میدان تره بار ارومیه واقع در شمال غربی ایران در استان آذربایجان غربی یکی از برترین مراکز خرید و فروش انبوه میوه در این منطقه از کشور میباشد. همه روزه هزاران تن میوه و تره بار در این مرکز عمده فروشی میوه خرید و فروش میشود. علی رغم قدمت و همچنین فعالیت وسیعی که میدان تره بار ارومیه در این منطقه از کشور دارد هنوز هم افراد بسیاری از وجود این مرکز فعال آگاهی ندارند و این موضوع باعث بروز مشکلات اقتصادی بسیاری برای افراد و گروه های اجتماعی مختلف شده است. هنوز هم بسیاری از تولید کنندگان میوه که متشکل از گروه هایی از باغداران و کشاورزان میباشند برای فروش محصولات خود به صورت عمده با مشکلات بسیاری مواجه هستند، و یا خرده فروشان که در سطح شهر فعالیت دارند به جهت عدم آشنایی با میدان تره بار ارومیه قادر به رونق کسب و کار خود نمیباشند. در واقع این گروه های شغلی در صورت آشنا نبودن با میدان تره بار منطقه خود مجبور به خریدو فروش محصولات با نرخ های غیر دولتی خواند بود و این موضوع تبعات اقتصادی و به صورت واضح ضررهای اقتصادی بسیاری را به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال تولید کنندگان میوه و تره بار که متشکل از باغداران و کشاورزانی هستند که مشغول به کاشت و برداشت میوه های مختلف، سبزیجات و به صورت کلی تره بار مختلف هستند در صورت عدم آشنایی با میدان تره بار موجود در منطقه مجبور به فروش محصولات خود با نرخ های غیر دولتی و ناچیز خواهند بود و این موضوع از عدم آگاهی این گروه از میادین میوه و تره بار دارد. در صورتی که آشنایی و اطلاع رسانی کامل از میادین میوه و تره بار در شهرها و استان های مختلف به درستی صورت پذیرد گروه تولید کنندگان میوه و تره بار نیز میتوانند محصولات خود را با نرخ های دولتی به فروش رسانند.

خرید میوه

جنبه دیگر ماجرا در خصوص فروشندگان و خرده فروشان میوه و تره بار صدق میکند. در صورتی که اطلاع رسانی های صحیح در رابطه با مراکز بارفروشی میوه و تره بار همچون میدان تره بار ارومیه به درستی صورت نگیرد طبیعتا این گروه از افراد نیز با مراکز قانونی و دولتی آشنایی پیدا نخواهند کرد و نهایتا مجبور به خرید محصولات خود با قیمت های چندین برابر قیمت محصولات دولتی خواهند بود.

بیشتر بخوانید : معرفی میدان تره بار قم

اما این تنها قسمتی از ماجرا است که میتواند تاثیرات منفی بسزایی در اقتصاد و کشاورزی ایجاد نماید. اما در سطوح بالاتر این تاثیرگذاری به سطح جهانی خواهد رسید و در عرصه جهانی دچار آسیب به بازار میوه و تره بار و اقتصاد کشور در زمینه کشاورزی میشود. در واقع هرچه میزان آشنایی جهانی با میادین میوه و تره بار کشور در سطوح محدود بماند این ارتباطات جهانی نیز محدود مانده و هیچگونه تغییری در ارتباطات جهانی مشاهده نخواهد شد.

بار فروشی طهمورثی به عنوان یکی از برترین و فعال ترین حجره های میوه و تره بار در استان البرز با وجود ضعف های مشاهده شده در بازار میوه و تره بار کشور سعی در رفع مسائل و مشکلات مختلف دارد و به همین جهت گامی کوچک در راستای ورود این بازار در عرصه اینترنت و فضای مجازی برداشته است تا از این طریق باعث بهبود وضعیت کشاورزی و به صورت کلی تولید میوه و رونق کسب و کارهای در ارتباط با میوه و تره بار شود، همچنین با ورود بازار ها و میادین میوه و تره بار مختلف همچون میدان تره بار ارومیه به عرصه فضای مجازی و اینترنت باعث بهبود و ارتقاء رتبه جهانی کشور در زمینه میوه و تره بار شود. تمامی این عوامل باعث شد تا کارشناسان بار فروشی طهمورثی اقدام به معرفی بازارها و میادین میوه و تره بار در استان ها و شهرهای مختلف کشور گیرد. یکی از این مراکز که نیازمند اطلاع رسانی جهت آشنایی بیشتر شهروندان میباشد میدان تره بار ارومیه است. باتوجه به آن که مهم ترین رکن برقراری ارتباط با مراکزی این چنین یافتن موقعیت مکانی آن است کارشناسان حجره میوه و تره بار طهمورثی در قسمت بعد موقعیت مکانی این مرکز فعال خرید و فروش عمده میوه و سبزیجات در شهر ارومیه را مشخص نموده تا از این طریق تمایم افراد بتوانند به راحتی با این مرکز ارتباط برقرار نموده و در نهایت بازار خرید و فروش میوه در سطح داخل کشور و خارج از کشور رونق و ارتقاء یاببد.

موقعیت مکانی میدان تره بار ارومیه

موقعیت مکانی میدان تره بار ارومیه

میدان تره بار ارومیه یکی از مراکز معتبر در شهر ارومیه میباشد که همه روزه هزاران شخص برای فروش محصولات و یا خرید محصولات مورد نیاز به آن مراجعه مینمایند. اگر بخواهیم به آدرس این مرکز اشاره نماییم باید بگوییم این میدان میوه و تره بار در شهر ارومیه در حومه ی بزرگراه خاتم النبیاء واقع شده است.

در نقشه فوق میتوان به وضوح موقعیت مکانی این میدان تره بار را ملاحظه کرد. باتوجه به وجود ترافیک های بسیاری که امروزه در اغلب شهر ها و استان های کشور وجود دارد عبور و مرور در جاده های کشور با مشکلات بسیاری همراه است. به همین جهت برای عبور و مرور آسان به میدان تره بار ارومیه نقشه ای جهت مشخص شدن مسیرهای مختلف ارائه شده است. در نقشه فوق مسیرهای پر ترافیک با رنگ قرمز مشخص شده است. با انتخاب کوتاه ترین مسیر و بررسی مسیرهای پر ترافیک میتوان در بهترین مسیر را شناسایی نموده و از این طریق به راحتی به مرکز مورد نظر دست یابید.

میادین میوه و تره بار در ارومیه

حال با آگاهی از موقعیت مکانی میدان تره بار ارومیه بسیاری از تولید کنندگان میوه و تره بار در این شهر به راحتی با مراجعه به این مرکز میتوانند محصولات خود را به فروش رسانند و در مقابل بسیاری از خرده فروشان میوه و تره بار که در ارومیه و حومه این شهر فعالیت دارند میتوانند با مراجعه به این مرکز محصولات مورد نیاز خود را با نرخ های مصوب دولتی خریداری نمایند. در این مقاله سعی داشتیم به بررسی یکی از میادین میوه و تره بار در شهر ارومیه بپردازیم. امیدواریم این مقاله نیز برایتان سودمند بوده باشد.

منبع : بلاگ حجره طهمورثی