قیمت روز گیلاس به چه عواملی بستگی دارد ؟

قیمت روز گیلاس به عنوان یکی از میوه های فصل به صورت مداوم در حال تغییر و نوسانات مختلف میباشد. در واقع امروزه قیمت تمامی میوه های مختلف امروزه در حال نوسانات قیمتی مختلف است که هر یک از این میوه ها باتوجه به دلایل مشخصی تغییر قیمت پیدا میکنند . بار فروشی طهمورثی که یکی از برترین حجره های میوه فروشی در استان البرز میباشد با استفاده از کارشناسان خود توانسته است به دلایل تغییر قیمت برخی میوه ها و سبزیجات پی ببرد و این دلایل مختلف را در قالب مقالات مختلف در اختیار شما عزیزان قرار دهد. در این مقاله نیز منحصرا در رابطه با دلایل تغییر قیمت روز گیلاس یکی از پرطرفدارترین میوه های سال اطلاعاتی ارائه میدهیم. اگر تغییرات و نوسانات قیمت روز گیلاس برای شما عزیزان نیز سوال برانگیز میباشد توصیه میکنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

تنوع گونه های گیلاس

همراهان همیشگی بار فروشی طهمورثی قطعا از مقاله ” انواع هلو ” به خاطر دارند که امروزه تنوع میوه ها بسیار افزایش یافته است و شاید یکی از مهم ترین دلایل این موضوع گسترش ارتباطات بشر باشد. زیرا بشر از زمانی که دامنه ارتباطات خود را گسترش داد توانست به بسیاری از ابزارهایی که تنها در مناطق دور دست قابل تولید و پرورش بوده دست یابد و از این طریق تمامی نیازهای خود را برآورده سازد. این موضوع در مورد میوه و سبزیجات مختلف نیز صدق میکند اما به نظر شما چرا از این مورد به عنوان یکی عوامل اصلی ترین موارد در تغییرات قیمت روز گیلاس ذکر شده است؟

بیشتر بخوانید : میدان تره بار کرج

 

تنوع میوه ها باعث شده است هر شهر و کشور برای برآورد ساختن نیاز های شهروندان خود دست به پرورش میوه های کشورها و مناطق اطراف زند اما آیا به نظر شما این پرورش به راحتی امکان پذیر است؟

همه ما به خوبی میدانیم که پرورش میوه و سبزیجات ارتباط مستقیمی با آب و هوا و شرایط اقلیمی هر منطقه جغرافیایی دارد و تمام نقاط کره زمین باتوجه به موقعیت مکانی خود در تولید و پرورش نوع به خصوصی از میوه و سبزیجات سرآمد خواهند بود. هنگامی که یک کشور همچون ایران با شرایط آب و هوایی منحصر به فرد قصد واردات گونه های مختلف گیلاس را داشته باشد مجبور به استفاده از بذرها و نهال های گیلاس میباشد.

به صورت کلی خرید و فروش تمامی محصولات که در سطح جهانی انجام میشود باتوجه به ارز بین المللی میباشد. طبیعتا هرچقدر ارز بین المللی نوسان داشته باشد مستقیما بر قیمت محصول خریداری شده تاثیر خواهد گذاشت. پس در درجه اول خرید هر نهال و بذر گونه های مختلف گیلاس باتوجه به نوسانات قیمت ارز جهانی در کشور تغییر خواهد یافت و نخستین امل نوسانات قیمت روز گیلاس تغییرات ارز جهانی میباشد که بر قیمت گونه های خاص از این میوه تاثیرگذار خواهد بود. اما این تنها عامل مهم در افزایش و نوسانات قیمیتی این میوه نیست و بسیاری از عوامل مهم دیگر در این موضوع دخیل میباشد. در ادامه به یکی دیگر از مهم ترین عوامل تغییر قیمت گیلاس اشاره خواهیم کرد.

شرایط نگهداری از نهال ها و درختان و تاثیر آن بر قیمت روز گیلاس

دومین و مهم ترین عاملی که میتوان از آن در تغییرات و نوسانات قیمت روز گیلاس یاد کرد شرایط نگهداری و پرورش نهال ها و درختان گیلاس میباشد. در قسمت قبل به نهال های وارداتی اشاره شد که یکی از مهم ترین دلایل تغییرات قیمت گیلاس و تمام میوه ها میباشد. اما این موضوع تنها نخستین مشکل میوه های وارداتی است و مهم ترین قسمت که مشکلات متعددی برای کشاورزان به همراه دارد نگهداری از این نهال ها و بذرها میباشد.

البته نکته ای که در خصوص نگهداری نهال ها وجود دارد این است که در حالت کلی پرورش درختان و میوه و سبزیجات مختلف امری هزینه بر بوده و کشاورزان و باغداران را متحمل زحمات بسیاری میکند اما با همه این وجود بذرها و نهال های وارداتی به جهت میزان حساسیت بالایی که دارند نیازمند مراقبت های بیشتر میباشند.

بیشتر بخوانید : چرا قیمت آلو سیاه میدان تره بار ارزان تر است؟

حال به نظرر شما نگهداری درختان و نهال های گیلاس شامل چه مواردی است که باعث افزایش قیمت روز گیلاس میشود؟ همه ما به خوبی میدانیم که نگهداری و پرورش درختان و میوه ها به آبیاری مداوم ، کوددهی ، سم پاشی و… نیاز دارد که تمام این موارد براساس نیازهای درختان میباشد . هر یک از این عوامل تاثیر به سزایی در رشد صحیح درختان دارد. درختان و بذرهای گیلاس که تولید داخلی میباشد معمولا با شرایط آب و هوایی کشور منطبق بوده و اگر آبیاری ها و سایر عوامل نگهداری درختان به خوبی انجام شود در نتیجه میوه هایی با کیفیت تولید خواهد شد. اما در رابطه با بذرها و نهال های وارداتی قضیه شکل دیگری دارد. برخی از بذرها و نهال های گیلاس که توانایی رشد در شرایط آب و هوایی به خصوص دارند اگر در آن محیط با درجه دمایی منحصر به فرد قرار نگیرد قطعا درختان باردهی نخواهند داشت. پس باغداران و کشاورزان مجبور به شبیه سازی محیط با درجه دمایی خاصی خواهند بود. در واقع فراهم ساختن دمای مناسب جزء الزامات پرورش هر گیاه و درختی میباشد و تاثیر مستقیمی بر پرورش گیاهان و درختان دارد. به همین ترتیب کشاورزان و باغداران جهت پرورش گیلاس های وارداتی مجبور به تامین دمای مناسب از طریق محیطهای گلخانه ای میباشند. اما تمام تجهیزات گلخانه ها علاوه بر خرید هزینه های سالیانه تعمیرات دارند که تمام این عوامل باعث افزایش قیمت روز گیلاس شده است.

بیشتر بخوانید : قیمت زردآلو در میدان تره بار

 

همانطور که پیشتر به این موضوع اشاره کردیم گیلاس های تولید داخل نیز باتوجه به فرآیند نگهداری که دارند روز به روز شاهد افزایش قیمت میباشند.

در این مقاله سعی داشتیم تنها به دو مورد از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در افزایش و در حالت کلی تغییرات و نوسانات قیمت روز گیلاس بپردازیم. امیدواریم این مقاله برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ بار فروشی طهمورثی “