند.

بیشتر بخوانید : میادین میوه و تره بار

باتوجه به تمامی این تاثیرات منفی که افزایش قیمت گلابی و سایر میوه ها بر زندگی شهروندان و وضعیت اقتصادی جامعه دارد، بار فروشی طهمورثی سعی در ریشه یابی این عامل مهم داشت. در این خصوص با استفاده از گروهی کارشناسان خبره در زمینه میوه و سبزیجات در پی یافتن عوامل تاثیرگذار بر قیمت روز میوه اقدام به جمع آوری اطلاعات نمودیم. در این خصوص به یکسری عوامل تاثیرگذار در قیمت روز گلابی و سایر میوه ها دست یافتیم. اگر نوسانات قیمت روز میوه در زندگی شما نیز تاثیرات منفی به جای گذاشته است توصیه میکنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

واردات میوه

واردات میوه

یکی از نخستین عواملی که باعث افزایش قیمت روز میوه های مختلف همچون قیمت روز گلابی به عنوان یکی از محبوب ترین میوه های تابستانی شده است واردات است. در حالت کلی همه ما به خوبی میدانیم که واردات امری هزینه بر بوده و باعث اتلاف هزینه های بسیاری میشود. در رابطه با میوه نیز واردات به همین شکل است و یکی از نخستین عوامل تاثیرگذار بر قیمت گلابی واردات آن است. تمامی محصولاتی که از طریق واردات به کشور وارد میشوند منطبق با نرخ ارز بین المللی میباشند. به این معنا که برای خرید محصولات وارداتی مبنای مالی ارز بین المللی میباشد. مطمئنا تا نام ارز بین الملل به میان می آید همه ما به افزایش نرخ های روز به روز فکر میکنیم. دقیقا همین موضوع یکی از عوامل ابتدایی و به شدت تاثیرگذار در قیمت گلابی است. اغلب گونه های خاص گلابی از کشورهای مختلف وارد شده و کشاورزان مختلف با خریداری میوه ها ، بذرها و نهال های این گونه ها قصد تکمیل سبد میوه خود دارند. اما این میوه ها که از طریق واردات به کشور وارد میشود از لحاظ هزینه اصلا مقرون به صرفه نبوده و منجر به برهم خوردن تعادل اقتصادی خواهند شد. به همین دلیل میتوان یکی از اولین و تاثیرگذارترین عوامل در مورد قیمت روز گلابی را واردات این میوه دانست.

رسیدگی به درختان و تاثیر آن در قیمت روز گلابی

رسیدگی به درختان و تاثیر آن در قیمت روز گلابی

رسیدگی به درختان شامل مراحل مختلفی است که بر عهده باغداران و کشاورزان میباشد. این مراقبت از درختان به خودی خود پروسه ای طولانی طی میکند که شامل آبیاری، کوددهی، سم پاشی و… میباشد. در صورت اختلال در هر یک از این پروسه ها روند رشد درختان متوقف شده و طبیعتا باردهی درخت نیز با آسیب های بسیاری روبرو خواهد شد. اما چرا از رسیدگی به درختان به عنوان عوامل تاثیرگذار در قیمت روز گلابی اشاره شد؟

بیشتر بخوانید: صادرات میوه

با وجود پیشرفت هایی که تکنولوژی در حوزه کشاورزی و صنعت داشته است دستگاه هایی مختص مراقبت از گیاهان و درختان روی کار آمده است که علاوه بر تسهیل هر یک از این مراحل باعث صرفه جویی در مواد اولیه نیز شده است. به عنوان مثال امروزه روش های مختلفی برای آبیاری به درختان روی کار آمده است که علاوه بر تسهیل آب دهی موجب کاهش میزان آب مصرفی نیز شده است. اما کشاورزان و باغداران همچنان پایبند روش های سنتی بوده که میزان آب بسیاری صرف استفاده از آن میشود. تمامی هزینه های اولیه ای که صرف رسیدگی به درختان میشود بر قیمت نهایی میوه تاثیرگذار خواهد بود.

در این مقاله سعی داشتیم به دو مورد از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت روز گلابی اشاره نماییم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ حجره 25 “