قیمت سیب تره بار باتوجه به شرایط جغرافیایی و تغییرات آب و هوایی که امروزه شاهد آن هستیم به صورت مداوم دارای تغییر قیمت است. البته تغییرات قیمت سیب تره بار و سایر میوه ها میتواند دلایل متعددی داشته باشد که در ادامه به هر یک از این موارد اشاره دقی خواهد شد. سیب یکی از مقام ترین درختان میوه است و تقریبا به جهت بافت مناسبی که دارد قابلت استفاده در مدت زمان طولانی را دارد. در واقع سیب به جهت بافت مناسب خود قابلیت نگهداری در انبار و سردخانه های مجهز را داشته و از این مورد میتوان به عنوان یک مزیت نام برد. اما علی رغم تمامی این مزایا امروز شاهد نوسانات و تغییرات قیمت این میوه محبوب هستیم. بار فروشی طهمورثی به عنوان یکی از معتبرترین و با قدمت ترین حجره های میوه و تره بار در استان البرز با گروهی از کارشناسان خبره خود سعی در رفع نواقص و معایب موجود در بازار میوه و تره بار دارد. در واقع کشور ما باتوجه به پتانسیل هایی که از دیرباز داشته است باید در عرصه تولید و صادرات میوه پیشتاز باشد. چه بسا اگر بسیاری از مشکلات موجود در صنعت میوه و تره بار به درستی کشف شود و توسط مسئولان و حتی افراد فعال در این زمینه مورد بررسی قرار گیرد در فردایی نزدیک شاهد برطرف شدن بسیاری از این نواقص و معایب خواهیم بود.

قیمت سیب تره بار

در این مقاله قصد داریم منحصرا در رابطه با عوامل تاثیرگذار در قیمت سیب تره بار مطالبی ارائه دهیم. اگر قیمت های نوسانی این میوه شما را به عنوان شهروند یا خرده فروشان به ستوه آورده است توصیه میکنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت سیب تره بار

عوامل تاثیر گذار بر قیمت سیب تره بار

همانطور که در قسمت فوق به این موضوع اشاره شد سیب یکی از محبوب ترین میوه های موجود در بازار است که عموما در تمام فصول سال قابلیت تولید و باروری داشته و یا به جهت انبار سازی در برخی فصول خاص این میوه در تمام فصول در دسترس مردم قرار دارد. اما امروزه عوامل بسیاری بر قیمت این میوه به عنوان محبوب ترین میوه تاثیرگذار میباشد و در واقع قیمت سیب تره بار میتواند دستخوش عوامل و شرایط متعددی باشد که هر یک به صورت مستقیم و غیر مستقیم باعث نوسانات قیمت این میوه در مراکز معتبری همچون میادین میوه و تره بار شود. در این قسمت از مقاله به بررسی این عوامل و المان ها خواهیم پرداخت.

شرایط جوی

یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل در رشد درختان میوه و محصولات آنها شرایط جوی است. اما این موضوع نه تنها بر رشد میوه های مختلف تاثیرگذار است بلکه به صورت مستقیم بر قیمت میوه ها نیز تاثیرگذار است. شاید بتوان یکی از مهم ترین و تاثیرگذار ترین عوامل در قیمت سیب تره بار را شرایط جوی مختلف دانست. اما شرایط جوی چطور میتواند بر قیمت میوه تاثیرگذار باشد.

همه درختان میوه باتوجه به ماهیتی که دارند یک نوع به خصوصی از شرایط جوی را میطلبند و سیب نیز از این قاده مستثنی نمیباشد. در واقع تنها در صورت فراهم آمدن شرایط جوی منحصر به فردی درختان سیب قابلیت رشد و باروری را دارند و اگر به هر دلیل این شرایط جوی برهم خورده و دچار اختلال شود روند رشد میوه ها نیز مختل خواهد شد. در واقع علی رغم تلاش های دائمی کشاورزان و باغداران در صورتی که شرایط جوی مطابق با استانداردهای رشد میوه نباشد نتیجه کار بسیار نامناسب خواهد بود و بیش از نیمی از درختان در این شرایط رشد نخواهند کرد.

بیشتر بخوانید : میدان تره بار تهران کجاست؟!

قصد داریم با بیان مثالی این موضوع را شفاف سازی نماییم. درختان سیب یکی از حساس ترین درختان میوه هستند و کوچک ترین اختلالات آب و هوایی میتواند به صورت مستقیم بر قیمت سیب تره بار و بازار تاثیرات منفی و مثبتی بگذارد. به عنوان مثال در اواخر فصل زمستان و اوایل فصل بهار که شرایط آب و هوایی کشور مناسب برای رشد میوه های مختلف میشود دختان آماده باروری شده و این فرآیند با رویش شکوفه آغاز میگردد. اگر شرایط آب و هوایی و جوی به خوبی پیش رود و روندی رو به گرما داشته باشیم درختان میوه شکوفه ها را به درستی تبدیل به میوه میکنند. اما اگر شرای جوی نادرستی به وجود آید و در ابتدای فصل بهار شاهد کاهش دمای شدید و بارش برف باشیم بیش از ننیمی از شکوفه های درختان دچار آسیب خواهد شد و در نتیجه ی این آسیب ها قابلی باروری درخت و تبدیل شکوفه ها به میوه به شدت کاهش میابد. در واقع این حالت تدافعی نسبت به شرایط جوی نامناسب است و توان باروری درخت به شدت کاهش میابد. این موضوع اصلی ترین و مهم ترین عامل نوسانات قیمت سیب تره بار میباشد.

صادرات، واردات و تاثیر آن بر قیمت سیب تره بار

صادرات، واردات و تاثیر آن بر قیمت سیب تره بار

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر قیمت سیب تره بار صادرات و واردات است. امروزه صادرات و واردات میوه های مختلف در سطح داخل و خارج از کشور انجام میشود. در واقع بسیاری از مناطق و استان های کشور باتوجه به شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد سرآمد تولید برخی از میوه ها میباشند. این استان ها و مناطق با تولید میوه به صورت انبوه وارد عرصه صادرات داخلی و خارجی میوه میشوند. در واقع صادرات میوه برای استان مبداء و صادر کننده به نوعی باعث درآمدزایی میشود اما برای کشورها و استان هایی که از این میوه ها استفاده مینمایند و به نوعی درگیر واردات میوه هستند اندکی باعث تغییرات و افزایش قیمت میشود. در مورد تغییرات و نوسانات قیمت سیب تره بار میتوان واردات سیب را به عنوان یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار دانست.

بیشتر بخوانید : عوامل تاثیرگذار بر قیمت روز میوه

در این مقاله سعی داشتیم به دو مورد از مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل بر قیمت سیب تره بار و بازارهای خرید و فروش عمده میوه اشاره کنیم. البته عوامل مختلفی در این تغییرات قیمت دخیل هستند که در سری مقالات بعدی به آن اشاره خواهیم کرد. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ حجره طهمورثی “