چه فاکتورهایی در قیمت روز میوه کرج تاثیرگذار است؟

قیمت روز میوه کرج یکی از سوالات دائمی است که فکر افرادی که حرفه آنها در ارتباط مستقیم با میوه است را به خود مشغول کرده است. باغداران و کشاورزان که محصولاتشان را از طریق مراکز بارفروشی کرج توزیع میکنند به دنبال قیمت روز میوه کرج بوده تا بتوانند با مناسب ترین قیمت محصولات خود را به بازار عرضه کنند و فروشگاه های میوه نیز به دنبال قیمت روز میوه کرج هستند تا بتوانند با بهترین قیمت ممکن میوه و تره بار مورد نظرشان را خریداری نمایند. البته اگر بخواهیم پروسه قیمت میوه و تاثیر آن بر افراد جامعه را بررسی کنیم به خوبی به این نتیجه میرسیم که قیمت روز میوه کرج بر زندگی تک تک ساکنین و جمعیت این استان تاثیر دارد. در این مقاله قصد داریم تک تک فاکتورها و عواملی که بر قیمت روز میوه تاثیر گذار است را مورد بررسی قرار دهیم.

در حالت کلی تعداد عوامل و فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت روز میوه کرج بسیار زیاد است و در حال حاضر با وجود شرایط اقتصادی نا به سامانی که در حال تحربه آن هستیم قیمت روز میوه کرج و سایر استان های کشور به صورت مدام بوده و روز به روز شاهد قیمت های عجیب و غریب میوه هستیم. برای آن که بتوان به صورت دقیق المان های تاثیر گذار بر قیمت روز میوه را مورد بررسی قرار دهیم در درجه اول لازم است پروسه تولید میوه را مورد بررسی قرار دهیم.

برای استعلام قیمت میوه تنها کافی است دوربین تلفن همراه خود را بر نشان رو به رو تنظیم نمایید.

در غیر این صورت به راحتی با کلیک بر دکمه تماس با ما با کارشناسان میدان تره بار کرج تماس حاصل فرمایید.

تماس با حجره

تماس با بارفروشی کرج

 

تهیه بذر میوه

خب اولین و مهم ترین فاکتوری که باعث پرورش میوه های مختلف میشود بذر میوه است. تمامی درختانی که امروز بسیار تنومند بوده و هزاران تن میوه از آن برداشت شده است ناشی از پرورش بذر میوه های مشخص میباشد. به عنوان مثال یک درخت گیلاس تنومند که سالیان سال میوه های گیلاس میرویاند حاصل از پرورش یک بذر کوچک گیلاس میباشد. پس اولین مرحله ای که در نوسانات قیمت روز میوه کرج تاثیر گذار است بذر درختان میوه است. اما شاید در این لحظه به این موضوع فکر کنید که یک بذر چرا باید نوسانات قیمتی را تجربه کند.

واردات بذر و نوسانات قیمت روز میوه کرج

در مقاله انواع هلو به خوبی با اسن موضوع آشنا شدیم که هر نوع میوه دارای بذر و نهال منحصر به فرد است که گاها این بذرها و نهال ها تولید داخل نیستند. گاها برخی از میوه هایی که در یک خانواده قرار دارند از لحاظ طعم ، ظاهر ، ابعاد و… متفاوت هستند و این موضوع به نوع بذر این میوه بازمیگردد. اما تمامی این بذرها تولید داخل نیستند و تعدادی از انواع به خصوص آن تولیدات کشورهای همسایه هستند و با کاشت این نوع بذرها و نهال ها میتوان انواع مختلفی از میوه های یک خانواده را در کشور عزیزمان با چنین شرایط جوی پرورش داد. برای بار دیگر مقاله انواع هلو را به یاد می آوریم. در این مقاله به بیش از بیست نوع هلو اشاره کردیم که حتی برخی از نام های آن برایمان آشنایی نداشت اما به جهت ظاهر و طعم منحصر به فردی که دارد باغداران و کشاورزان اقدام به خردی بذر آن از کشورهای خارجه کرده و بیشتر نهال های هلو را از کشور همسایه چین وارد می نمایند.

شاید با این توضیح اندکی به یکی از افزایش قیمت روز میوه کرج پی برده باشید. امروزه با شرایط نوسانی که دلار دارد و روز به روز با افزایش قیمت این ارز بین المللی مواجه میشویم واردات امری هزینه بر است. به همین جهت یکی از دلایل افزایش قیمت روز میوه کرج مشخص شد که به جهت واردات بذر و نهال میوه های خاص میباشد. البته در این مقاله منحصرا در مورد کرج صحبت کردیم و به راحتی میتوان این مورد را به تک تک استان های دیگر کشور بسط داد. اما به جهت آن که از میان میادین میوه و تره بار کشور، میدان تره بار استان البرز یکی از میادین یکه تاز در امر خرید و فروش میوه است برای شفاف سازی این موضوع از بار فروشی کرج استفاده نمودیم.

گلخانه ها در نوسانات قیمت روز میوه کرج

شرایط نگهداری درختان میوه و افزایش قیمت روز میوه کرج

به عنوان یکی از تاثیرگذارترین فاکتورهای افزایش قیمت میوه کرج میتوان به شرایط نگهداری و پرورش درختان میوه اشاره کرد. اما این شرایط چگونه است که تا این حد بر افزایش قیمت میوه تاثیرگذار است؟

همانطور که در قسمت فوق به این موضوع اشاره شد برخی از بذر میوه ها وارداتی بوده و از کشورهای دیگر با شرایط جوی و آب و هوایی مختلف به کشور وارد میشوند. این گروه از میوه ها شرایط پرورش به خصوصی میطلبد. به عنوان مثال نوع به خصوصی از میوه همچون انبه را در نظر بگیرید. این نوع میوه در کشورهای استوایی قابلیت رشد دارد که آب و هوایی گرمسیری دارند.

بیشترین رشد میوه انبه در کشور هند ، پاکستان ، بنگلادش و آسیای جنوب شرقی بوده و این مناطق دارای آب و هوایی گرمسیری است حال اگر قرار باشد این میوه در کشور پرورش داده شود قطعا شرایط به ثمر نخواهد رسید زیرا با وجود شرایط جوی و آب و هوایی متفاوت ایران با کشورهای نام برده این میوه آنطور که باید پرورش نمیابد و اصلا شاید میوه های این درخت در اثر شرایط محیطی نامناسب تخریب شوند. به همین جهت اگر قرار باشد این درختان میوه به صورت کلی در ایران توسط باغداران پرورش یابد باید شرایط آب و هوایی مناسب برای این پرورش فراهم گردد. در علم کشاورزی تنها زمانی شرایط آب و هوایی و محیطی برای پرورش گیاهان فراهم میشود که گلخانه ای با آن شرایط ایجاد شده که مجهز به گرمخانه ، رطوبت سنج ، آبیاری مناسب و… ساخته شده و شرایط مناسبی برای درختان ، نهال ها و گیاهان موجود فراهم میشود. در واقع این گلخانه ها نوعی شبیه ساز برای محیط پرورش گیاهان به خصوص است.

حال که در مورد پرورش و شرایط نگهداری میوه که یکی از عوامل تاثیر گذار در افزایش قیمت روز میوه کرج و سایر استان ها میباشد اندگی آگاهی یافتیم به خوبی میتوان به جزئیات دقیق تر پی برد. تک تک گرم کن های موجود در گلخانه ، شرایط نوردهی ، میزان آبیاری ، دستگاه های آبیاری شبیه سازی شده و تک تک اجزاء این گلخانه هزینه بر بوده و باغداران و کشاورزان برای پرورش گیاهان و میوه های به خصوص مجبور به تقبل این هزینه های ابتدایی هستند.

تمامی این جزئیات باعث افزایش قیمت روز میوه کرج خواهد. البته قطعا به خوبی نسبت به این موضوع آگاهی دارید که این شرایط تنها برای پرورش برخی از نهال ها میباشد.

پس اگر اینطور باشد قیمت میوه های داخل باید ثابت بماند؟! در پاسخ به این سوال نیز باید بگوییم تک تک این شرایط حتی برای میوه ها و سبزیجات داخلی نیز وجود دارد که بر قیمت روز میوه کرج تاثیر گذار میباشد. اگر بخواهیم به یکی از سبزیجات داخلی اشاره کنیم که تحت تاثیر این شرایط نگهداری افزایش قیمت پیدا میکند باید به قارچ اشاره کنیم.قارچ نیز یکی از سبزیجاتی است که شرایط پرورش به خصوصی میطلبد.

پرورش قارچ

تجهیزات کشاورزی

تجهیزات کشاورزی

یکی از عواملی که تاثیرات بسیاری بر افزایش قیمت روز میوه میگذارد تجهیزات کشاورزی است. کشاورزی یکی از حساس ترین فعالیت هایی است که نیاز به تخصص های ویژه دارد. یک کشاورز برای برداشت محصولاتی درجه یک ملزم به آشنایی و استفاده از تجهیزات روز کشاورزی میباشد. اجازه دهید با ارائه مثالی این موضوع را شفاف سازی کنیم. تا سال ها پیش تمامی کشاورزان برای آبیاری از روش سنتی استفاده میکردند. اما همانطور که همگان به این موضوع واقف هستید این روش اتا حدی خطا داشت و به همین جهت همه سال حجم قابل توجهی از محصولات کشاورزان در اثر این خطا از بین میرفت. به مرور زمان با پیشرفت هایی که علم کشاورزی شاهد آن بود روش های جدید آبیاری از قبیل آبیاری قطره ای روی کار آمد که تا حد بسیار زیادی درصد خطای روش سنتی را از بین برد اما نکته حائز اهمیت در مورد این روش میزان هزینه هایی است که صرف تنظیم و مراقبت های مربوط به تعمیرات دارد هزینه بر میباشد. کشاورزان در طول یکسال مجبور بارها و بارها استفاده از این نوع آبیاری هستند و قطعا استهلاکی که این تجهیزات دارد برای کشاورزان هزینه های مشخصی خواهد داشت.

این روش های نوین علی رغم هزینه بر بودن تا حد بسیار زیادی از هدر دادن انرژی و جران خطای روش های سنتی جلوگیری به عمل می آورند. گذشته از آن میزان تلاش یک کشاورز برای آبیاری قطره ای غیر قابل مقایسه با آبیاری به روش سنتی است و کشاورزان و باغداران میتوانند به راحتی با استفاده از این روش نه تنها درصد خطاهای انسانی که باعث کاهش محصولاتشان میشد بلکه میزان زحمات کمتری برای پرورش درختان داشته باشند و این مهم ترین عاملی است که کشاورزان و باغداران را به روی آوردن و استفاده از روش ها و تکنولوژی های جدید در تجهیزات کشاورزی تشویق و ترغیب مینماید.

اما هر یک از این روش ها و تکنولوژی های جدید تجهیزات کشاورزی هزینه های مشخصی برای خرید و تعمیرات دارد که تمام این عوامل باعث افزایش قیمت روز میوه کرج میشود.

یکی دیگر از مواردی که میتوان از آن به عنوان تجهیزات کشاورزی نام برد کودها و سم پاشی های درختان میباشد. یکی از مهم ترین فاکتورهای پرورش میوه ها تغذیه میوه است. خاک باغ ها تنها درصد کمی از تغذیه گیاهان و درختان را فراهم میکند اما مهم ترین موردی که باعث رشد و پرورش سریع تر میوه ها میشود کودهای شیمیایی و طبیعی به درختان میوه است. تمامی این کودها جزء الزامات پرورش گیاهان میباشد و هر برند به خصوص میزان هزینه مشخصی دارد که کشاورزان برای پرورش بهتر میوه ها مجبور به استفاده از این قبلی کودها هستند. و مورد دیگری که تا حدی در نوسانات و افزایش قیمت روز میوه کرج تاثیرگذار است رفع آفات آسیب رسان به میوه ها میباشد. 

سم پاشی درختان میوه

شاید از این مورد بتوان به عنوان مراقبت های میوه نیز یاد کرد اما تمامی دستگاه های سم پاشی جزء تجهیزات کشاورزی قرار دارد و اگر سم ها و دستگاه های سم پاشی وجود نداشته باشد شاید امروز با این حجم از میوه هایی با طعم ویژه و ظاهر زیبا و هوس انگیز مواجه نبودیم. به همین جهت میتوان به عنوان یکی از تجهیزات کشاورزی که المانی تاثیر گذار در نوسانات قیمت روز میوه کرج است از سم پاشی ها و کودهای شیمیایی و طبیعی نام برد.

نگهداری میوه ها از عوامل تاثیر گذار در قیمت روز میوه کرج

نگهداری میوه ها از عوامل تاثیر گذار در قیمت روز میوه کرج

خب پس از پرورش و رشد درختان میوه نوبت به برداشت و عرضه میوه به جامعه میرسد. پس از سپری شدن تمام مراحل مربوط به رشد و پرورش که هر یک به نحوی در افزایش قیمت روز میوه کرج تاثیر گذار بود کشاورزان و باغداران محصولات خود را به بازار عرضه مینمایند. اما همانطور که تا کنون به این موضوع پی بردید بارفروشی کرج یکی از بزرگ ترین و مهم ترین قطب های خرید و فروش میوه میباشد و این موضوع باعث شده است کشاورزان و باغداران بسیاری نسبت به همکاری با این میدان تره بار رغبت نشان دهند. خب طبیعتا بسیاری از باغداران و تولید کنندگان میوه که در حومه کرج به پرورش میوه میپردازند به راحتی میتوانند محصولات خود را به میدان تره بار کرج انتقال دهند اما کشاورزان و باغداران استان های مجاور که در استان های مجاور به فعالیت کشاورزی و پرورش میوه و تره بار مشغول هستند نمیتوانند به راحتی محصولاتشان را به بازار میوه و تره بار کرج انتقال دهند. راهکاری که برای این کشاورزان و باغداران وجود دارد استفاده از سردخانه های مجهز برای نگهداری از میوه ها میباشد.

برای استعلام قیمت میوه تنها کافی است دوربین تلفن همراه خود را بر نشان رو به رو تنظیم نمایید.

در غیر این صورت به راحتی با کلیک بر دکمه تماس با ما با کارشناسان میدان تره بار کرج تماس حاصل فرمایید.

تماس با حجره

تماس با بارفروشی کرج

 

در درجه اول این باغداران برای انتقال محصولات خود به استان البرز به اتوموبیل هایی مناسب برای حمل میوه نیاز دارند که در طول مسیر از تخریب میوه ها جلوگیری شود و در درجه دوم به سردخانه هایی مجهز تا از میوه ها نگهداری کند نیاز خواهند داشت و تمام این عوامل در مسیر انتقال میوه پروسه ای هزینه بر خواهد بود. که هر یک به نوبه خود بر افزایش و نوسانات قیمت روز میوه کرج تاثیر گذار خواهد بود.

در این مقاله سعی داشتیم تا حدی شما را با فاکتورهای تاثیر گذار در نوسانات قیمت روز میوه کرج آشنا سازیم. امیدواریم توانسته باشیم عوامل مختلف را با جزئیات توضیح دهیم و این نوسانات قیمت روز میوه کرج را شفاف سازی کرده باشیم.

اتوموبیل های حمل میوه

منبع : ” بلاگ بارفروشی طهمورثی “