چگونگی تغییرات قیمت شاه توت در کرج

قیمت شاه توت در کرج دارای نوسانات بسیاری است که این موضوع برای بسیاری از افراد سوال برانگیز شده است. قیمت میوه های در استان های مختلف باتوجه به شرایط متعددی تعیین میشود. گروهی از متخصصان بار فروشی طهمورثی به دنبال دلایل تاثیر گذار بر قیمت روز میوه های مختلف بوده و در این خصوص مقالات متعددی برای آگاهی شما عزیزان انتشار داده اند. در این مقاله انحصارا به دلایل تاثیرگذار بر قیمت شاه توت در کرج خواهیم پرداخت. قطعا نخستین سوالی که در ذهن شما به وجود می آید دلیل بررسی نوسانات قیمت شاه توت در کرج و استان البرز است. برای پاسخ به این سوال باید بگوییم استان البرز یکی از برترین میادین میوه و تره بار است که به واسطه ارتباطات گسترده ای که دارد توانسته است خود را به یکی از برترین قطب های خرید و فروش میوه در ایران تبدیل سازد. نکته ای که در رابطه با میدان تره بار کرج وجود دارد و باعث برتری این بازار میوه و تره بار شده است ارتباطات بین المللی است که حجره داران با سایر کشورهای اطراف برقرار ساختند. سالانه حجم عظیمی از میوه های استان های اطراف و کشورهای همسایه از طریق صادرات این استان تامین میشود. به همین جهت بهترین مثالی که میتوان از تغییرات قیمت و بررسی های لازمه ارائه داد این استان است. اگر شما نیز به دنبال یافتن دلایل تغییرات قیمت شاه توت در کرج هستید پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

توزیع غیر قانونی شاه توت

توزیع غیر قانونی شاه توت

نخستین عاملی که در رابطه با تغییرات و نوسانات قیمت شاه توت در کرج وجود دارد توزیع غیر قانونی این میوه است. در چند دهه گذشته مردم برای تامین میوه و سبزیجات مورد نیاز خود به صورت مستقیم با تامین کنندگان میوه که گروهی از باغداران و کشاورزان در هر استان بودند ارتباط برقرار میکردند و خرید مستقیم داشتند اما این وضعیت تنها تا زمانی ادامه داشت که در جامعه ارتباطات ساده برقرار بود. به محض گسترده شدن ارتباطات این ارتباط مستقیم میان تامین کننده و مصرف کننده نیز نابود شد. اما نیاز مردم جامعه نسبت به استفاده میوه و سبزیجات همچنان روند رو به رشدی را سپری میکرد. این افزایش نیازها توام با ارتباطات دشوار میان تولید کننده و مصرف کننده باعث به فکر افتادن مسئولین برای یافتن راه حل مناسب شد. پس از آن که طرح های مختلف از سمت مسئولین اراده شد تصمیم به تاسیس ارگانی به عنوان رابط میان تولید کنندگان میوه و تره بار و مصرف کنندگان گرفته شد.

بیشتر بخوانید : ” فاکتورهای تعیین کننده قیمت زردآلو در کرج

حال امروزه در هر استان شاهد حداقل یک میدان تره بار هستیم. این میادین میوه و تره بار با نرخ مصوب دولتی میوه ها و سبزیجات را از کشاورزان و باغداران خریداری میکنند و در مقابل با همان نرخ دولتی به بازار مصرف کنندگان و خرده فروشان عرضه میکنند. این همان نظمی است که باعث تعادل در حوزه میوه و تره بار میشود. تمامی میوه ها اعم از شاتوت و دیگر میوه های فصل اگر در این چرخه قرار گیرند مطابق با نرخ مصوب دولتی به جامعه هدف عرضه میشود. اما نوسانات قیمت شاتوت در کرج حاصل این چرخه نیست. بلکه مهم ترین دلیل تغییرات قیمت شاه توت در کرج ناشی از بر هم خوردن این تعادل است که به سبب وجود دلالان میباشد. در هر عرصه ای از جامعه هر کجا که پای افراد سودجو در میان باشد باید انتظار یک فاجعه را داشته باشیم. حوزه میوه و تره بار نیز از این قاعده مستثنی نبوده و وجود دلالان میوه بیشترین آسیب را به توزیع میوه و سبزیجات وارد نموده است.

دلالان میوه و تره بار با کم ترین قیمت ممکن محصولات کشاورزانی که بیشترین زحمت را برای پرورش میوه و سبزیجات کشیده اند خریداری کرده و با قیمتی بسیار بالاتر به بازار هدف عرضه میکنند. این کار باعث میشود کشاورزان و باغداران همواره قشر ضعیف جامعه باقی مانده و نتوانند مزد زحمات خود را دریافت کنند و جامعه هدف نیز همواره در خرید میوه  و سبزیجات با مشکل مواجه شوند. این قاعده ممکن است برای تمامی میوه ها اتفاق افتد و شاید بتوان به عنوان مهم ترین عامل تغییرات و نوسانات قیمت شاه توت در کرج از این بازار سیاه میوه یاد کرد.

نگهداری میوه و تاثیر آن بر قیمت شاه توت در کرج

نگهداری میوه و تاثیر آن بر قیمت شاه توت در کرج 

همانطور که همگان به این موضوع واقف هستند شاه توت جزء میوه های تابستانی است که درختان آن تنها قابلیت باروری در فصل تابستان را دارند. گذشته از این موضوع شاه توت دارای بافت نرم و لطیفی است که با کوچک ترین ضربه دچاز آسیب میشود و بافت اصلی خود را از دست میدهد. به همین جهت نگهداری شاه توت جزء مراحل دشوار تلقی میشود. همه ساله هزینه های بسیاری صرف نگهداری از این محصول میشود و این عامل یکی از کهک ترین نکاتی است که بر قیمت شاه توت در کرج و سایر استان ها تاثیر گذار است. البته نگهداری از محصول عوامل بسیاری را در برمیگیرد. اگر از ابتدای این مقاله به خاطر داشته باشید میدان تره بار کرج به عنوان یکی از فعال ترین میادین میوه و تره بار کشور تلقی میشود و همه روزه حجم عظیمی از میوه و سبزیجات این میدان تره بار به سمت استان های مجاور و حتی کشورهای همسایه انتقال داده میشود. اما این عامل علی رغم تمامی مزیت هایی که دارد باعث ایجاد مشکلی بزرگ نیز شده است و آن هم حمل و نقل میوه هایی حساس همچون شاه توت میباشد. حین حمل و نقل و انتقال شاه توت مقداری از میوه ها آسیب میبینند این عامل نیز در تغییرات قیمت شاه توت بی تاثیر نخواهد بود. همچنین پس از انتقال این محصول باید در سردخانه هایی مجهز نگهداری شود و این قسمت از نگهداری نیز میتواند بر قیمت میوه تاثیرگذار باشد.

در این مقاله سعی داشتیم به دو مورد از مهم ترین عواملی که باعث افزایش و نوسانات قیمت شاه توت در کرج میشود اشاره نماییم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : ” بلاگ بار فروشی طهمورثی  “