میدان تره بار تهران کجاست؟

میدان تره بار تهران یکی از نخستین میادین میوه و تره بار است که در کشور بنا شد. امروزه شاید نتوان یک مکان مشخص را به عنوان میدان تره بار این استان معرفی کرد. زیرا باتوجه به گسترش جمعیتی که استان تهران به عنوان ایتخت کشور داشته است روز به روز نیازهای مردم این استان افزایش یافت و دیگر یک مرکز به عنوان میدان تره بار تهران پاسخگوی نیاز تمامی شهروندان این استان نبود. به همین جهت رفته رفته آمار و تعداد میدان تره بار در این استان روندی رو به افزایش داشت و به مرور زمان تعداد مراکز توزیع میوه بیشتر شد. بار فروشی طهمورثی به عنوان یکی از معتبرترین و فعال ترین غرفه های میوه و تره بار در میدان تره بار استان البرز با جمع آوری اطلاعاتی جامع در خصوص میدان تره بار سعی در معرفی بیشتر این میوان تره بار نمود. اگر شما نیز علاقمند به دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص میدان تره بار این استان هستید پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

دلایل روی کار آمدن میدان تره بار تهران

دلایل روی کار آمدن میدان تره بار تهران

به وجود آمدن تک تک ارگان ها و سازمان های مختلف که امروزه با آن مواجه هستیم دلی به خصوصی دارد. تنها کافی است به گذشته رجوع کرده و نسبت به ضعف های موجود در جامعه اندکی تحقیق نمود. روی کار آمدن میادین میوه و تره بار نیز از این قاعده مستثنی نبوده و قطعا روی کار آمدن آن دلایل منحصر به فردی دارد. در این قسمت قصد داریم در رابطه با دلایل و عواملی که باعث تاسیس میدان تره بار شد اطلاعاتی ارائه دهیم.

عدم ارتباط آسان بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان

عدم ارتباط آسان بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان

اگر بخواهیم تاریخچه روی کار آمدن میدان تره بار را به عنوان یکی از سازمان ها مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم پیشینه این مراکز تنها به چند دهه اخیر بازمیگردد. در چند دهه گذشته زندگی مردم در استان تهران و تمامی استان های کشور بسیار ساده تر بود. جمعیت کم نیازهای کمتری داشت و تامین این نیازها بسیار ساده تر بوده، در گذشته تولید کنندگان و مصرف کنندگان به راحتی با یکدیگر ارتباط داشته و مردم و شهروندان هر استان به راحتی می توانستند برای تامین مایحتاج روزانه میوه و صیفی جات خود با باغداران و کشاورزان ارتباط برقرار نمایند. این موضوع در شرایطی که جمعیت کم باشد و مردم بتوانند نیازهای خود را از طریق تولید کنندگان برطرف نمایند امکان پذیر است. اما به مرور زمان که جمعیت رو به افزایش رفت و نیازهای مردم نیز افزایش یافت دیگر این ارتباط شکل ساده گذشته را نداشت. به مرور زمان شهروندان نسبت به تامین مایحتاج میوه و سبزیجات خود با مشکل مواجه شدند. هرچه جمعیت افزایش یافت مردم دیگر قادر به برقراری ارتباط با تامین کنندگان نبودند. البته این تنها عاملی نبود که باعث روی کار آمدن میدان تره بار تهران شد. بلکه این مورد تنها مهم ترین عامل بود که تاثیرات مستقیمی بر زندگی و مهم تر از آن سلامت جسمانی مردم و شهروندان داشت.

افراد سودجو و روی کار آمدن میدان تره بار تهران

افراد سودجو و روی کار آمدن میدان تره بار تهران

اگر بخواهیم به عنوان یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در تاسیس میدان تره بار تهران به موردی دیگر اشاره نماییم باید به سو استفاده هایی که برخی از افراد در مورد خرید و فروش میوه و تره بار داشتند اشاره نماییم. تا زمانی که پل ارتباطی بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان وجود داشت هیچگونه سواستفاده در این بازار وجود نداشت و روال عادی خرید و فروش به صورت بسیار منظمی پیش میرفت. اما به مرور زمان با ایجاد فاصله بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان و تخریب پل ارتباطی میان این دو گروه افزاد سودجو پا در این عرصه نهادند و این موضوع باعث ایجاد تغییرات اساسی در بازار خرید و فروش میوه شد. به یک باره قیمت های بسیار بالا و کیفیت بسیار پایینی از میوه و تره بار در این بازار به وجود آمد. رفته رفته این افراد آسیب های بسیاری به عرصه خرید و فروش میوه زدند و این بازار منجر به آسیب های جدی به جامعه شد. این مورد نیز یکی از مهم ترین دلایلی بود که دولت مردان برای جلوگیری از آن به فکر راه حل افتادند.

دقیقا پس از به وجود آمدن این معضلات در جامعه در و عدم توانایی دولت مردان نسبت به کنترل بازار میوه و تره بار نخستین میدان تره بار در استان تهران در چند دهه گذشته بنا نهاده شد. با وجود مشکلات بسیاری که افزایش جمعیت و بازار میوه و تره بار برای شهروندان استان تهران به وجود آورده بود دولت به فکر ایجاد سازمان مشخصی بود تا با کنترل و نظارت کامل بتواند مشکلات سیستم گذشته را برطرف نماید. طبیعتا نخستین تغییراتی که در کشور رخ میدهد در مرحله اول در پایتخت کشور صورت میگیرد. در مورد برطرف ساختن ضعف های توزیع ، خرید و فروش میوه و سبزیجات نیز در درحجه اول تغییرات لازم در اتان تهران صورت گرفت و منجر به تشکیل و روی کار آمدن میدان تره بار تهران شد.

دقیقا میدان تره بار در زمانی که دولت تصمیم به مقابله با مشکلات میوه و تره بار داشت روی کار آمد. حدودا در اواخر دهه 50 بود که سازمانی تحت عنوان ” میدان تره بار ” تاسیس گردید و اولین شعبه آن میدان تره بار در استان تهران بود. اما نکته ای که در رابطه با میادین میوه و تره بار وجود دارد نظارت آن است. نظارت تمامی شعبه های میدان تره بار بر عهده شهرداری منطقه است.

امروزه نظارت میدان تره بار استان تهران نیز بر عهده شهرداری استان تهران میباشد. البته امروزه در استان تهران شاهد تعداد بسیار زیادی از میدان میوه و تره بار هستیم. شهرداری مناطق مختلف تهران باتوجه به ضوابط از پیش تعیین شده نظارت کامل و جامعی بر میدان تره بار منطقه مورد نظر دارد. امروزه تمامی قیمت های مربوط به خرید و فروش میوه از سمت سازمان شهرداری اعلام میشود و در صورت وجود کوچک ترین تخلفی با خاطی برخورد میشود.

آدرس میدان تره بار تهران

در نقشه زیر به راحتی میتوانید موقعیت مکانی یکی از میادین میوه و تره بار این استان را مشاهده نمایید. البته در این نقشه تنها یکی از این میادین نمایان شده است.

نقشه

در این مقاله سعی داشتیم به برخی از مهم ترین دلایلی که منجر به پیدایش و روی کار آمدن میدان تره بار تهران شد اشاره نماییم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ حجره طهمورثی “