معرفی بار فروشی تهران

بار فروشی تهران یکی از نخستین میادین میوه و تره بار بود که احداث گردید و از آن پس بار فروشی تهران به عنوان یکی از مراجع تامین میوه و تره بار محسوب شد. این میدان میوه و تره بار که به عنوان مراکز اصلی فروش میوه کشور محسوب میشود علاوه بر توزیع میوه و فراهم نمودن بستر مناسب برای خرید و فروش میوه ها در داخل کشور در سطح وسیع به صادرات میوه نیز اقدام نموده است. تمامی این عوامل باعث شده است بار فروشی تهران به عنوان برترین مرکز و قطب میوه و تره بار معرفی گردد و فعالیت وسیعی در این عرصه داشته باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا در رابطه با این بارفروشی مرجع اطلاعات تکمیلی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

تاریخچه میدان تره بار تهران

تاریخچه میدان تره بار تهران

همانطور که همگان به این موضوع واقف هستند پیشرفت علم و تکنولوژی تبعات مثبتی برای جامعه در عرصه های مختلف داشته است. به تبع این پیشرفت ها که بسیاری از امور از حالت ساده و ابتدایی خود خارج شده است. یکی از این عوامل حوزه خرید و فروش میوه و تره بار است. در چند دهه گذشته ارتباط مردم با تولید کنندگان میوه بسیار راحت بود و قسمت عمده ای از مایحتاج روزمره شهروندان از طریق ارتباط مستقیم با تامین کنندگان مرتفع میگردید. اما به مرور زمان این ارتباطات پیچیدگی بیشتری پیدا کرد و دیگر تمام افراد همچون گذشته به سادگی قادر به تامین نیازهای میوه و تره بار خود نبودند. این مورد نخستین عاملی بود که مسئولین را به فکر تاسیس بار فروشی تهران فرو برد.

مورد دیگری که در گذشته به وفور شاهد آن بودیم وجود دلالان میوه بود. باتوجه به آن که هیچگونه نرخ مصوبی برای تره بار وجود نداشت افراد سودجو با سو استفاده باعث اختلال در نظم جامعه شده و با قیمت هایی سرسام آور در این حوزه آرامش عمومی از افراد را به خطر می انداختند. این عامل نیز دومین جرقه های تاسیس بار فروشی تهران را در بین مسئولین ایجاد نمود.

بیشتر بخوانید : میدان تره بار کرج

اما به مرور زمان تمام این عوامل منفی که باعث اختلال در نظم اجتماعی شده بود مورد بررسی دولت قرار گرفت و شناسایی شد. در نتیجه بررسی های صورت گرفته در سال 1358 مسئولین تصمیم به ایجاد سازمانی منسجم و تحت نظارت دولت گرفتند. این تصمیم منجر به شکل گیری نخستین سازمان تشکل یافته و منسجم تحت عنوان میدان میوه و تره بار جلال آل احمد گردید. این نخستین گام مثبتی بود که دولت در رابطه با یکپارچه ساختن عرصه تره بار انجام داد. اما این میدان میوه و تره بار پاسخگوی نیازهای سبزیجات کشور نبوده و به مرور زمان بارفروشی تهران گسترش یافت.

پس از تاسیس بار فروشی جلال آل احمد استان تهران گسترش بیشتری پیدا کرد و باتوجه به افزایش جمعیت این استان در فاصله زمانی اندکی دقیقا یکسال بعد بار فروشی صادقیه که امروز نیز یکی از فعال ترین بار فروشی تهران محسوب میگردد شروع به فعالیت نمود.

به مرور زمان این بار فروشی ها در استان تهران افزایش یافتند و امروزه شاهد تعداد زیادی از میادین میوه و تره بار در استان تهران هستیم و هر یک از این مراکز نقش بسزایی در تامین میوه و تره بار استان ایفا میکنند.

فعالیت های بار فروشی تهران 

قطعا موضوعی که شاید اذهان عمومی درگیر آن باشد این است که بار فروشی تهران و به صورت کلی میادین میوه و تره بار چه مسئولیت هایی را بر عهده دارند. بار فروشی طهمورثی به عنوان یکی از معتبرترین حجره های میوه فروشی در ادامه این مقاله به برخی از مهم ترین فعالیت ها و مسئولیت های میادین میوه و تره بار اشاره خواهد کرد.

خرید میوه از تولید کنندگان 

خرید میوه از تولید کنندگان 

تولید کنندگان میوه مجموعی از باغداران و کشاورزان هستند که در حوزه کاشت درختان میوه فعال میباشند. میدان تره بار تهران نخستین مسئولیتی که به عهده دارد خرید محصولات تولید کنندگان میوه منطبق با نرخ مصوب دولتی میباشد. این عامل از جمله مهم ترین اهداف این سازمان است تا از این طریق تا حد بسیار زیادی عدالت برقرار گردد. زیرا مهم ترین ضعف سیستم فروش میوه حق تولید کنندگان بود و دولت با تعیین سازوکاری صحیح و تعیین نرخ مصوب این ضعف را برطرف نمود.

توزیع میوه میان خرده فروشان 

دومین موردی که بار فروشی تهران نسبت به آن اقدام نمود نحوه صحیح توزیع میوه در بازار خرده فروشان میوه میباشد. میدان تره بار تهران پس از خرید میوه از باغداران آن را با نرخی تعیین شده به بازار عرضه میدارد.

واردات میوه های خاص

برخی از میوه ها تنها از طریق واردات از کشورهای دیگر به بازار هدف عرضه میشود. یکی از فعالیت های میدان تره بار تهران تامین میوه های خاص است که در کشور باتوجه به آب و هوایی منحصر به فرد قادر به تولید آن نیستیم.

صادرات میوه 

یکی دیگر از مهم ترین وظایف میادین میوه و تره بار شناسایی بازار هدف در سایر کشورها و ارسال میوه های داخل کشور میباشد. برای این منظور حجره های میوه و تره بار میوه های مختلف را از تامین کنندگان خریداری نموده و آن را به کشورهای دیگر صادر مینمایند.

مشخصات برخی از بار فروشی های استان تهران 

در جدول زیر به برخی از بازارهای میوه و تره بار استان البرز اشاره شده است. البته باتوجه به وسعت استان تهران و جمعیت بسیار زیادی آن بار فروشی تهران گستردگی بسیاری یافته است و شاید بتوان گفت در هر قسمت این استان بتوان یک میدان تره بار یافت. به همین جهت برای معرفی تمامی میادین میوه این استان مجبور به تهیه لیستی بلند و طویل خواهیم بود و در این قسمت تنها به برخی از این میادین اشاره خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید : آدرس میوه و تره بار کرج کجاست؟!

نام بار فروشی آدرس
آزادی میدان آزادی بزرگراه آیت ا… سعیدی نبش خیابان هاشمی
زیتون بلوار ستاری شمال، بالاتر از آب شناسان، خیابان ایران شهر جنوبی (24 متری زیتون)
پیامبر بزرگراه اشرفی اصفهانی– خ پیامبر -نبش خ شاهد
شمیران نو میدان الغدیر-خیابان شمیران نو-خیابان پاکدامن شمالی-جنب میدان غفاری- بازار تره بار شمیران نو
استخر خیابان استخر حد فاصل بوستان 11 و بوستان 12
اشراق تهران پارس-خ180 شرقی-نبش خ برادران مظفری-روبروی پارک گویش- بازار تره بار
پونک سردار جنگل – بهار شرقی – فجر یک – بلوار کمالی