وضعیت قیمت شاه توت در میدان تره بار

قیمت شاه توت میدان تره بار شاهد نوسانات عمده ای بوده که این نوسانت قیمتی برای بسیاری از شهروندان و افرادی که کسب و کار آنها در گروی خرید و فروش میوه ایت سوال برانگیز شده است. عموم مردم در پی یافتن دلایل این گرانی ها و نوسانات قیمت بی سابقه بالاخص میوه هایی فصلی همچون شاه توت هستند. حجره طهمورثی به عنوان یکی از فعال ترین حجره های میوه و تره بار در استان البرز بخش اعظمی از فعالیت خود را در راستای یافتن دلایل افزایش میوه ها اختصاص داده است. گروهی از کارشناسان بار فروشی طهمورثی توانستند با تحقیقاتی گسترده و همه جانبه به مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت شاه توت میدان و تره بار دست یابند. در این مقاله قصد داریم به برخی از مهم ترین این عوامل اشاره نماییم. اگر قیمت این میوه خوش طعم بار شما عزیزان نیز سوال برانگیز شده است پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نرخ ارز جهانی

نرخ ارز جهانی و تاثیر آن بر قیمت شاه توت میدان و تره بار

اگر بخواهیم به یکی از مهم ترین عواملی که باعث افزایش و نوسانات قیمت شاه توت اشاره نماییم باید از نرخ ارز جهانی یاد کنیم. همه ما به خوبی شاهد افزایش قیمت نخ ارز جهانی ئ تاثیر آن در مقاطع مختلفی از زندگی هستیم. جالب است بدانید نرخ ارز جهانی در قیمت بسیاری از اقلام که تولیدات داخل نیز محسوب میشوند تاثیرات بسزایی دارد. اما در این قسمت روی صحبت ما با میوه های تولید داخل نیست. بلکه این صحبت اندکی فراتر بوده و در سطح جهانی میباشد.

بیشتر بخوانید : عوامل تعیین کننده قیمت روز زردآلو

هر یک از کشورهای همسایه دارای آب و هوایی منحصر به فرد بوده و باتوجه به شرایط محیطی از جمله آب و هوا ، شرایط خاک و حاصلخیز بودن آن و… توانایی پرورش گروهی از میوه های مختص آن منطقه را دارند. اما امروزه باتوجه به گسترش و وسعت ارتباطات شاهد نقل و انتقالات محصولات هر منطقه به منطقه ای دیگر هستیم. میوه و تره بار نیز از این دامنه وسیع ارتباطات مستثنی نبوده و همه ساله شاهد صادرات و واردات گسترده ای از میوه و تره بار هستیم. شاه توت یکی از میوه های محبوبی است که در کشور ما تنها در فصل تابستان قابلیت رشد و پرورش دارد.

اگر از مقاله معرفی انواع هلو به خاطر داشته باشید به خوبی میدانید که هر یک از میوه هایی که ما در طول روز آن را مصرف میکنیم همه و همه شامل خانواده ای گسترده میباشند. شاه توت نیز از این قاعده پیروی کرده و به خودی خود شامل خانواده ای بزرگ میباشد. اما کشور ما قادر به پرورش تمامی این انواع و گونه ها نمیباشد. به همین جهت برای فراهم نمودن نیازهای میوه و تره بار در کشور مجبور به واردات گونه های مختلف این میوه هستیم. معمولا برای فراهم آوردن گونه های مختلف شاه توت در کشور بذرها و نهال های این میوه از کشورهای همسایه کمک گرفته و بخش اعظمی از نهال های درختان و بوته های شاه توت را از طریق واردات به کشور وارد میکنیم. اما این واردات منطبق با ارز جهانی بوده و هرچقدر که میزان نرخ ارز جهانی افزایش یابد طبیعتا میزان هزینه بیشتری صرف خرید بذر و نهال شاه توت خواهد شد. در نتیجه تمام این عوامل بر قیمت شاه توت میدان تره بار تاثیر خواهد گذاشت. اما این واردات نهال های گونه های خاص شاه توت تنها بخشی از ماجرا بوده و تامین شاه توت کشور به همین جا ختم نمیشود. در قسمت های بعد به یکی دیگر از مهم ترین عوامل افزایش و نوسانات قیمت شاه توت میدان تره بار اشاره خواهیم کرد.

پرورش نهال توت فرنگی

پرورش نهال ها  

حال که واردات بذر ها و نهال های گونه های مختلف شاه توت به کشور انجام شد نوبت یکی دیگر از مهم ترین عوامل که در قیمت شاه توت میدان تره بار تاثیرات شایانی دارد اشاره نماییم.  شرایط نگهداری هر درخت میوه شرایط نگهداری منحصر به فردی را میطلبد که تنها در صورت رعایت این شرایط است که میوه ها به ثمر مینشیند. این قاعده نه تنها شامل درختان و بوته های داخلی است بلکه بوته ها و بذرهای وارداتی نیز تنها از از طریق نگهداری های خاصی به ثمر خواهد نشست. اما کمی پیش تر به این موضوع اشاره شد که بوته ها و درختان شاه توت تنها در شرایط محیطی به خصوصی قابلیت رشد دارند. اما چطور میتوان این نهال ها را در کشوری همچون ایران با شرایط آب و هوایی منحصر به فرد پرورش داد.

بیشتر بخوانید : دلایل تغییرات قیمت روز آلو شابلون

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بوته ها و نهال های وارداتی برای رشد و پرورش مستلزم آب و هوایی به خصوص بوده و این شرایط پرورش تنها به واسطه یک گلخانه و اعمال شرایط مصنوعی امکان پذیر خواهد بود. اما چرا از شرایط نگهداری درختان شاه توت به عنوان یکی از عوامل هزینه بری که باعث افزایش و نوسانات قیمت شاه توت میدان تره بار میشود یاد شده است؟

باتوجه به قسمت فوق میتوان گفت فراهم ساختن شرایط گلخانه ای مستلزم دستگاه های خاصی میباشد که خرید هر یک از این تجهیزات هزینه بر بوده و علاوه بر آن که هزینه های اولیه دستگاه ها و تجهیزات هزینه بر بوده هزینه های جانبی همچون نگهداری و تعمیرات سالانه آن نیز باعث افزایش قیمت شاه توت میدان تره بار خواهد شد. این تجهیزات نه تنها با برقراری تعادل دمایی متناسب با رشد گیاهان منجر به رشد صحیح میوه ها میشود بلکه بسیاری از فعالیت هایی همچون آبیاری و کودهی را با برنامه ریزی انجام داده و در نهایت میوه هایی با کیفیت حاصل میگردد.

در این مقاله سعی داشتیم به دو مورد از مهم ترین عوامل نوسانات قیمت شاه توت میدان تره بار اشاره نماییم. امیدواریم مطالعه این مقاله شما را در یافتن دلایل تغییرات قیمت این میوه تابستانی یاری رساند.

منبع : ” بلاگ بار فروشی طهمورثی “