قیمت روز کیوی به چه عواملی بستگی دارد ؟

قیمت روز کیوی وابسته به چه عواملی است؟ سوالی که شاید ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده باشد. چه بسیار شهروندانی که با هر بار خرید میوه و تره بار با شنیدن قیمت های مختلف شکه شده دلیل این حجم از تغییرات و نوسانات قیمتی را درک نمیکنند و چه بسیار از صاحبین مشاغل که در امر خرید و فروش میوه و سبزیجات فعالیت دارند و تغییرات یکباره قیمت میوه های مختلف آنها را شگفت زده میکند، و حتی چه تعداد کسب و کارهایی که در اثر این تغییرات قیمتی به مرز ورشکستگی پیش رفته است. همه و همه به جهت عدم ثبات بازار میوه و تره بار میباشد. پس طبیعتا تغییرات قیمت روز کیوی و سایر میوه ها میتواند جزء عوامل مهمی است که شاید پاسخ آن در زندگی و کسب و کارهای مختلف تاثیرات مثبتی داشته باشد.

حجره 25 باتوجه به فعالیت درخشان و سابقه فعالیتی مستمر در حوزه خرید و فروش میوه با آشنایی بر دغده مردم توانسته است با به کارگیری نیروهای متعهد و خبره خود با کارشناسی های دقیق به برخی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت کیوی پی ببرد. به همین جهت برای آگاه سازی عمومی و رفع مسئولیت خود در زمینه میوه و تره بار مقاله ای در این زمینه ارائه میدهد. اگر تغییرات قیمت کیوی برای شما نیز سوال برانگیز بوده و شما را متعجب کرده است پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت روز کیوی

به صورت کلی عوامل بسیاری بر قیمت تاثیرگذار میباشد که هر یک تا حد بسیاری میتواند باعث نوسانات قیمتی این میوه شود. اما اگر بخواهیم جزئیات این نوسانات قیمتی را مورد بررسی قرار دهیم مجبور به تهیه مقاله ای طویل خواهیم بود. به همین ترتیب در این مقاله تنها به برخی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت روز کیوی اشاره خواهیم کرد.

  • بازار سیاه میوه
  • واردات میوه
  • شرایط نگهداری میوه های مختلف
  • تجهیزات گلخانه ای
  • رسیدگی به سلامت درختان و میوه ها
  • و…

بیشتر بخوانید : چرا قیمت توت فرنگی میدان تره بار مدام در حال تغییر است؟

همه این عوال میتواند تا حدی بر قیمت روز کیوی تاثیرگذار باشد. اما در این میان عوامل و شرایطی وجود دارد که به صورت مستقیم بر قیمت این میوه تاثیر گذار میباشد و باعث نوسانات قیمتی آن میشود. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با هر یک از این عوامل آشنا شوید.

تجهیزات گلخانه ای

تجهیزات گلخانه ای

یکی از مهم ترین عواملی که میتواند تا حد بسیار زیادی باعث افزایش قیمت روز کیوی شود گلخانه ها و تجهیزات آنها میباشد. بسیاری از میوه هایی که امروزه در سراسر کشور مشاهده میکنید میوه هایی وارداتی هستند. به این معنا که این میوه ها قابلیت پرورش در کشور ما با چنین شرایط آب و هوایی منحصر به فرد را نداشته و تنها قادر به پرورش در زیستگاهی به خصوص هستند. اما کشاورزان و باغداران به جهت تامین نیاز های شهروندان مجبور به واردات این میوه ها بوده و به همین جهت همه روزه هزاران بذر و نهال میوه های مختلف به کشور وارد میشود. اما در پس این واردات نگهداری از میوه و درختان وجود دارد. زیرا درختان  وارداتی تنها در شرایط آب و هوایی منحصر به فردی قابلیت رشد و پرورش دارند و تنها در صورت برآورد شدن این شرایط است که نهال ها رشد کرده و درختان قابلیت باروری میابند. به همین جهت باغدارنی که قصد پرورش درختان و نهال های وارداتی را دارند باید از گلخانه هایی مجهز استفاده نمایند تا با استفاده از تجهیزات آن بتوانند شرایط رشد و پرورش برای درختان وارداتی را فراهم سازند.

اما به نظر شما فراهم نمودن این تجهیزات امری ساده و پیش پا افتاده است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم قطعا تهیه هر یک از این تجهیزات هزینه بر بوده و در قیمت روز کیوی تاثیرات چشمگیری میگذارد. کشاورزان همه ساله مجبور به خرید دستگاه ها و تجهیزات مختلف هستند تا با استفاده از آن بتوانند تا حد قابل قبولی شرایط آب و هوایی مساعد را برای رشد و پرورش درختان و نهال های وارداتی شبیه سازی نموده و درختان و نهال ها را به مرحله باوری برسانند. همانطور که در ابتدا به این موضوع اشاره شد کشاورزان و باغداران در درجه اول باید برای تامین و خرید این تجهیزات هزینه ای قابل توجه نمایند و در درجه دوم همه ساله نسبت به تعمیرات این تجهیزات اقدام نمایند. تمامی این عوامل هزینه بر بوده و بر قیمت روز کیوی می افزاید.

در ادامه شما را با یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر قیمت کیوی آشنا خواهیم کرد.

بازار سیاه و تاثیر آن بر قیمت روز کیوی

بازار سیاه و تاثیر آن بر قیمت روز کیوی

بازار سیاه شاید یکی از آشنا ترین واژه هایی است که تا کنون با آن برخورد داشته اید. جالب است بدانید یکی از اصلی ترین دلایل تاثیرگذار بر قمیت روز کیوی و قیمت سایر میوه و سبزیجات وجود همین بازار سیاه است. همانطور که در عرصه های مختلف جامعه بازار سیاه وجود دراد و باعث اختلال در قیمت و نوسانات بازار میشود در مورد میوه و تره بار نیز این قضیه صدق کرده و تا حد بسیار زیادی وجود بازار سیاه منجر به نوسانات قیمیتی میوه و تره بار میشود.

بیشتر بخوانید : نحوه برقراری ارتباط با میوه و تره بار کرج

اما ساز و کار این بازار سیاه چیست و چرا منجر به تغییرات قیمت کیوی میشود؟ در چند دهه گذشته دولت برای ایجاد تعادل در بازار خرید و فروش میوه تصمیم به تاسیس سازمانی واحد گرفت تا از این طریق نظارتی بر خرید و فروش این بازار داشته باشد. به همین ترتیب امروزه شاهد میادین میوه و تره بار در هر استان هستیم. این میادین تا حد بسیار زیادی خرید و فروش میوه را تحت کنترل و نظارت دارند. اما با ورود افرادی سودجو در عرصه این خرید و فروش به راحتی در این حلقه سازمان یافته اخلال ایجاد شده است. گروهی از افراد سودجو میوه ها را با قیمت هایی ناچیز از تولید کنندگان و باغداران خریداری نموده و در مقابل با قیمت هایی چندین برابر روانه بازار میکنند. این موضوع یکی از مخرب ترین عواملی است که بر قیمت روز کیوی در کرج تاثیرگذار بوده و بازار را دچار نوسانات بسیاری کرده است.

در این مقاله سعی داشتیم به برخی از مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل بر قیمت کیوی اشاره نماییم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ حجره طهمورثی “