قیمت آلو شابلون در میدان تره بار دستخوش چه عواملی است؟

قیمت آلو شابلون در میدان تره بار دستخوش عوامل متعددی میباشد. همه ما همواره از تغییرات قیمت میوه ها به خصوص میوه های فصل متعجب میشویم و همواره به این موضوع فکر میکنیم که این قیمت ها و نوسانات قیمتی تحت تاثیر چه عواملی است. بار فروشی طهمورثی به عنوان یکی از معتبرترین بارفروشی ها و حجره های میوه و تره بار استان البرز همواره در صدد رفع ابهامات شما عزیزان بوده و در این راستا سعی در آگاه سازی عموم مردم دارد. این مقاله نیز با هدف افزایش آگاهی شما عزیزان ارائه میشود و در سراسر آن میتوانید به برخی از مهم ترین عوامل و دلایل افزایش قیمت آلو شابلون در میدان تره بار سراسر کشور پی ببرید.

اگر از مقاله انواع هلو به خاطر داشته باشید بسیاری از میوه هایی که همه روزه با آن مواجه هستیم میوه هایی وارداتی هستند. به این معنا که این گروه های میوه ها و تمامی خانواده آن از کشورهای همسایه به ایران وارد میشوند و عوامل متعددی میتواند بر آنها تاثیرگذار باشد. آلو شابلو یکی از میوه هایی است که فصل باردهی درختان آن در تابستان و در بازه زمانی نسبتا کوتاهی میباشد و به خودی خود دارای زیر مجموعه ها و انواع مختلفی میباشد.

واردات نهال ها و بذر آلو شابلون

واردات نهال ها و بذر آلو شابلون 

یکی از مهم ترین عواملی که باعث تغییرات قیمت هر روزه آلو شابلون میشود، تغییرات و نوسانات قیمت ارز رایج معاملات خارجی میباشد. عموما بذرها و نهال های آلو شابلون از کشورهای همسایه وارد کشور میشود. همه ما به خوبی از نوسانات ارز بین المللی آگاه هستیم و جنبه های آن را به خوبی در تمام برهه زندگی درمیابیم. بازار میوه و واردات آن نیز از این قاعده مستثنی نبوده و تمامی نوسانات آن دامن گیر زندگی همه ما در طول زندگی شده است. آلو شابلون یکی از میوه هایی است که انواع مختلفی دارد و برخی از انواع به خصوص آن تنها در کشورهای همسایه یافت میشود.

همه ساله در ابتدای بهار بذرها و نهال های آلو شابلون وارد کشور میشود و کشاورزانی که قصد پرورش آلوهایی با کیفیت و درجه یک دارند از این بذرها و نهال ها خریداری کرده و مطابق با شرایط پرورش از آنها نگهداری میکنند. طبیعتا آلو شابلون هایی که بذر و یا نهال آن فرآیند ورود به کشور را پشت سر میگذارند از لحاظ قیمت و کیفیت با سایر آلوها در یک رده قرار دارند؟

طبیعتا پایخ این سوال منفی است. تمام بذرها و نهال های آلو شابلون با استفاده از ارز جهانی و بین المللی خردیاری شده و نه تنها این عامل باعث افزایش و نوسانات قیمت آلو شابلون در میدان تره بار میشود بلکه فرآیند ارسال این بذرها و نهال ها امری هزینه بر بوده و به شدت بر قیمت آلو شابلون در میدان تره بار تاثیر خواهد گذاشت.

به همین جهت یکی از نخستین دلایلی که از آن میتوان به عنوان عوامل تاثیرگذار در افزایش قیمت میوه های مختلف به خصوص قیمت آلو شابلون در میدان تره بار های سراسر کشور یاد کرد همین عامل است که همه روزه با افزایش قیمت ارز جهانی و بین المللی قیمت میوه های وارداتی نیز افزایش خواهد یافت.

فرآیند پرورش و تاثیر آن بر قیمت آلو شابلون در میدان تره بار

فرآیند پرورش و تاثیر آن بر قیمت آلو شابلون در میدان تره بار

یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیر گذار بر افزایش و یا به عبارت صحیح تر نوسانات قیمت آلو در میدان تره بار نحوه پرورش این میوه ها و رشد درختان آن میباشد. اگر به خاطر داشته باشید در قسمت فوق به نحوه ورود این میوه ها به کشور صحبت شد. حال به خوبی میدانیم که عموما بذرها و نهال های آلو شابلون از کشورهای همسایه به کشور وارد میشوند. اما به نظر شما این نهال ها قابلیت رشد و پرورش در کشور با هر شرایط جوی و هر نوع خاک را دارند؟ قطعا این نوه بذرها و نهال هایی که به صورت وارداتی وارد کشور میشوند قابلیت پرورش در شرایط منحصر به فردی را داشته و هر نوع شرایط آب و هوایی و یا هر نوع شرایط خاک را نمی پذیرند. به همین ترتیب نحوه نگهداری این نوع میوه ها نیز جزء عواملی محسوب میشود که باعث افزایش قیمت آلو شابلون در میدان تره بار سراسر کشور است.

کشاورزان برای پرورش این نهال ها باید از خاک هایی حاصلخیز با میزان مواد مغذی مناسب استفاده نمایند. به این معنا که نهال های وارداتی آلو شابلون تنها در مناطق به خصوصی از کشور قابلیت پرورش و رشد را داشته و کشاورزان پیش از کاشت این بذرها و نهال ها باید از نحوه مراقبت های این درختان آگاهی کامل را داشته باشند.

مورد دیگری که میتوان از آن به عنوان عوامل تاثیر گذار بر قیمت آلو شابلون در میدان تره بار نام برد و این مورد نیز در گروه فرآیندهای پرورش درختان قرار میگیرد میزان کود دهی به درختان و دور نگه داشتن آن از آفات است. هر دو این فرآیند بسیار هزینه بر بوده و هر کشاورزی برای تولید و پرورش میوه هایی با کیفیت به این مسائل توجه نماید. برنامه زمانی ، مقدار کودهی و… همه و همه جزء مسائلی است که تنها با شناخت کشاورزان نسبت به درختان و محصولات آنها میتوانند فرآیند کود دهی را به درستی و در زمان مناسب انجام داد. همانطور که در ابتدای این بخش به این موضوع اشاره شد آفات یکی از مهم ترین عواملی است که باعث آسیب رساندن به درختان در درجه اول و میوه ها و محصولات درختان در درجه دوم میشود. نحوه پرورش درختان و میوه ها یکی از مهم ترین عوامل در پرورش میوه های با کیفیت و همچنین مهم ترین عوامل در افزایش و نوسانات قیمت میوه ها میباشد.

در این مقاله قصد داشتیم شما را با برخی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر نوسانات قیمت آلو شابلون آشنا سازیم. امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان سودمند بوده باشد.

منبع : بلاگ بارفروشی طهمورثی