فاکتورهای موثر در قیمت گلابی تره بار

قیمت گلابی تره بار همچون تمامی میوه ها و سبزیجات مختلف امروزه نوسانات بسیاری یافته است. این نوسانات قیمت گلابی تره بار ناشی از عوامل مختلفی است که شاید بسیاری از شهروندان و مردم عادی کشور با این عوامل آشنایی کامل نداشته باشند. یکی از مواردی که بارها و بارها به آن اشاره شده است تاثیرگذاری قیمت میوه بر جامعه است. میوه ها و سبزیجات مختلف نقش اساسی در رشد صحیح بدن دارند، به همین ترتیب استفاده از میوه و سبزیجات مختلف باید در برنامه غذایی روزانه هر فردی در هر سن و ویژگی بدنی باشد. این جمله بدان معنا است که خرید میوه جزء اصلی ترین مواردی است که هر فرد و شهروند عادی آن را در طول روز انجام میدهد. اما اگر به هر دلیل این میوه و سبزیجات در حال تغییرات مداوم قیمت باشند توازن میان سطح توان خرید عمومی مردم به شدت کاهش خواهد یافت و به دنبال آن میزان سلامت انسان ها نیز آسیب های بسیاری میبیند. پس در درجه نخست تغییرات قیمت گلابی تره بار و هر یک از میوه ها و سبزیجات دیگر میتواند در سلامت شهروندان تاثیرات بسیاری بگذارد. البته این موضوع به خودی خود میتوان عاملی مخرب و آسیب رسان باشد اما این تنها جنبه منفی افزایش و به صورت کلی نوسانات قیمت میوه های مختلف به خصوص قیمت گلابی تره بار نیست. شاید آسیب دیگری که تغییرات و نوسانات قیمت میوه بر اجتماع میگذارد در سطح محدود تری باشد اما نمیتوان از آن چشم پوشی کرد، کسب و کارهای کوچک یکی دیگر از مواردی است که در پی تغییرات قیمت میوه ها و سبزیجات مختلف همچون تغییرات قیمت گلابی دچار آسیب میشود. زیرا کسب و کارهای کوچک که در سطح خرد به خرید و فروش میوه مشغول هستند با کوچک ترین تزلزلی که در بازار میوه و تره بار به وجود میآید دچار لطمه میشوند و چه بسیار کسب و کارهایی که در پی ایت نغییرات قیمت میوه و تره بار دچار آسیب شده اند.

بیشتر بخوانید : وضعیت قیمت شاه توت در میدان تره بار

تمامی این موارد باعث شد حجره طهمورثی به عنوان یکی از فعال ترین حجره های میوه و تره بار در کرج با استفاده از تیمی از کارشناسان خود توانسته است دلایل تاثیرگذار بر قیمت گلابی تره بار را مورد بررسی قرار دهد و در نتیجه برای شفاف سازی این موضوع مقاله ای ارائه دهد. اگر شما نیز جزء افرادی هستید که نوسانات قیمت گلابی تره بار برایتان سوال برانگیز شده است پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

خشکسالی

خشکسالی

یکی از عواملی که شاید بتوان گفت بیشترین اثر مخرب را در پرورش درختان به خصوص درختان میوه دارد خشکسالی است. معنا و مفهوم خشکسالی آنطور که باید در بین مردم جامعه به درستی تلقی نشده است و تا نام خشکسالی به میان می آید عموما بر این تصور هستند که خشکسالی در کشور جایی ندارد. اما جالب است بدانید سالیانه در کشور ما تا حد قابل توجهی خشکسالی به وجود می آید و البته این موضوع منحصر مختص به کشور ما نیست و در رابطه با سایر کشورها و مناطق دیگر جهان نیز صدق می کند. پیشرفت تکنولوژی و افزایش فعالیت های کارخانجات و افزایش استفاده از سوخت های فسیلی تا حد بسیار زیادی بر آب و هوا و جو کره زمین تاثیرات مخربی نهاده است و هر روزه شاهد کاهش میزان آب در کره زمین و گرم شدن بیش از اندازه آن هستیم.

کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نبوده وهمه ما به خوبی شاهد کاهش بارش های سالیانه هستیم که به طور مستقیم بر خشکسالی تاثیر دارد. و اما خشکسالی چه ارتباطی به قیمت گلابی تره بار دارد؟

بیشتر بخوانید : دلایل تغییرات قیمت روز آلو شابلون

در پاسخ به این سوال باید بگوییم درختان گلابی وابستگی زیادی به آبیاری دارند. اگر کوچک ترین تغییراتی در آبیاری این درختان به وجود آید تک تک میوه های درختان دچار آسیب های مختلفی میشود و در نتیجه آن میزان بارها و محصولات درختان کاهش میابد. این کاهش تا حدی پیشروی میکند که کشاورزان و باغداران را با ضررهای مالی بسیاری مواجه مینماید. زیرا فرآیند نگهداری از درختان حساسی همچون گلابی بسیار گسترده بوده و فاکتورهای بسیاری بر رشد این درختان میوه تاثیرگذار هستند و تمامی این فرآیند ها بر هزینه های کاشاورزان و باغداران افزوده خواهد شد. حال فرض کنید عوامل مخربی همچون خشکسالی به وجود آید و نیمی از محصولات را از بین برد درنتیجه تمامی هزینه هایی که کشاور صرف پرورش میوه و درختان نموده است به هدر خواهد رفت. این موضوع تا حد بسیار زیادی بر قیمت گلابی تره بار تاثیر گذار بوده و تجربه ثابت کرده است هرچه میزان خشکسالی سالانه افزایش یابد قیمت میوه هایی همچون قیمت گلابی افزایش خواهد یافت.

آفات و تاثیر آن بر قیمت گلابی تره بار

آفات و تاثیر آن بر قیمت گلابی تره بار

یکی دیگر از عواملی که میتوان گفت تاثیرات شایانی بر قیمت گلابی دارد آفات مختلفی است که درختان میوه با آن موتاجه هستند. همانطور که از مورد قبل به خاطر دارید کشاورزان برای رویش تک تک میوه های درخت زحمات بسیاری کشیده و برای تامین نیاز های درخت برای رشد هزینه های بسیاری صرف مینمایند. اما به محض آن که یک عامل مخرب و خارجی روند رشد درخت و حتی میوه را به خطر اندازد به سادگی محصولات کشاورزان آسیب خواهد دید و در پی آن کشاورزان و باغداران برای جبران ضرر و ضیان خود مجبور به افزایش قیمت محصولات خود خواهند بود. البته آفات مختلف یکی از مخرب ترین مواردی هستند که روند رشد درختان میوه همچون گلابی را به مخاطره انداخته و باعث تخریب محصولات باغداران میشود که در نتیجه باعث افزایش قیمت گلابی تره بار خواهد شد. البته امروزه راهکارهای بسیاری برای این مورد به وجود آمده است و یکی از این موارد سم پاشی های منظم است که این راه حل نیز هزینه بر بوده در نهایت کشاورزان و باغداران برای سم پاشی درختان مجبور به متحمل شدن هزینه هایی سنگین خواهند شد و مجموع این موارد میتوان تاثیرات بسیاری بر قیمت گلابی بگذارد.

در این مقاله سعی داشتیم به دو مورد از مهم ترین عواملی که باعث افزایش قیمت گلابی تره بار میشود اشاره نماییم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ حجره 25 “