قیمت روز سیب امروزه دارای نوسانات بسیاری است و این موضوع نارضایتی های بسیاری را از سوی شهروندان و برخی از کسب و کارهای در ارتباط با میوه و تره بار به همراه داشته است. سیب به عنوان یکی از محبوب ترین میوه ها است که تقریبا میتوان گفت در بیشتر فصول سال شاهد آن هستیم اما این نوسانات قیمتی که امروزه از این میوه محبوب شاهد هستیم باعث بروز نارضایتی های بسیاری شده است.

بار فروشی طهمورثی به عنوان یکی از حجره های میوه و تره بار در کرج باتوجه به قدمت دیرینه خود در عرصه خرید و فروش عمده میوه و تره بار در صدد یافتن و رفع بسیاری از مشکلات موجود در عرصه میوه و تره بار برآمده است. یکی از مشکلاتی که امروزه با آن دست و پنجه نرم میکنیم قیمت روز سیب به عنوان محبوب ترین میوه در کشور عزیزمان ایران است. در این مقاله قصد داریم به برخی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت روز این میوه اشاره نماییم. اگر شما نیز کسب و کار خود را در معرض خطر ناشی از نوسانات قیمت روز این میوه میدانید و یا به عنوان شهروندان این جامعه نسبت به تغییرات قیمت روز این میوه به ستوه آمده اید توصیه میکنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا از این طریق با برخی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت این میوه آشنا شوید.

قیمت روز سیب

تغییرات قیمت روز سیب در زندگی اقتصادی چه گروه هایی تاثیرگذار است؟

پیش از آن که بخواهیم به عوامل تاثیرگذار بر قیمت روز این میوه محبوب بپردازیم ترجیح میدهیم اندکی در رابطه با تاثیرات اقتصادی قیمت سیب بر وضعیت اقتصادی کشور بپردازیم. در حالت کلی باید بگوییم اغلب کسب و کارهایی که در به نوعی در رابطه با خرید و فروش میوه و سبزیجات فعالیت میکنند با هرگونه نوسانات قیمتی روز میوه های مختلف دچار آسیب های بسیاری میشوند و از جمله این کسب و کارها میتوان به کشاورزان و باغدران که در زمره تولید کنندگان میوه و شروع کننده این چرخه قرار دارند اشاره کرد. در واقع کشاورزان و باغداران برای تولید میوه کجبور به خرید بذر و نهال سیب هستند و کوچک ترین تغییرات قیمتی در این میوه در درجه اول بر شرایط اقتصادی این گروه تاثیرگذار خواهد بود.

در مرحله بعد تغییرات قیمت روز سیب دامن گیر افرادی میشود که به خرید و فروش عمده میوه مشغول هستند. این گروه نیز باید با قیمت هایی چندین برابر میوه را خریداری نمایند و طبیعتا از لحاظ اقتصادی دچار مشکلاتی بسیار خواهند شد.

بیشتر بخوانید : معرفی میدان میوه و تره بار سنندج

سومین گروه موجود در این چرخه خرده فروشان میوه هستند که برای خرید محصولات خود به عمده فروشان میوه که متشکل از تمامی حجره های میوه و تره بار در میادین میوه و تره بار میباشد مراجعه میکنند. طبیعتا هرچقدر که عمده فروشان محصولات خود را با قیمت بالایی خریداری کرده باشند به همان میزان با قیمت بیشتری به خرده فروشان عرضه مینمایند.

آخرین گروه این چرخه را ششهروندان جامعه تشکیل میدهد. در نهایت شهروندان مجبور به خرید میوه و تره بار مختلف با قیمت چندین برابر خواهند بود. قیمت روز سیب نیز در چنین چرخه ای افزایش میباشد و به مرور زمان اگر به آن رسیدگی نشود تبعات بسیاری برای کشور به همراه خواهد داشت.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت سیب

عوامل تاثیرگذار بر قیمت سیب

در حالت کلی عوامل و شرایط مختلفی بر قیمت روز این میوه تاثیرگذار خواهد بود که اگر به بیان تک تک این عوامل بپردازیم مجبور به تهیه مقاله ای بلند و طولانی خواهیم بود. به همین جهت قصد داریم در این قسمت تنها به برخی از این عوامل که به طور مستقیم بر قیمت سیب تاثیرگذار است اشاره نماییم.

بازار سیاه میوه

نخستین عاملی که در این مورد به آن اشاره مینماییم بازار سیاه میوه است. درواقع مهم ترین عامل و موثرترین عامل بر قیمت روز سیب و سایر میوه ها بازار سیاه میوه است. اما بازار سیاه چگونه به وجود آمده است؟ اصلا بازار سیاه میوه به چه معنا است؟

تمامی قسمت های مختلف در کشور که به بهود چرخه اقتصادی کمک میکنند باید تحت نظارت دولت باشد و بازار خرید و فروش میوه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و تمایم خرید و فروش های میوه و سبزیجات نیز باید تحت نظارت دولت صورت گیرد.

به صورت قانونی وظیفه خرید میوه به صورت عمده از تولید کنندگان میوه و تره بار که متشکل از گروهی از باغداران و کشاورزان میباشد بر عهده میادین میوه و تره بار در سراسر کشور است. زیرا این مراکز با نظارت دقیق شهرداری تحت نظارت دقیق دولت میباشد. اما به محض ایجاد اختلال در این عرصه و ایجاد بازارهای غیر قانونی خرید و فروش میوه که به بازار سیاه شهرت دارد این نظم و تعادل در عرصه خرید و فروش عمده میوه دچار اختلال شده و در نتیجه خرید و فروش میوه با مشکلات بسیاری مواجه میشود. شاید بازار سیاه میوه یکی از موثرترین عوامل و به اصطلاح بهتر مخرب ترین عوامل در قیمت روز سیب باشد.

نگهداری از درختان میوه و تاثیر آن در قیمت روز سیب

نگهداری از درختان میوه و تاثیر آن در قیمت روز سیب

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت روز این میوه محبوب نگهداری درختان میباشد. در واقع درختان میوه یکی از حساس ترین درختان هستند که تنها با رعایت استانداردهای ویژه رشد آنها محقق میشود. اگر کوچک ترین عاملی باعث اختلال در رشد درختان شود طبیعتا رشد میوه ها نیز مختل خواهد شد. شاید بتوان یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت روز سیب را رسیدگی و نگهداری از درختان سیب معرفی کرد. این نگهداری از درختان بر عهده تولید کنندگان میوه و سبزیجات که متشکل از گروهی از باغداران و کشاورزان است میباشد و به صورت مستقیم بر قیمت نهایی میوه تاثیرگذار خواهد بود زیرا هرچقدر کشاورزان و باغداران تلاش های بیشتری صرف نگهداری و پرورش میوه و درختان میوه نمایند به همان میزان قیمت میوه هنگام عرضه به میادین میوه و تره بار افزایش خواهد یافت.

بیشتر بخوانید : دلایل نوسانات قیمت روز آناناس

در این مقاله سعی داشتیم به دو مورد از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت روز سیب اشاره نماییم. امیدواریم این مقاله نیز برای شما عزیزان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ حجره طهمورثی “