وضعیت قیمت میوه در میوه و تره بار چگونه است؟

قیمت میوه در میوه تره بار نوسانات مختلفی پیدا کرده است و این موضوع اذهان عمومی را درگیر کرده است. در این مقاله قصد داریم وضعیت قیمت میوه در میوه تره بار را مورد بررسی قرار دهیم تا این موضوع برای همگانم شفاف سازی شود و تمام ابهامات آن برطرف گردد.

نظارت بر قیمت میوه در میوه تره بار بر عهده کدام سازمان است؟

خب پیش از آن که بخواهیم وضعیت میوه در میوه تره بار را مورد بررسی قرار دهیم اندکی در رابطه با نظارت هایی که بر میادین میوه و تره بار انجام میشود اطلاعاتی ارائه میدهیم تا جوانب این مراکز برایتان روشن گردد. با پیشرفت هایی که شهرهای کشور داشتند و پیشروی زندگی انسان ها به سمت زندگی صنعتی و پیشرفته کم کم زندگی شکل دیگری به خود گرفت و ساده ترین مایحتاج انسان ها که میوه و سبزیجات میباشد به یک معضل تبدیل شد.

سازمان شهرداری و نظارت بر قیمت میوه

با گسترش شهر ها و پیشروی زندگی به سمت زندگی صنعتی دیگر تهیه میوه و سبزیجات که جزء مصارف روزانه هر فرد قرار دارد بسیار دشوار شده بود و دیگر افراد هر شهر نمیتوانستند به راحتی با باغداران ارتباط برقرار نمایند و از محصولاتشان خرید کنند و گذشته از این مورد باغداران و کشاورزان نیز توانایی فروش محصولات خود را نداشته و این موضوع باعث شد در درجه اول تولید کنندگان میوه به شدت از لحاظ مالی ضرر ببینند و در درجه دوم مردم برای خرید مایحتاج روزانه میوه و تره بار با مشکل مواجه شوند.

با گذر زمان و بررسی مشکلات مختلف جامعه این معضل نیز مورد بررسی مسئولین قرار گرفت. اگر بخواهیم در تاریخ تاریخچه میادین میدان و تره بار را مورد بررسی قرار دهیم به سال 1358 خواهیم رسید. نخستین میادین میوه و تره بار در سال 1358 توسط مصوبه شورای انقلاب اسلامی تاسیس شد و به مرور زمان کلان شهرهای دیگر نیز میادین میدان تره بار مخصوص به شهر و استان خود را تاسیس کردند.

دقیقا در سال 1358 سازمانی به نام ” میادین میوه و تره بار و فرآورده های کشاورزی ” روی کار آمد که تحت نظارت شهرداری منطقه بود. اولین فعالیت این سازمان تاسیس میدان میوه و تره بار جلال آل احمد بود. به مرور زمان با پیشرفت نیازهای مردم میادین میوه و تره بار دیگر نیز در استان های اطراف تحت نظارت شهرداری منطقه مشخص تاسیس شد و امروزه تمامی شهرها و استان های کشور بنا به نیازهایش به یک میدان تره بار مجهز گردید.

امروز نیز با وجود گسترش و افزایش تعداد میادین تره بار در تک تک استان های کشور هنوز نظارت دقیق شهرداری نسبت به قیمت میوه در میوه تره بار وجود دارد و این نظارت تا حدی دقیق بوده که علاوه بر در نظر گرفتن سود تامین کنندگان و باغداران مردم جامعه نیز بتوانند با قیمت معقول میوه و تره بار مصرفی خود را تهیه نمایند.

عوامل تاثیر گذار در قیمت میوه

عوامل تاثیر گذار در قیمت میوه

خب بریم سراغ شناسایی عوامل تاثیر گذار در قیمت میوه در میوه تره بار کشور، در این قسمت قصد داریم تاثیرگذارترین عوامل در قیمت گذاری میوه در میوه تره بار را مورد بررسی قرار دهیم.

تاثیر باغداران در قیمت میوه

خب اولین موردی که به ذهن ما خطور میکند قیمت میوه ای است که از جانب تولید کنندگان میوه ارائه میشود. در حالت کلی عوامل مختلفی در پرورش و تولید میوه تاثیر میگذارد که پیشتر در مقاله ای تحت عنوان ” چه فاکتورهایی در قیمت روز میوه کرج تاثیرگذار است؟ ” به این موضوع پرداختیم و به خوبی بر جوانب این موضوع آگاهی پیدا کردیم.

اگر بخواهیم از میان این موارد به مهم ترین و تاثیرگذارترین مورد در افزایش قیمت میوه در میوه تره بار اشاره کنیم باید بگوییم مهم ترین عامل بذرها و نهال های وارداتی هستند. زیرا قیمت تک تک محصولات وارداتی تحت تاثیر افزایش سرسام آور قسمت دلار میباشد و طبیعتا قیمت میوه در میوه تره بار نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وجود باغداران در افزایش قیمت میوه

بخوانید : چه فاکتورهایی در قیمت روز میوه کرج تاثیرگذار است؟

البته عوامل جانبی دیگری نیز در این مورد تاثیر گذار هستند اما تاثیرات ن آنچنان محدود است که تنها باعث یک تغییرات جزئی در قیمت میوه کشور میشود. به همین جهت پیشنهاد میکنیم برای آگاهی از سایر عوامل تاثیر گذار در افزایش و نوسانات قیمت میوه به مقاله معرفی شده در قسمت فوق مراجعه نمایید و از جوانب کلی آگاهی پیدا کنید.

وجود دلالان میوه

وجود دلالان میوه

یکی دیگر از عواملی که تاثیر شدیدی در افزایش قیمت روز به روز میوه میشود وجود دلالان میوه است. متاسفانه در هر صنف شغلی که امروزه در جامه وجود دارد ردپایی از دلالان به چشم میخورد و این موضوع مهم ترین معضلی است که دامن گیر زندگی اجتماعی در تک تک شهرهای کشور شده است.

دلالان میوه همانند سایر اصناف دیگر با خرید محصولات با کمترین قیمت از تولید کنندگان و فروش آن با مبالغی گزاف باعث از بین رفتن تعادل بازار میشوند. دلالان میوه با برقراری ارتباط با باغداران و تولید کنندگان میوه قیمت گذاری پایینی بر محصولات ارزشمند میکنند و در مقابل هنگام ارائه آن به بازار هدف قیمت را دو یا سه برابر ارائه داده و از این طریق باعث اختلال در خرید و فروش میوه میشوند. تا زمانی که دلالان میوه با فعالیت های مستمر خود در صنف میوه تره بار باعث نوسانات شدید قیمت میوه خواهند شد.

بهترین و تنها راه حل برطرف نمودن این مشکلات آگاه سازی افراد جامعه از تولید کنندگان تا مصرف کنندگان میباشد. بارفروشی طهمورثی به عنوان یکی از برترین حجره های میوه فروشی در میدان تره بار کرج در این خصوص خود را مسئول دانسته و همواره سعی دارد از طریق شبکه های اجتماعی مردم و باغداران را در این مورد آگاه سازد. امیدواریم روزی بازار میوه از گروی این بندها آزاد گردد و تمامی قیمت های ارائه شده برای میوه های مختلف تحت نظارت سازمان میوه تره بار شهرداری باشد تا از این طریق تعادل کلی بر میوه ها ایجاد شود.

در این مقاله قصد داشتیم شما عزیزان را با نوسانات و وضعیت قیمت میوه آشنا سازیم امیدواریم با استفاده از مطالب این مقاله به جوانب مختلف قیمت میوه پی برده باشید.

منبع : ” بلاگ بارفروشی طهمورثی “