قیمت روز شاه توت به چه عواملی وابسته است؟

قیمت روز شاه توت نیز همانند سایر میوه ها همواره در حال نوسان و تغییر است. اما تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که این نوسانات قیمت روز شاه توت ناشی از چه عواملی است؟ حجره طهمورثی با استفاده از کارشناسان خود  توانسته است به بررسی عوامل تاثیرگذار بر میوه و سبزیجات مختلف بپردازد و از این طریق عوامل تاثیرگذار بر قیمت روز شاه توت و میوه های این چنینی را برای عموم شفاف سازی نماید. در این مقاله منحصرا در رابطه با قیمت شاه توت و عوامل تاثیر گذار بر قیمت روز این میوه اطلاعاتی ارائه خواهیم داد. اگر تغییرات قیمت این میوه فصل برایتان سوال برانگیز است پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

حتما برای همه ما این تغییرات قیمت میوه ها سوال برانگیز خواهد بود. اما در حالت کلی عوامل بسیاری زیادی بر قیمت میوه ها و سبزیجات مختلف تاثیرگذار است که باعث تغییرات قیمتی میوه ها میشود. اما موضوعی که وجود دارد توجه و نظارت دولت بر قیمت میوه ها میشود. با وجود تمامی نوساناتی که هر روزه شاهد آن هستیم دولت و ارگان های ویژه دولتی بر قیمت روز میوه های مختلف نظارت تام داشته و عوامل موثر در قیمت میوه ها را تحت کنترل خود قرار داده و از این طریق تا حد بسیار زیادی این نوسانات قیمتی کنترل میشود. اما با وجود تمامی این نظارت ها عواملی وجود دارد که تاثیرات بسزایی در تغییرات و نوسانات قیمت میوه های مختلف میشود. در این مقاله تنها به دو مورد از مهم ترین این عواملی که بر قیمت روز شاه توت تاثیرگذار است اشاره خواهد شد.

تنوع میوه

تنوع میوه

نخستین عاملی که میتوان از آن به عنوان یکی از دلایل نوسانات قیمت روز شاه توت یاد کرد تنوع و طیف گسترده خانواده آن است. اگر از مقاله ” معرفی انواع هلو ” به یاد داشته باشید به خوبی میدانید که امروزه تمامی میوه ها دارای خاناده ای گسترده میباشند که هر یک از انواع آن تنها قابلیت رشد و پرورش در شرایط جوی منحصر به فرد را دارد. شاه توت نیز دارای خانواده ای با تنوع بسیار زیادی میباشد. اما آیا رشد تمامی این انواع به راحتی در کشور ما با شرایط آب و هوایی خاص امکان پذیر است؟

باتوجه به پیشرفت های علمی که امروزه شاهد آن هستیم امکانات مختلفی برای پرورش گیاهان و درختان مختلف با ویژگی های مختلف وجود دارد. شاه توت دارای خانواده ای گسترده میباشد که برخی از انواع آن تنها قابلیت رشد و پرورش در کشورهای همسایه را دارند. اما همانطور که چندی قبل به این موضوع اشاره شد باتوجه پیشرفت های علمی که در حوزه مهندسی کشاورزی صورت گرفته است امروز بشر قادر به پرورش تمام میوه ها و سبزیجات با ویژگی های مختلف در شرایط جوی مختلف میباشد. به همین ترتیب حجره های میوه فروشی در سراسر کشور نیز برای تامین نیازهای میوه و سبزیجات مردم مجبور به واردات بذرها و نهال های شاه توت در انواع مختلف هستند. این واردات بیشترین سهم را در افزایش و نوسانات قیمت شاه توت دارد.

همه ما امروزه شاهد تاثیرات قیمت ارز جهانی در لحاظات مختلف زندگی هستیم. به صورت کلی تمامی معاملاتی که در سطح جهانی انجام میشود حاصل نوسانات قیمت ارز جهانی است. به همین ترتیب خرید و فروش و واردات بذرها و نهال های انواع مختلف شاه توت نیز سهم بسیار زیادی در تغییرات قیمت شاه توت دارد. طبیعی است که هرچقدر ارز جهانی نوسان داشته باشد قیمت روز شاه توت نیز تغییر خواهد یافت. اما تنوع میوه ها به واسطه واردات میوه تنها عامل تاثیرگذار بر قیمت شاه توت نمی باشد. در ادامه به یکی دیگر از این عوامل اشاره خواهیم کرد.

نگهداری نهال های وارداتی و تاثیر آن بر قیمت روز شاه توت 

نگهداری نهال های وارداتی و تاثیر آن بر قیمت روز شاه توت 

یکی دیگر از مهم ترین عواملی که باعث نوسانات قیمت روز شاه توت میشود شرایط نگهداری از درختان است. در حالت کلی درختان و نهال های میوه شاه توت در دو نوع داخلی و وارداتی وجود دارند. ساده ترین نوع پرورش شاه توت با استفاده از درختان و نهال های داخلی است که در کشور وجود دارد و کاملا با شرایط آب و هوایی کشور ما سازگار بوده و برای رشد تنها به برخی از مراقبت های ابتدایی همچون آبیاری و سم پاشی و… وابسته است.

اما بیشترین حساسیت در نگهداری درختان ووارداتی وجود دارد. همانطور که در قسمت فوق نیز به این موضوع اشاره شد بذرها و نهال های وارداتی با شرایط آب و هوایی منحصر به فردی قابلیت رشد دارند و در صورت مهیا نیودن این شرایط درخت قابلیت بارور شدن ندارد. عموما برای رشد صحیح بوته ها و نهال های شاه توت و فراهم ساختن شرایط جوی مناسب رشد آن از گلخانه هایی مجهز استفاده میشود. این گلخانه ها با استفاده از دستگاه هایی مجهز شرایط رطوبتی و دمایی را برای رشد گیاه و درختان مهیا میسازند. گویی درختان در همان منطقه آب و هوایی معمول رشد کرده اند. از این طریق است که درختان به بار نشسته و شاه توت هایی در انواع مختلف تولید میشود.

اما این پروسه تولید چطور باعث افزایش و نوسانات قیمتی میشود؟ در پاسخ به این سوال باید یادآور شویم که خرید تمامی دستگاه ها و تجهیزات گلخانه ها هزینه بر بوده و گشاورزان و باغداران برای تامین انواع شاه توت مجبور به خرید آن تجهیزات هستند. اما پس از خرید هزینه های سالیانه ای به تعمیرات این تجهیزات تعلق میگیرد. که همگی بر نوسانات قیمتی این میوه تاثیر گذار خواهند بود.

و اما شاه توت هایی که تولید داخل بوده و درختان آن در شرایط جوی کشور قابلیت رشد و پرورش دارند نیز کشاورزان به طور میانگین سالیانه هزینه های بسیاری صرف رسیدگی به درختان و تامین آب ، مواد مغذی ، جلوگیری از نفوذ آفات به درختان و میوه ها و… میکنند و همگی این عوامل بر قیمت روز این میوه تابستانی تاثیرگذار خواهد بود.

در این مقاله سعی داشتیم به برخی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت روز شاه توت بپردازیم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ حجره طهمورثی “