قیمت روز انگور به عنوان یکی از میوه های پرطرفدار دارای نوسانات بسیاری بوده است و این نوسانات قیمتی باعث رنجش خاطر گروه های مختلف اقتصادی شده است. در واقع قیمت میوه های مختلف میتواند به صورت مستقیم بر وضعیت اقتصادی افراد بسیاری در جامعه تاثیرگذار باشد. یکی از بزرگ ترین دلایل این آسیب های اقتصادی به جهت چرخه اقتصادی است که به واسطه میوه و سبزیجات در جامعه وجود دارد. به صورت کلی چرخه اقتصادی میوه و تره بار به نحوی است که افراد بسیاری در موقعیت اجتماعی مختلف درگیر این چرخه اقتصادی هستند. همانطور که واضح است نخستین مرحله در هر چرخه اقتصادی به تولید اختصاص داده میشود. بیش از نیمی از تاثیرات بر قیمت روز انگور نیز در مرحله اول این چرخه که مختص به تولید است رخ میدهد. در واقع در این مرحله گروه ی از کشاورزان و باغداران با استفاده از امکانات خود به تولید انگور میپردازند و طبیعتا مرحله تولید به خودی خود شامل فرآیندهای مختلفی است که میتواند تاثیرات بسیاری بر قیمت این میوه بگذارد. کشاورزان و باغداران با استفاده از متریال و ابزارهای مختلف میوه و سبزیجات را به ثمر رسانده و در مرحله بعد این میوه و تره بار برای فروش عمده به مراکز معتبری همچون میادین میوه و تره بار فرستاده میشود. در مرحله بعد گروهی از مشاغل که شاید بتوان از آنها به عنوان خرده فروشان میوه وسبزیجات یاد کرد وارد چرخه میشوند. این گروه از مشاغل برای تسهیل امر توزیع میوه در سطح کشور محصولات باغداران و کشاورزان را از میادین میوه و تره بار منطقه خریداری نموده و آن را در مراکز و فروشگاه های فروش میوه و تره بار به دست شهروندان میرسانند. و آخرین مرحله این چرخه به نوعی مصرف کنندگان میباشند. در واقع تمامی این فرآیندها به منظور مصرف راحت میوه و تره بار انجام میشود و در آخرین مرحله از این چرخه تمامی زحمات برای رساندن میوه ها و سبزیجات تازه به شهروندان صورت میگیرد.

پس باتوجه به چرخه تعریف شده در قسمت فوق میتوان گفت عوامل متعددی میتواند در تغییر و نوسانات قیمت روز انگور دخیل باشد. بار فروشی طهمورثی به عنوان یکی از معتبرترین و فعال ترین حجره های میوه و تره بار در میدان تره بار کرج که در زمینه خرید و فروش عمده میوه فعالیت دارد برای رفع مشکلات عمده موجود در عرصه میوه و تره بار سعی در شفاف سازی برخی مسائل در حوزه خرید و فروش میوه است و یکی از این موارد تغییرات و نوسانات قیمت انگور میباشد. اگر شما نیز به عنوان فعالان در چرخه فوق هستید و به دنبال یافتن دلایل و عوامل تاثیرگذار بر قیمت این میوه میباشید توصیه میکنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

دلایل تاثیرگذار بر قیمت روز انگور

دلایل تاثیرگذار بر قیمت روز انگور

همانطور که از تعریف موجود در قسمت فوق این موضوع مشخص است عوامل مختلفی بر قیمت روز انگور به عنوان یکی از محبوب ترین میوه ها تاثیرگذار میباشد. در این قسمت قصد داریم به دو مورد از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت انگور اشاره نماییم.

شرایط جوی و جغرافیایی

شرایط جوی و جغرافیایی

یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت روز انگور شرایط جغرافیایی و جوی موجود است. شاید بتوان از این مورد به عنوان یکی از دلایل همیشگی و بسیار تاثیرگذار در قیمت روز میوه های مختلف یاد کرد. در واقع درختان میوه برای رشد و حداقل باردهی خود نیازمند رعایت یکسری استانداردهای آب و هوایی میباشند. مشخص است که در صورت عدم وجود چنین شرایطی به درخت و باردهی آن آسیب های بسیاری وارد میشود.

همانطور که مشخص است شرایط جوی و جغرافیایی در میزان بارش های فصلی اختلال ایجاد میکند و از آن گذشته امروزه به جهت افزایش میزان آلاینده های موجود در هوا شرایط بارش های فصلی با اختلال بسیار زیادی مواجه شده است و همه ساله شرایط جوی و جغرافیایی یک گام به سمت خشکسالی نزدیک تر میشود. بوته انگور یکی از حساس ترین بوته ها است که عوامل و شرایط جغرافیایی تاثیرات بسیاری در روند رشد آن دارد. مسلما هنگامی که شرایط جوی به سمت خشکسالی نزدیک شود این بوته نیز قابلیت های تولید میوه را از دست داده و در نتیجه محصول نهایی کاهش میابد. این مورد یکی از تاثیرگذارترین عوامل بر قیمت روز انگور میباشد.

بیشتر بخوانید : میدان میوه و تره بار مرکزی گرگان

شرایط جوی نه تنها از طریق کاهش میزان بارش های فصلی میتواند در روند رشد گیاهان و درختان تاثیر منفی بگذارد بلکه یکی دیگر از تاثیرات منفی شرایط جوی بر بوته انگور و به صورت کلی درختان میوه تغییر دمای شدید است. در حالت کلی درختان میوه در فصل بهار شروع به رشد کرده و در این فصل تقریبا دما رو به گرما میرود. حال اگر کوچک ترین اختلالی در این فصل به وجود آید و دما به یکباره کاهش یابد تمامی درختان میوه و محصولاتشان آسیب میبینند و توان باروری درخت به شدت کاهش میابد. این مورد نیز تا حد بسیاری بر قیمت روز انگور تاثیرگذار میباشد.

مراقبت های کشاورزی و تاثیر آن در قیمت روز انگور

مراقبت های کشاورزی و تاثیر آن در قیمت روز انگور

یکی دیگر از عواملی که میتوان از آن به عنوان تاثیرگذارترین عامل در قیمت روز انگور یاد کرد مراقبت های کشاورزی میباشد. مراقبت های کشاورزی شامل عوامل و شرایط بسیاری میشود و از جمله آن میتوان استفاده صحیح و بجا از سموم، آبیاری منظم ، هرس درختان ، برقراری شرایط دمایی مناسب برای گیاهان و درختان گلخانه ای و… اشاره کرد.

بیشتر بخوانید : عوامل موثر در قیمت روز گلابی

تمامی این موارد که در قسمت فوق به آن اشاره شد جزء عوامل و شرایط هزینه بر هستند و فارق از میزان هزینه های ابتدایی که میتواند به صورت مستقیم بر قیمت انگور و هر میوه دییگر تاثیر گذارد میزان زحمت هایی که فرد باغدار و کشاورز برای رشد و پرورش صحیح درخت میکند میتواند تا افزایش قیمت این میوه تاثیر بگذارد.

در این مقاله سعی داشتیم به برخی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت روز انگور اشاره نماییم. امیدواریم با مطالعه این مقاله پاره ای از ابهامات در خصوص تغییرات قیمت این میوه لذیذ برطرف گردد.

منبع : ” بلاگ حجره طهمورثی “