قیمت انگور در کرج امروزه تغییرات بسیاری یافته است و میتوان تغییرات قیمت این میوه در کرج را ناشی از عوامل و شرایط بسیاری دانست. بار فروشی طهمورثی به عنوان یکی از برترین حجره های میوه و تره بار در استان البرز در صدد یافتن مشکلات موجود در عرصه میوه و تره بار و رفع آن برآمده است و در این مسیر با همکار گروهی از کارشناسان سعی در شناسایی این مشکلات داشته است.

یکی از مشکلات همیشگی که در مورد میوه و سبزیجات مختلف وجود دارد نوسانات قیمتی است که امروزه بیش از پیش اتفاق می افتد. یکی از این میوه هایی که امروزه تغییرات قیمت و نوسانات قیمتی آن روز به روز شدت بیششتری یافته است انگور میباشد. تغییرات قیمت انگور در کرج و سایر استان ها و شهرهای کشور باعث آسیب های جدی به چرخه اقتصاد میوه شده است.

قیمت انگور در کرج

هنگامی که صحبت از چرخه اقتصادی میوه و تره بار به میان می آید همه ما به این فکر فرو می رویم که این چرخه اقتصادی چگونه است و از چه قسمت هایی تشکیل شده است. در واقع چرخه اقتصادی صنعت میوه و تره بار متشکل از چهار ساز و کار است. مرحله نخست را تولید کنندگان میوه و تره بار که متشکل از گروهی از باغداران و کشاورزان میباشد تشکیل میدهد. به این صورت که تولید کنندگان میوه شروع کننده چرخه هستند و با تولید میوه های مختلف این چرخه را آغاز مینمایند. مرحله بعدی متشکل از عمده فروشان میوه و تره بار است. در واقع عمده فروشان که به صورت قانونی در کشور ففعالیت دارند در میادین میوه و تره بار به خرید و فروش عمده میوه و تره بار مشغول هستند و با خرید عمده میوه از کشاورزان و باغداران این چرخه را به چرخش در می آورند. مرحله سوم فروش میوه و سبزیجات مختلف به خرده فروشان است. در واقع در این مرحله میادینی میدان و تره بار میوه ها را با نرخ های کاملا دولتی به بازار عرضه میداند و مرحله آخر نیز متشکل از شهروندان و مصرف کنندگان میوه و تره بار است.

بیشتر بخوانید : فاکتورهای موثر در قیمت گلابی تره بار

طبیعتا هرگونه تغییری در هر یک از این مراحل باعث بر هم خوردن نظم و ایجاد ختلال کلی در مجموعه میشود. برای آگاهی از عوامل تاثیر گذار در قیمت انگور در کرج نیز باید به دنبال ایجاد عوامل بر هم زننده نظم در این چرخه باشیم. در واقع در این مقاله قصد داریم به دو مورد از مهم ترین عوامل که باعث ایجاد اختلال در این چرخه شده است اشاره نماییم.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت انگور در کرج

عوامل تاثیرگذار بر قیمت انگور در کرج

همانطور که در قسمت فوق به این موضوع اشاره شد چرخه اقتصادی میوه و تره بار متشکل از مراحل بسیاری است که هر یک از این مراحل به خودی خود تاثیرات شایانی بر قیمت میوه میگذارند. پس طبیعتا با عمده دلایل و عواملی مواجه هستیم که بر قیمت انگور در کرج تاثیرگذار خواهند بود. اگر بخواهیم به تشریح تمامی این عوامل و شرایط بپردازیم مجبور به تهیه مقاله ای طویل خواهیم بود. به همین جهت در این قسمت تنها به برخی از مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل اشاره خواهیم کرد.

شرایط نگهداری درختان میوه

یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل که در قیمت انگور در کرج تاثیرات شایانی دارد شرایط نگهداری آن میباشد. در واقع درختان میوه در زمره حساس ترین درختان قرار دارند که نگهداری از آن مستلزم رعایت استانداردهای به خصوصی است. درخت و بوته های انگور نیز از این قاعده مستثنی نبوده و کشاورزان و باغداران برای پرورش میوه هایی سالم و استاندارد ملزم به رعایت این شرایط خواهند بود.

بیشتر بخوانید : معرفی میدان تره بار کرمانشاه

این استانداردهای نگهداری و مراقبت از بوته های انگور عوامل بسیاری را میطلبد و تنها در صورت رعایت این استانداردها است که این میوه به خوبی رشد میکند. تمامی این استانداردها جزء پروسه های هزینه بر تلقی میشوند و شاید بیش از نیمی از افزایش و نوسانات قیمت انگور را بتوان ناشی از این عوامل دانست. در واقع کشاورزان و باغداران نه تنها مجبور تلاش و زحمت های بسیاری برای پرورش انگور دانرد بلکه رسیدگی به این بوته حساس و حفظ شرایط استاندارد برای رشد آن نیز از بسیار هزینه بر بوده و به خودی خود تا حد بسیار زیادی بر قیمت انگور در کرج و سایر استان ها و شهرهای کشور می افزاید.

اگر بخواهیم به برخی از این شرایط نگهداری اشاره نماییم باید از استانداردهای زیر یاد کنیم.

  • آبیاری بوته های انگور
  • کوددهی به موقع
  • سم پاشی
  • حفظ شرایط محیطی صحیح
  • و…

هر یک از این عوامل و استانداردها در صورت رعایت و اعمال باعث افزایش بازدهی شده و در صورت عدم رعایت نه تنها باعث کاهش بازدهی شده بلکه سلامت میوه ها نیز در خطر می افتد. پس میتوان گفت نوسانات قیمت انگور در کرج تا حد بسیار زیادی به جهت شرایط نگهداری این بوته حساس میباشد.

شرایط جوی و تاثیرات آن بر قیمت انگور تره بار

شرایط جوی و تاثیرات آن بر قیمت انگور تره بار

به صورت کلی شرایط جوی تاثیرات بسزایی در قیمت میوه های مختلف دارد و قیمت انگور در کرج و سایر شهرهای کشور نیز تا حد بسیار زیاد در گروی شرایط جوی است. در صورت محیا نبودن شرایط جوی صحیح اعم از شرایط بارش، شرایط دمایی و… درختان میوه و بوته های انگور نمیتوانند به درستی رشد کنند و در نتیجه میزان باروری آنها به شدت کاهش میابد. در این شرایط تولید کنندگان میوه ها تمام تلاش خود را برای باردهی ایده آل کرده اند ناکام مانده و مجبور به افزایش قیمت محصولات خود هنگام عرضه به بازار خواهند بود. به همین جهت میتوان شرایط جوی نامناسب را نیز به عنوان یکی از تاثیرگذارترین عوامل در قیمت انگور در کرج دانست زیرا همه ساله شاهد افزایش قیمت های این میوه محبوب و ارتباط آن با شرایط جوی نادرست هستیم.

در این مقاله قصد داشتیم به برخی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت انگور در کرج بپردازیم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ حجره طهمورثی ”