قیمت انگور شانی همانند تمامی میوه ها و سبزیجات دیگر در حال تغییرات و نوسانات بسیاری میباشد. در حالت کلی اگر از مقالات پیشین بخاطر داشته باشید تمامی میوه ها و سبزیجات مختلف به جهت عوامل و شرایط محختلف دارای نوسانات قیمتی میشوند و این نوسانات قیمت میتواند بر تک تک اقشار جامعه تاثیرات بسزایی بگذارد.

میوه و سبزیجات از جمله اجزای همیشگی یک ر/زیم غذایی سالم است و در صورت حذف و یا تغییر در آن سلامت انسان به خطر می افتد. پس شاید بتوان از این جمله اینگونه استنباط کرد که در صورت ایجاد کوچک ترین تغییرات قیمتی در این گروه غذایی سلامت افراد بسیاری در جامعه به خطر خواهد افتاد. اما به نظر شما چه مواردی در این تغییرات قیمت دخیل هستند؟ چه مسائلی باعث بروز تغییرات قیمت انگور شانی و یا هر نوع میوه دیگری میشود؟

بار فروشی طهمورثی به عنوان یکی از حجره های میوه و تره بار در میدان تره بار کرج خود را مسئول در قبال تک تک تغییرات ناشی از میوه و تره بار در جامعه میداند. به همین جهت برای شفاف سازی برخی مسائل در حوزه خرید و فروش عمده میوه تصمیم با استفاده از گروهی از کارشناسان پای در عرصه تحقیق و جست و جو نهاد. در این مقاله به صورت انحصاری تنها به بیان مسائل و شرایط تاثیر گذار در قیمت انگور به عنوان یکی از گونه های انگور که بسیار لذیذ میباشد پرداختیم. اگر تغییرات قیمت این میوه برای شما عزیزان به عنوان شهروندان این جامعه تعجب برانگیز است پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

قیمت روز سیب

شرایط تاثیر گذار بر قیمت انگور شانی

پیش از آن که بخواهیم در رابطه با تغییرات و نوسانات قیمتی این میوه منحصر به فرد دلایلی را ارائه دهیم قصد داریم اندکی در رابطه با عوامل و شرایط دخیل در چرخه اقتصادی توضیحاتی ارائه دهیم. امروزه چرخه اقتصادی کشور در گروی گروه ها و مشاغل مختلفی است و یکی از این گروه های شغلی فعال که باعث بهبود وضعیت اقتصادی کشور میشود چرخه اقتصادی میوه و تره بار است. در واقع چرخه اقتصادی میوه و تره بار دارای مراحل مختلفی است. شاید با تشریح کامل این چرخه اقتصادی بتوان به بسیاری از عوامل تاثیرگذار در قیمت انگور شانی پی برد.

این چرخه همانند سایر چرخه های اقتصادی دیگر یک نقطه شروع دارد و این نقطه شروع در زمینه کشاورزی و باغداری است. در واقع نقطه شروع تولید میوه و تره بار مختلف در زمین های کشاورزی و باغ های متعدد است. کشاورزان و باغداران با پرورش میوه و تره بار مختلف شروع کننده چرخه اقتصادی میوه و تره بار کشور هستند. در مرحله بعد که میوه ها تولید شده توسط عمده فروشان میوه و تره بار که در میادین میوه وتره بار در سراسر کشور فعالیت دارند خریداری خواهد شد. پس دومین مرحله این چرخه وجود میادین میوه و تره بار است که به خودی خود میتواند تاثیرات بسزایی در کنترل قیمت میوه های مختلف از جمله قیمت انگور داشته باشد. مرحله بعد پخش و توزیع میوه ها است واین فرآیند از طریق فروش میوه و تره بار به خرده فروشان صورت میگیرد و به نوعی این فروش از طریق میادین میوه و تره بار صورت میگیرد که ناظر و کنترل گر قیمت میوه و تره بار میباشند. در آخرین مرحله این چرخه نیز محصولات به دست مصرف کنندگان میوه میرسد و این پایان این چرخه اقتصادی است. حال با توصیف چرخه اقتصادی میوه و تره بار شاید بتوان به برخی از شرایط تاثیر گذار در قیمت انگور شانی اشاره کرد.

آبیاری

آبیاری

یکی از مراقبت های همیشگی درختان میوه آبیاری صحیح و استاندارد است. امروزه علم کشاورزی پیشرفت های بسیاری داشته است و این امر باعث تسهیل امور مراقبت از گیاهان و درختان خصوصا درختان میوه شده است. اما متاسفانه کشاورزان و باغداران کشور همچنان پایبند روش های سنتی و قدیمی هستند و این موضوع میتواند آسیب های مالی و اقتصادی بسیاری را برای آنها به همراه داشته باشد. یکی از این موارد آبیاری است و این موضوع تا حد بسیار زیادی میتواند بر قیمت میوه های مختلف همچون قیمت انگور شانی تاثیرگذار باشد. سالیانه هزاران لیتر آب صرف کشاورزی و باغداری غیر استاندارد میشود و این موضوع نه تنها باعث آسیب به ذخایر آب کشور میشود بلکه به جهت مصرف بالای آب باعث خسارات مالی و اقتصادی به کشاورز و باغدار نیز خواهد شد. و امروزه شاید بتوان یکی از دلایل تاثیر گذار بر نوسانات قیمت انگور شانی را آبیاری غیر استاندارد باغداران دانست.

تاثیر آفات بر قیمت انگور شانی

تاثیر آفات بر قیمت انگور شانی

از جمله موارد تاثیر گذار بر قیمت میوه های مختلف از جمله قیمت انگور شانی میتوان به وجود آفات مختلف اشاره کرد. در واقع آفات درختان و بوته های میوه یکی از مخرب ترین عواملی است که به شدت به محصولات کشاورزان آسیب وارد میکند. کشاورزان و باغداران هنگام مواجه با آفات مختلف به سرعت به دنبال یافتن راه های مقابله با آفات هستند.

بیشتر بخوانید : میدان میوه و تره بار مرکزی قائمشهر

تنها راه موجود برای مقابله با آفات استفاده از سموم است و این فرآیند به خودی خود هزینه های بسیاری برای کشاورزان و باغداران به همراه دارد و میتوان از سم پاشی بوته انگور به عنوان یکی از هزینه بر ترین امور جانبی رسیدگی به میوه و تره بار یاد کرد. سالانه هزینه های بسیاری صرف سم پاشی بوته تاک میشود و این عامل تا حد بسیاری بر قیمت انگور شانی تاثیر گذار خواهد بود.

باوجود مراقبت هایی که کشاورزان و باغداران نسبت به محصولات خود دارند و این موضوع هزینه های جانبی بسیاری را برای کشاورز به همراه دارد میتوان گفت از دست دادن بخشی از محصولات که در اثر آفات از بین میروند نیز به نوعی باعث ضرر های مالی به باغداران میشود. پس میتوان از آفات بوته تاک به عنوان یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت این میوه لذیذ اشاره کرد.

در این مقاله سعی داشتیم به بیان برخی از مهم ترین شرایط و عوامل تاثیرگذار بر قیمت انگور شانی اشاره نماییم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ حجره طهمورثی ”