عوامل کنترل کننده قیمت روز توت فرنگی

قیمت روز توت فرنگی به صورت مداوم در حال تغییر و نوسان است. این تغییرات قیمت روز توت فرنگی باعث برانگیخته شدن تعجب عموم مردم شده است. بسیاری از افراد در پی یافتن دلایل این نوسانات قیمت هستند. نه تنها شهروندان عادی یک جامعه برای دریافت مواد مغذی لازم مجبور به خرید میوه و سبزیجات هستند و نوسانات قیمتی این اقلام باعث کاهش توان خرید عموم مردم میشود بلکه افرادی که کسب و کار آنها در گروی خرید و فروش میوه نیز میباشد بیش از تمام شهروندان نسبت به تغییرات و نوسانات قیمت میوه آسیب میبینند. در حالت کلی تمام این عوامل باعث شد تا کارشناسان حجره طهمورثی به عنوان یکی از برترین و فعال ترین حجره های میوه فروشی در کرج با آگاهی از این مشکلات تصمیم به یافتن دلایل نوسانات و افزایش قیمت روز توت فرنگی گرفت. به همین ترتیب در این مقاله منحصرا به عوامل کنترل کننده قیمت روز توت فرنگی خواهیم پرداخت و از این طریق تمام جوانب این نوسانات قیمتی را آشکار خواهیم ساخت.

وجود بازار سیاه میوه

وجود بازار سیاه میوه و تاثیر آن بر قیمت روز توت فرنگی

یکی از مهم ترین عواملی که از آن میتوان به عنوان اصلی ترین فاکتور تغییرات و نوسانات قیمتی میوه ها یاد کرد بازار سیاه میوه میباشد. اما منظور از این بازار سیاه چیست و چرا باعث نوسانات دائمی قیمت میوه ها و سبزیجات مختلف میگردد. پیش از آن که بخواهیم به توصیف بازار سیاه بپردازیم لازم است از ساز و کار خرید و فروش میوه صحبت کنیم و اطلاعاتی در این خصوص ارائه دهیم. سال ها پیش تمام افراد و تمام ساکنین شهرهای مختلف برای تامین مایحتاج میوه و سبزیجات خود مجبور به برقراری ارتباط مستقیم با کشاورز و باغدار بودند. اما به مراتب زمانی که شهرها توسعه یافت ارتباطات نیز گسترده تر شد و دیگر مردم توانایی برقراری ارتباط با تامین کنندگان میوه را نداشته و این ارتباط شکل پیچیده تری به خود گرفت. به همین ترتیب دولت برای حفظ تعادل در میان تولید کنندگان و مصرف کنندگان و مهم تر از همه برای آن که تمام افراد جامعه در هر موقعیت مکانی به راحتی بتوانند میوه و سبزیجات لازم را خریداری نمایند دست به تاسیس سازمانی تحت نظارت دولت زد. این سازمان در چند دهه گذشته تاسیس گردید و به نوعی مسئولیت نظارت بر خرید و فروش میوه را به عهده گرفت. امروزه در تک استان ها و حتی کلان شهر ها شاهد میادین میوه و تره باری هستیم که خرید و فروش میوه و سبزیجات میختلف را در سطح عمده انجام میدهند. اما مسئولیت نظارت بر این سازمان به عهده کدام ارگان دولتی است؟

اگر به خاطر داشته باشید کمی پیش تر به این موضوع اشاره شد که امروزه نظارت دقیق بر خرید و فروش میوه و تره بار از سمت دولت وجود دارد. شاید برایتان جالب باشد که این نظارت از سمت کدام ارگان دولتی صورت میگیرد. در دهه ی پنجاه دولت مسئولیت نظارت بر خرید و فروش میوه را به شهرداری استان محول نمود. و از آن پس تمامی خرید و فروش های میوه در سراسر نقاط کشور تحت نظارت سازمان شهرداری قرار گرفت. اما تا به اینجای کار تمام شرایط برای خرید و فروش قانون مند میوه ها و سبزیجات وجود داشته و هیچ جای اختلالی در این سیستم وجود ندارد. دقیقا تا زمانی که خرید و فروش های میوه تحت نظارت بوده شاهد هیچ نوسان قیمتی نبودیم اما همیشه گروهی از افراد سودجو در جامعه وجود دارند که با فعالیت های غیر قانونی خود باعث ایجاد اختلال در نظم جامعه میشوند. در رابطه با نوسانات قیمت روز توت فرنگی نیز وجود این افراد سودجو تا حد بسیار زیادی باعث بر هم خوردن نظم شده است.

بیشتر بخوانید : عوامل موثر بر قیمت روز آلو قطره طلا

اما بازار سیاه میوه چطور به وجود آمده است؟ گروهی دلالان میوه های مختلف را با قیمت ناچیز از کشاورزان و باغداران خریداری کرده و در نهایت با قیمت هایی سرسام آور آن را به بازار عرضه میکنند. به عنوان مثال توت فرنگی را با کم ترین قیمت از باغدار و کشاورزی که بیشترین زحمت را تولید میوه میکشند خریداری کرده و با بیشترین قیمت آن را روانه بازار میکنند. این خرید و فروش هیچگونه معیاری نداشته و تنها نوسانات شدید آن است که تمام شهروندان را شکه میکند. به امید روزی که شاهد وجود هیچ دلال و بازار سیاهی در کشور نباشیم.

پرورش توت فرنگی

پرورش توت فرنگی

یکی دیگر از مهم ترین عواملی که باعث افزایش و نوسانات قیمت روز توت فرنگی در کشور میشود نحوه پرورش توت فرنگی است. توت فرنگی در زمره میوه هایی حساس قرار دارد که پرورش آن مستلزم رعایت نکات بسیاری میباشد. اما این شرایط نگهداری دارای ملزوماتی میباشد که روز به روز شاهد گرانی بیش از حد آن هستیم. در این قسمت قصد داریم به شرایط نگهداری این میوه خاص و خوش طعم اشاره کنیم که باعث افزایش قیمت روز توت فرنگی میشود.

همه ما به خوبی میدانیم که عموما توت فرنگی ها در گلخانه ها پرورش داده میشوند. در واقع گلخانه ها محیط های رشدی برای گیاهان و میوه ها فراهم می آورند که بذر و نهال با آن سازگاری بیشتری داشته و تنها در آن شرایط است که بالاترین میزان رشد و میوه دهی میرسد. بوته های توت فرنگی نیز تنها در شرایط محیطی خاصی قابلیت رشد و باردهی دارند. باغداران و کشاورزانی که قصد تولید توت فرنگی را دارند باید گلخانه هایی مجهز به گرمخانه های تخصصی تهیه نمایند و بوته های توت فرنگی را در این مکان پرورش دهند. اما این موارد چه ارتباطی با افزایش قیمت روز توت فرنگی دارد؟ کشاورزان برای تهیه هر یک از این امکانات و تجهیزات مجبور به پرداخت هزینه های گزاف بوده و علاوه بر آن هزینه های تعمیرات سالیانه تجهیزات نیز به خودی خود بر میزان قیمت روز توت فرنگی نیز تاثیر گذار است. تمامی این عوامل باعث شده است که ما هر روزه شاهد افزایش قیمت این میوه باشیم.

بیشتر بخوانید : میدان تره بار کرج

در این مقاله سعی داشتیم به دو مورد از مهم ترین عوامل و فاکتورهایی که باعث افزایش و نوسانات قیمت روز توت فرنگی میشود اشاره نماییم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ حجره طهمورثی “