قیمت سیب در کرج امروزه دچار نوسانات بسیاری شده است که این موضوع در زندگی بسیاری از شهروندان تاثیرات منفی نهاده است. درواقع این موضوع نه تنها باعث تاثیرات منفی در زندگی شهروندان کرج شده است بلکه دامن گیر زندگی تک تک شهروندان در جای جای ایران نیز شده است. قیمت سیب در کرج از عوامل بسیاری نشات میگیرد. بار فروشی طهمورثی به عنوان یکی از برترین حجره های میوه فروشی در میدان تره بار کرج با استفاده از گروهی از کارششناسان زبده خود سعی در اعمال تغییرات مثبتی در عرصه خرید و فروش عمده میوه دارد. به همین جهت برای رفع تمامی این مشکلات در عرصه خرید و فروش میوه سعی در ریشه یابی عوامل تاثیرگذار بر قیمت میوه ها و تره بار مختلف داریم. همانطور که همه شما عزیزان و همراهان همیشگی بلاگ های حجرهه طهمورثی به این موضوع واقف هستید امروزه تغییرات قیمت میوه های مختلف همگی دلایل منحصر به فردی دارد و تاکنون به برخی از این دلایل و عوامل پرداختیم. در این مقاله نیز قصد داریم به بررسی عوامل و شرایط تاثیرگذار در قیمت سیب در کرج به عنوان یکی از محبوب ترین میوه ها در تمامی فصول و تمامی استان های کشور اشاره نماییم. اگر شما نیز به عنوان یکی از شهروندان، کشاورزان و باغداران کشور به دنبال یافتن دلایل و عوامل تاثیرگذار بر قیمت این میوه هستید توصیه میکنیم تا انتخای این مقاله همراه ما باسید.

تغییرات قیمت سیب باعث بروز آسیب های اقتصادی میشود؟

تغییرات قیمت سیب باعث بروز آسیب های اقتصادی میشود؟

در واقع تولید و فروش میوه دارای یک چرخه اقتصادی است. در درجه اول بذرهای میوه های مختلف همچون سیب توسط کشاورزان و باغداران خریداری میشود و در زمین های کشاورزی کاشته میشود و گاها این بذرها به صورت نهال های کوچک قابلیت کاشته شدن نیز دارند.

پس در اولین مرحله تولیدکنندگان میوه این بذرها و نهال را پرورش میدهند. این پروسه پس از خرید بذر و نهال نخستین پروسه هزینه بر در چرخه پرورش میوه است. در واقع در این مرحله تولیدکنندگان میوه و تره بار از تمامی توانایی ها و امکانات خود برای رشد صحیح درختان استفاده میکنند. شاید بتوان نخستین شرایط تغییرات و نوسانات قیمت سیب در کرج را در این مرحله دانست. پس اولین گروهی که در معرض آسیب های اقتصادی تغییرات قیمت سیب میباشند کشاورزان و باغدران میباشند.

در مرحله دوم هنگامی که میوه ها به مرحله رشد کامل رسیدند و آماده ارائه به بازار را داشتند توسط بازارهای عمده فروشی همچون میادین میوه و تره بار مختلف خریداری میشود. حال اگر در مرحله قبل تولید سیب برای کشاورزان و باغداران هزینه های بسیاری به همراه داشته باشد در این مرحله خریداران عمده میوه مجبور به خرید میوه با قیمت هایی چندین برابر میباشند و این چرخه تا رسیدن به دست شهروندان ادامه دار خواهد بود. زیرا میادین میوه و تره بار این میوه را با همان قیمت به خرده فروشانی که در سراسر شهر فعالیت دارند ارائه میدهند و شهروندان نیز مجبور به خریداری آن با همان قیمت خواهند بود.

پس شاید بتوان گفت نقطه شروع این چرخه آسیب های اقتصادی میوه در گروی شرایط رشد درختان میباشد. در ادامه به برخی از مهم ترین شرایط تاثیرگذار در قیمت سیب در کرج اشاره خواهیم کرد.

چه عواملی بر قیمت سیب در کرج تاثیر گذار است؟

اگر بخواهیم به عوامل و شرایط تاثیرگذار بر قیمت سیب در کرج بپردازیم باید به عوامل متعددی اشاره نماییم که قطعا از حوصله خارج است. به همین جهت در این قسمت تنها به برخی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت سیب اشاره خواهیم کرد.

شیوع آفات در مزارع

شیوع آفات در مزارع

یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت سیب در کرج و شاید بتوان گف تمامی میوه ها شیوع آفت است. در واقع سیب یکی از حساس ترین میوه هایی است که همواره در معرض خطر آسیب هایی ناشی از آفت های مختلف میباشد. شاید در نگاه اول به این موضوع فکر کنید که این آفات نمیتواند بر رشد گیاه و مسوه تاثیرات منفی بسزایی گذارد. اما باید بگوییم آفات مختلفی در مزارع کاشت سیب وجود دارند که نه تنها به میوه آسیب های بسیاری وارد میکنند بلکه میتواند در مقاطع بالاتر تاثیرات منفی بسیاری بر درخت داشته باشد. در واقع اگر وجود آفات در مزارع به درستی تشخیص داده نشود و کشاورزان در زمان مناسب در صدد مقابله با آن بر نیایند آسب های بسیاری به درختان و مزرعه وارد میشود.

بیشتر بخوانید : معرفی میدان تره بار قم

یکی از راهکارهای سنتی مقابله با آفات مختلف استفاده از سموم شیمیایی مختلف است. در واقع کشاورزان به محض مطلع شدن از وجود آفات در صدد اسفاده از سموم مناسب برمی آیند. هنگامی که حرف از استفاده سموم مختلف بر میان میاید مجددا چرخه دیگری در رشد گیاه و درخت دخیل خواهد بود. در این هنگام هزینه های جانبی که کشاورزان صرف خرید و استفاده از سموم جهت رفع آفات مورد استفاده قرار میدهد تا حد بسیار زیادی بر قیمت سیب در کرج تاثیرگذار خواهد بود.

خرید بذر و نهال و تاثیر آن بر قیمت سیب در کرج

خرید بذر و نهال و تاثیر آن بر قیمت سیب در کرج

یکی دیگر از تاثیرگذارترین عوامل بر قیمت سیب خرید بذر و نهال سیب است. همانطور که همه ما نسبت به این موضوع آگاه هستیم سیب در انواع و گونه های بسیاری موجود است که هر تمامی این گونه ها تولید داخل نمیباشند و برخی از آنها بذرها و نهال های وارداتی هستند. اگر چه در این مود به خصوص هر دو مورد نهال های داخل و وارداتی تا حدی بر قیمت این میوه تاثیرگذار خواهند بود اما طبیعتا باتوجه به آن که تمامی خرید و فروش ها در سطح بین المللی با ارزهای بین المللی انجام میشود و باتوجه به سیر صعودی ارزهای بین المللی میتوان گفت بیشترین تاثیرات بر قیمت این میوه محبوب از واردات بذرها و نهالی های مختلف است. به عنوان مثال سیب سبز یکی از گونه های مختلف سیب است که تغییرات قیمت سالانه آن را میتوان ناشی از واردات بذرها و نهال های این گونه خاص دانست.

در این مقاله سعی داشتیم به برخی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت سیب در کرج اشاره نماییم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ حجره طهمورثی “