قیمت روز تشمک  دستخوش چه عواملی است ؟

قیمت روز تمشک دارای نوسانات مختلفی است که همه ساله شاهد آن هستیم. این تغییرات قیمت روز تمشک دستخوش عوامل مختلفی است که به صورت مستقیم بر قیمت این میوه تاثیر گذار است. تغییرات قیمت روز تمشک و سایر میوه ها و سبزیجات برای بسیاری از شهروندان سوال برانگیز بوده و بسیاری از افراد به دنبال یافتن دلایل این تغییر قیمت مداوم هستند. بار فروشی طهمورثی به عنوان یکی از برترین حجره های میوه و تره بار در استان البرز با استفاده از کارشناسان خود توانست دلایل و به صورت کلی عواملی که بر قیمت روز تمشک تاثیر گذار میباشد را یافته و آن را در اختیار شما عزیزان قرار داد تا از این طریق باعث آگاهی عمومی شود. اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که کسب و کارتان در گروی چنین تغییرات قیمتی است و یا به عنوان یکی از شهروندان جامعه جویای دلایل و عوامل تاثیرگذار بر این میوه هستید پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید : معرفی بارفروشی کرج

در حالت کلی عوامل بسیار زیادی باعث تغییرات و نوسانات قیمتی میوه ها و سبزیجات مختلف میشود اما در بین این موارد میتوان به دو مورد از عوامل به عنوان مهم ترین و تاثیرگذارترین المان ها بر قیمت این میوه اشاره کرد.

وجود بازار سیاه میوه

وجود بازار سیاه میوه

بازار سیاه در تمام عرصه های مختلف جامعه وجود دارد و بیشترین تاثیر را بر قیمت کالای های مختلف دارد. اما این بازار سیاه چه تاثیری بر قیمت روز تمشک میگذارد. در چند دهه گذشته ارتباط میان تامین کنندگان و مصرف کنندگان میوه بسیار راحت بود و شهروندان به راحتی میتوانستند برای تامین مایحتاج روزمره خود به باغداران و کشاورزان مراجعه نمایند و میوه و سبزیجات دلخواه و مورد نیاز خود را خریداری نمایند. اما به مرور زمان با گسترده شدن شهر های مختلف در هر استان این ارتباطات شکل دیگری به خود گرفت. حال امروزه ارتباط مستقیم با باغداران و کشاورزان به سادگی گذشته نخواهد بود. به همین جهت مراکز خرده فروشی میوه ها و سبزیجات به مرور زمان افزایش یافتند و به نوعی باعث پیدایش چرخه جدیدی در عرصه خرید و فروش میوه شدند. اما این خرده فروشی ها امروزه تحت کنترل و نظارت دقیق دولت بوده و جای هیچگونه تخلفی در این میان وجود نخواهد داشت. زیرا از زمانی که مردم برای تامین میوه و سبزیجات خود با مشکل مواجه شدند دولت تصمیم به ایجاد ارگانی سازمان یافته برای فروش عمده میوه به خرده فروشی ها گرفت. حال امروزه در هر استان و کلان شهر شاهد وجود یک یا چند میدان میوه و تره بار هستیم. این میادین میوه و تره بار به صورت مستقیم با تولید کنندگان که گروهی از باغداران و کشاورزان میباشد ارتباط مستقیم برقرار میکنند و به صورت عمده محصولات این گروه را خریداری میکنند. نکته قابل توجه نرخ خرید دولتی است که هیچگونه حق و حقوقی از باغداران و کشاورزان پایمال نمیشود و در مقابل این میوه ها و سبزیجات با نرخ مصوب دولت به بازار هدف و خرده فروشان میوه ارائه میگردد. این مسیر خرید و فروش به صورت قانونی بوده و باعث کنترل قیمت میوه ها خواهد شد. اما به محض آن که این چرخه بر هم بخورد و اخلالی در آن ایجاد شود توازن قیمتی میوه و سبزیجات نیز بر هم خورده و دچار اخلال خواهد شد.

بیشتر بخوانید : قیمت آلو در کرج دستخوش چه عواملی است؟

حال فرض کنید یک فرد سودجو وارد این چرخه شده و محصولات تولید کنندگان را با قیمت ناچیز که عادلانه نیست خریداری کرده و آن را با قیمتی چند برابر به بازار هدف عرضه نماید. به همین جهت میتوان اصلی ترین و مهم ترین عامل در افزایش تدریجی قیمت روز تمشک را بازار سیاه میوه معرفی کرد. البته بازار سیاه در تمام عرصه های خرید و فروش کالا وجود دارد و امیدواریم به زودی وجود این افراد کمرنگ تر از گذشته شود و خرید و فروش میوه تا حد قابل قبولی به ثبات کافی برسد.

واردات گونه های مختلف تمشک

واردات گونه های مختلف تمشک و تاثیر آن بر قیمت روز تمشک  

یکی دیگر از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در قیمت روز  تمشک وجود گونه های مختلف این میوه است. مراکز فروش میوه همواره دغدغه تامین نیازهای مشتریانشان را در سر دارند و این عامل باعث شده است تا به فروش گونه های مختلف میوه روی آورند. تمشک نیز یکی از میوه هایی است که دارای خانواده ای گسترده بوده و اگر بخواهیم به انواع مختلف از این خانواده گسترده اشاره کنیم مجبور به تهیه مقاله ای مجزا و بلند بالا خواهیم بود. همانطور که در مقاله ” انواع هلو” به این موضوع اشاره شد کشاورزان و باغداران برای تامین نیازهای جامعه هدف خود مجبور به پرورش گونه های مختلف تمشک و سایر میوه ها میباشند. اما به نظر شما گونه های مختلف هر میوه قابلیت پرورش یافتن در کشور ما با چنین آب و هوایی را دارد؟

بیشتر بخوانید : عوامل موثر بر قیمت روز آلو قطره طلا

قطعا همه ما به خوبی میدانیم که مهم ترین عامل تاثیرگذار در پرورش هر گیاه و درختی آب و هوای منطقه ای است که گیاه در حال رشد است. این موضوع در رابطه با تمشک نیز صدق میکند، طبیعتا گونه های مختلف تمشک قابلیت رشد و پرورش یافتن در کشور ما را نداشته و باغداران برای رشد بهتر این درختان مجبور به شبیه سازی آب و هوایی مناسب هستند. این شرایط آب و هوایی تنها در گلخانه هایی مجهز به تجهیزات کشاورزی قابلیت شبیه سازی دارد. به همین جهت کشاورزان برای پرورش گونه های مختلف تمشک مجبور به خرید و تعمیرات سالیانه تجهیزات هستند. تمامی این هزینه ها بر قیمت روز تمشک به عنوان یکی از میوه های محبوب تاثیرگذار میباشد. این عامل نیز به خودی خود به عنوان یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل در قیمت روز تمشک میباشد.

در این مقاله سعی داشتیم به دو مورد از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت روز تمشک اشاره نماییم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ بار فروشی طهمورثی “