قیمت انگور شانی کرج امروزه در حال نوسانات بسیاری است و این نوسانات قیمتی باعث ایجاد مشکلات اقتصادی بسیاری در کشور شده است. قیمت انگور شانی کرج نیز همانند سایر شهرها و استان های کشور متناسب با شرایط به خصوصی تغییر میابد. در واقع قیمت این میوه نیز همچون سایر میوه ها و سبزیجات تغییرات بسیاری یافته است. برای آن که بتوان نسبت به تغییرات قیمت و عوامل دخیل در این تغییرات قیمت پی برد در درجه اول باید نسبت به پروسه تولید این میوه واقف بود.

بار فروشی طهمورثی به عنوان یکی از برترین حجره های میوه و تره بار در کرج که همه ساله جزء برترین حجره میوه و سبزیجات این منطقه در خصوص بیشترین میزان خرید و فروش عمده میوه وسبزیجات مطرح میگردد سعی دارد با شفاف سازی برخی مسائل در خصوص چرخه میوه و سبزیجات اطلاعاتی کلی در اختیار علاقمندان قرار دهد تا از این طریق بسیاری از مشکلات در عرصه خرید و فروش عمده میوه برطرف گردد.

اما چرا قیمت انگور شانی کرج و یا تمامی میوه ها و سبزیجات دیگر تا این حد مورد توجه قرار گرفته است. اگر بخواهیم با دیدگاهی وسیع به پروسه نوسانات قیمت میوه و سبزیجات مختلف بنگریم به خوبی میتوانیم به تاثیرات این نوسانات قیمت در تک تک اجزاء جامعه پی ببریم. جالب است بدانید تغییرات قیمت میوه نه تنها بر چرخه اقتصادی گروه خاصی از مشاغل تاثیر گذار است بلکه به صورت مستقیم بر زندگی و حتی سلامت شهروندان نیز تاثیر گذار میباشد. برای درک صحیح این موضوع قصد داریم به چرخه اقتصادی میوه و تره بار اشاره نماییم.

چرخه اقتصادی کشور بر مبنای چرخه های اقتصادی مختلف در مشاغل و کسب و کارهای مختلف میباشد و یکی از این چرخه ها مربوط به تولید میوه میباشد. در واقع چرخه اقتصادی میوه وسبزیجات به خودی خود دارای زنجیره هایی است و این زنجیره در هر مرحله باعث نوسانات قیمت میوه و تره بار میشود. شروع این چرخه به تولید میوه و تره بار مربوط میگردد. درواقع چرخه اقتصادی میوه و تره بار با کاشت میوه و سبزیجات مختلف در زمین های کشاورزی توسط باغداران و کشاورزان آغاز میشود و شاید بتوان در این مرحله شاهد تغییرات قیمت میوه های مختلف همچون تغییرات و نوسانات قیمت انگور شانی کرج باشیم و در ادامه هنگامی که محصولات کشاورزان و باغداران به صورت انبوه در دسترس باغدارا و کشاورز قرار گرفت مرحله توزیع عمده آن به بازار خرید و فروش عمده میوه که متشکل از میادین میوه و تره بار در جای جای کشور است آغاز میگردد. در این مرحله تولید کنندگان میوه محصولات خود را در مقیاس انبوه به این مراکز دولتی ارائه میکنند. در مرحله بعد نوبت به توزیع این محصولات در سراسر کشور میرسد. در این پروسه خرده فروشان میوه و تره بار برای تهیه محصولات مورد نظر خود به میادین میوه و تره بار مراجعه کرده و از این طریق محصولات مورد نظر را با قیمت های مصوب دولتی خریداری می نمایند. پس از پایان این پروسه میوه و سبزیجات مختلف در دسترس عموم مردم و شهروندان قرار میگیرد و این چرخه با این مرحله به پایان میرسد.

اما چه عواملی در این چرخه باعث افزایش و نوسانات قیمت انگور شانی کرج میشود؟ در ادامه این مقاله قصد داریم به شرایط و عواملی اشاره نماییم که باعث تغییرات قیمت این میوه میشود.

شرایط تاثیر گذار بر قیمت انگور شانی

معرفی عوامل تاثیرگذار در قیمت انگور شانی کرج

قیمت این میوه نیز همانند سایر میوه ها و سبزیجات دیگر که تاکنون مقالات متنوعی از آنها انتشار داده شده است تحت کنترل عوامل و شرایط مختلفی است. در این قسمت قصد داریم به برخی از مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل و شرایط در قیمت انگور شانی کرج اشاره نماییم.

شرایط محیطی نا مناسب

شرایط محیطی نا مناسب

یکی از نخستین عواملی که میتوان از آن به عنوان مهم ترین عامل در روند تغییرات قیمت انگور شانی کرج اشاره کرد شرایط محیطی و جغرافیایی است. در واقع این عامل از جمله مهم ترین عوامل در فرآیند رشد هر نوع میوه و سبزیجاتی میباشد و انگور نیز از این قاعده مستثنی نمیباشد.

بیشتر بخوانید : چرا قیمت سیب در کرج دچار نوسان شده است؟!

نکته ای که وجود دارد این است که کشاورزان و باغداران در درجه اول باید به انتخاب شرایط محیطی صحیح برای کاشت بوته انگور دقت داشته باشند زیرا این مورد از مهم ترین و تاثیرگذارترین موارد در رشد انگور شانی است. اما بعضا با مواردی روبه رو میشویم که کشاورزان و باغداران محیطی مناسب را برای پرورش انگور شانی انتخاب کرده و به پرورش آن مشغول میشوند اما پس از مدتی شرایط جوی و جغرافیایی تغییر کرده و باعث بروز مشکلات عدیده میشود. به عنوان مثال یکی از مهم ترین مسائلی که کشاورزان و باغداران کرج با آن دست و پنجه نرم میکنند و مهم ترین تاثیر را در قیمت انگور شانی کرج دارد گرمای بیش از حد تابستان به جهت کم آبی ها و خشکسالی های مکرر میباشد که آسیب های جبران ناپذیری به محصولات کشاورزان وارد میکند. این گرمای بیش از حد میزان تمایل درخت و گیاه را به آبیاری افزایش میدهد و این مورد نیز از هزینه برترین فاکتورها در قیمت میوه ها میباشد.

اما گرمای بیش از حد تنها بخشی از آسیب را به انگور شانی وارد میکند. یکی دیگر از خطرات شایع که محصول کشاورزان را تهدید میکند سرمای شدید در فصل بهار است که آسیب بسیاری را به این محصول وارد مینماید.

سم پاشی و تاثیر آن در قیمت انگور شانی کرج

سم پاشی و تاثیر آن در قیمت انگور شانی کرج

آفات انگور یکی از مخرب ترین عوامل در فرآیند رشد این میوه و میباشد و سالانه هزینه های بسیار زیادی صرف مقابله با این آفات میشود و کشاورزان و باغداران بسیاری برای از بین برد آفات دست به دامان سموم مختلف میشوند.

سم پاشی از جمله فرآیندهای مراقبت از درختان و گیاهان میباشد که هزینه بسیاری را برای کشاورزان و باغداران به همراه می آورد. در واقع میتوان گفت از جمله مهم ترین عوامل که بر قیمت انگور شانی کرج تاثیر گذار است سم پاشی به بوته انگور جهت مقابله با آفات میباشد.

بیشتر بخوانید : میدان تره بار قدیم شهریار

در این مقاله سعی داشتیم به برخی از مهم ترین عوامل که در قیمت انگور تاثیرگذار است اشاره نماییم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ حجره طهمورثی “